Autostrada A3 București-Borș

Started by Ionut, September 14, 2011, 08:14:47 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 13 Guests are viewing this topic.

SILVIUFG

Quote from: iuli on June 18, 2013, 01:41:02 PM
Nu se poate asa ceva!!!!  :o

Ba uite ca se poate. Si la cum au reactionat pe final, inteleg ca nici nu stiau ca ,,se sinucid". Probabil din lipsa autostrazilor, subiectele pt examen nu au ft multe intrebari din domeniu. Dar ar cam trebui sa invatam sa circulam pe autostrazi, ca uite, asa, greu, dar se construiesc. Zilele trecute a mai fost un caz pe Bucuresti-Ploiesti cu o doctorita.

http://www.evz.ro/detalii/stiri/breaking-news-o-soferita-drogata-a-mers-cu-190-de-kmh-pe-contrasens-pe-autostrada-bucur-1042752.html

teocharis

din cate am inteles doctorita era urmarita de mafia rusa 8)

ciprebbe

#1712
Eu sunt pt montarea celor 2 panouri reflectorizante imense cu accesul interzis pe ambele parti ale bretelei de iesire.
Nu de prosti au pus nemtii si austriecii imensitatile alea cu falsch la fiecare iesire.

De astea vorbesc

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

sebba

^^ da, da, chiar ar trebui!
ce nu inteleg eu e cum de nu-si dau seama ca sunt pe contrasens si insista in a "tine dreapta", adica exact unde e mai riscant
macar de ar merge pe banda de urgenta...
Sailing away! S/Y Haimana

ciprebbe

probabil pt ei  a tine dreapta ...cat mai in dreapta ..... e banda de urgenta......(daca stiu ce e aia)
Cand vad ca vin din fata pe 2 benzi masini, le fuge mintea la o depasire pe DN .
Pt unii pe autostrada e ca pe 2 DN uri paralele, cu circulatie in ambele sensuri  si atunci ei circula cat mai in dreapta.......
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

iuli

Ei tineau cat mai dreapta conform unui drum cu o banda pe sens. Dar totusi... ce poate fi in mintea ta cand vezi inca un drum paralel cu al tau si mai ales ca pe unul circula masini doar intr-o directie si pe celalalt in cealalta directie? Pur si simplu ma depaseste...
M-a uimit reactia lor ca dupa ce in sfarsit au oprit, femeia (cred ca femeie era) din spate se uita mirata si in stanga si in dreapta, parca nu intelegea care e problema. Cred ca daca erau intr-o zona cu parepetele mai mic se gandeau sa-l escaladeze cu tot cu moped.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

sebba

#1716
pai da, cam asta ar fi explicatia  dar totusi, cat de ametit sa fii sa nu-ti dai seama ca mergi pe contrasens si sa opresti/intorci?
vezi totusi in dreapta, dincolo de parleaz, alte benzi si alte masini ce merg pe acolo, in sensul tau....
probabil dupa ce vom aveam cateva accidente frontale/mortale clar se vor lua si masuri necesare: informarea populatiei, montarea de indicatoare gen Falsch, etc.
cred ca ar trebui sa reluam ideea cu "Autostrada - Mic indrumar"

@iuli, la ce am vazut ca pot face (tu te-ai da pe contrasens pe A? :D ) nu m-as mai fi mirat daca ar fi luat "capra" sa o arunce dincolo :lol:
Sailing away! S/Y Haimana

Ionut

Nu discutati unde trebuie. Aveti topic de siguranta circulatiei si, de asemenea, Parcare. Back ontopic. :cheers:

CornelB

Strada Popasului, in care se va descarca A3 la ora 8.30:



Priviti cine facea treaba in Popasului, azi la 8.30:

dr4qul4

Asta nu e nimic, Popasului e destul de scurta. problema e ca si mai departe e la fel de aglomerat (rondul de petricani-pipera, barbu vacarescu, intersectia pipera-caranfil, petricani-lacul tei-d-na ghica)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024


Ionut

Staaaai asa. Se va descarca in Popasului?! Fac nod acolo sau doar asa... ad-hoc?

CornelB

Ionut, daca nu ma insala memoria, din planurile postate anul trecut dincolo de @Baiazid, este supratraversare peste Popasului cu nod si toata distractia.

iuli

Bechtel, în dosarul vizitei directorului CIA în România. Cum au fost jefuiți banii pentru Autostrada Transilvania

link
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ionut

Aha, ar fi super daca ai mai gasi acele planuri... eu nu le stiu. Merci fain! :)