News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 31 Guests are viewing this topic.


dr4qul4

can e gata? in 2031? :lol: tot o polita de platit la americani
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

alecu26

2013. De fapt e cam gata...si unele tronsoane sunt deschise demult.

Sunt curios unde vor merge americanii...ca nu au nimic pregatit.
Drumurile noastre POATE;

SILVIUFG

Quote from: alecu26 on June 27, 2013, 11:03:32 AM
2013. De fapt e cam gata...si unele tronsoane sunt deschise demult.

Sunt curios unde vor merge americanii...ca nu au nimic pregatit.

Sa se intoarca pe A3 ca au facut destul de putin pentru banii ce i-au incasat. In orice caz imi plac fotografiile cu autostrada din Kosovo, cu ,,defileele" ce le-au sapat americanii pe acolo. O clipa mi-am inchipuit ca sunt de pe Brasov-Tg Mures  :((

iuli

Quote from: alecu26 on June 27, 2013, 11:03:32 AM
2013. De fapt e cam gata...si unele tronsoane sunt deschise demult.

Sunt curios unde vor merge americanii...ca nu au nimic pregatit.

Pregatesc ei vreun razboi pe undeva, cred ca America de Sud e next target. Bechtel nu avea, parca, cele mai multe contracte prin Irak si Afganistan? Din cate stiu ei sunt cam abonati cu armata SUA...
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

alecu26

ba da.

Oricum....si in SUA tocmai au terminat nu stiu ce silozuri de lansatoare de rachete pentru aparare. Prin Alaska parca.
Drumurile noastre POATE;


alecu26

cautare placuta.

deja bancile si investitori ne considera neseriosi cu 3 concesiuni aruncate asa aiurea pe piata, cand o concesiune a fost deja ratata de 2 ori.

Faceam  mult mai bine daca lansam COmarnic-bv (e pe tapet de prea mult vreme) si dupa 6 luni (mai bine 1 an) venea cu inca una...si tot asa.
Drumurile noastre POATE;


sebba

dar ce e asa de complicat sa "desecretizezi" un contract? le trebuie ENIGMA nemtilor sa-l decodeze? e criptat in 256 biti?
ca o "cenzurare" dureaza mult, inteleg, dar o simpla publicare... in secolul vitezei... iese Terminator 7 pe DVD-RIP pana atunci...
Sailing away! S/Y Haimana

SILVIUFG

http://www.romanialibera.ro/bani-afaceri/finante/sova-incepe-consultarile-pentru-autostrada-transilvania-305969.html

Buna treaba!! Vorbim de Autostrada Transilvania si mergem in Bistrita Nasaud Si Maramures. La Satu Mare de ce nu o fost Sova? Eu stiam ca A3 trece prin Brasov, Mures (nu stiu exact de Sibiu), Cluj Salaj si Bihor. Ce sa cauti in Maramures?? Probabil s-o fi dus cu altele si astia din presa iar au luat-o pe aratura.

asztalos

#1781
Tot ma gandeam si eu, ce treaba au judetele BN si MM cu Autostrada Transilvania... Oricum, banuiesc ca domnul Ministru vrea o viziune mai clara asupra lucrurilor, de ex. traficul de tranzit din aceste judete si vrea sa se intereseze daca le-ar ajuta autostrada in vreun fel :P
Sper sa vina si la Targu Mures, sa vorbeasca un pic cu reprezentantii autoritatilor publice locale. In acest moment orasul Targu Mures are cea mai mare nevoie de aceasta autostrada (parerea mea), avand in vedere ca nici macar centura nu s-a facut la noi si traficul pe DN15/E60 e catastrofal, mai ales vineri la aceasta ora (si cel mai plin de radare, pana cand iesi din jud. Mures). Sper sa lege portiunea deja facuta de Targu Mures (Ogra sau PREFERABIL Ungheni).

Raducu Popa

Am mai spus-o si o mai repet de n ori.....prioritara ar fi continuarea pana la Targu Mures..si apoi celelalte tronsoane...

SILVIUFG

Quote from: R@du on June 28, 2013, 01:13:43 PM
Am mai spus-o si o mai repet de n ori.....prioritara ar fi continuarea pana la Targu Mures..si apoi celelalte tronsoane...

Si mie mi-ar placea sa vad gata Brasov-Tg Mures dar nu cred ca va fi prioritar. Pentru ca daca se incheie in 5-6 ani (sa zicem...) coridorul 4 si Sebes-Turda, ai deja o ruta Bucuresti-vestul tarii. Si atunci prioritare vor deveni probabil sectoarele de dupa Gilau pana la Bors sa ne legam in granita de maghiari. Mai ales ca acolo s-a mai lucrat ceva si banii investiti se pierd o data cu trecerea timpului. Faptul ca nu s-a finalizat nici macar Suplacu de Barcau-Bors mi se pare o cretinitate iesita din tiparele chiar si romanesti. Lucrarile si materialele alea se duc naibii si mai contabilizam nu stiu cate zeci de mil de euro aruncate in afara de cele 1,4 miliarde. Eu sunt din Fagaras si tare mi-ar placea sa apuc sa vad gata Brasov-Tg Mures, dar sunt sceptic. Pe distanta asta, a zis si Sova nu e absolut nici un studiu facut.

alecu26

Quote from: SILVIUFG on June 28, 2013, 11:36:09 AM
http://www.romanialibera.ro/bani-afaceri/finante/sova-incepe-consultarile-pentru-autostrada-transilvania-305969.html

Buna treaba!! Vorbim de Autostrada Transilvania si mergem in Bistrita Nasaud Si Maramures. La Satu Mare de ce nu o fost Sova? Eu stiam ca A3 trece prin Brasov, Mures (nu stiu exact de Sibiu), Cluj Salaj si Bihor. Ce sa cauti in Maramures?? Probabil s-o fi dus cu altele si astia din presa iar au luat-o pe aratura.

atinge si Sibiu, chair de 2 ori...asa in fuga. (undeva la est de Agnita prima data...va fi si nod acolo, si dupa aia in zona Dumbraveni/Hoghilag...dupa nodul sighisoara.

A\oricum...interesanta idee: primul judet din Romania cu 2 autostrazi...Constanta.

Care va fi urmatorul?
Drumurile noastre POATE;