News:

Unboxing Coradia Stream în depoul Alstom!
API admisă în structura partenerială pentru dezbaterile pe Politica de Coeziune post-2027!

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 4 Guests are viewing this topic.

Allex

#4875
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

Allex

"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

Allex

#4877
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

dr4qul4

Fac si eu 2 predictii:
1. Nu vor (mai) da anul acesta nimic in circulatie. Pur si simplu i-ar incurca teribil traficul. Si mai e si mult de lucru.
2. Toate sectiunile ramase vor fi date in trafic concomitent. Undeva inainte de Paste
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

naivu

@JUVENTUS_1, si eu cred ca cele doua bucati din portiunea de autostrada vor fi date in trafic impreuna, dar nu pt ca una singura ar incurca ci pt ca nu sesizez vreo prioritizare intre ele; imi par cam la acelasi stadiu procentual, pe jumatatea de S mai e de lucru la poduri dar terasamentul il vad mai avansat decat pe N. Daca le termina pana la Craciun, le termina impreuna! Daca se concentreaza pe A, drumul de legatura DN2-DN15 va fi un pic neglijat (plus ca are un pod la care mai e de lucru, asa ca e mai putin probabil sa-l termine in 2020).

danielCD

+1 pt poze

Mi-aș dori o așa acoperire foto și video și pe DX12 😋

horatiu.cosma

AlexAlex, sunt curios cum betonează acele borduri laterale la podul peste Bistrița, pare că le așează că un lego direct pe poziție și nu mai pare să fie spatiu pe partea superioara pentru turnat betonul, poate ai mai multe informații.

Cred că se va apuca Umbrarescu pe următoarele proiecte să internalize și partea de tablier metalic, s-au mișcat dezastru cu sudurile la elementele de tablier de 200 de metri, de un an tot sudează pe ele și mai au, între timp UMB a terminat un pod de 1,2 km cu totul.

paulmare

#4882
e o filmare de-a lui AlexAllex de la jumatatea lui mai, se vad bine "inputurile" celor care asambleaza grinzile in cort, poate data viitoare le comanda la fabrica cum au facut italienii la maersk sau ceva santier naval, si aduce la sudat in santier subansamble mai mari - e enorm de mult de sudat, inspectat etc - cu fabrica de grinzi si prefabricate unde au fabricat totul "in situ" - dupa ce s-au organizat un pic s-au miscat superbine, cu sudura insa - cred ca ieseau mai bine daca le comandau cat de mari se puteau transporta, in loc de atata sudura pe santier       


mirceaeliade

https://zdbc.ro/video-dorinel-umbrarescu-despre-cemtura-bacaului-finalizam-cu-mult-inainte-de-termen/

>Centura Bacăului ar putea fi gata în circa două luni, a anunțat omul de afaceri Dorinel Umbrărescu

Termenul din contract este Martie 2022, si optimist, in loc de 36 de luni, acest contract ar putea fi gata in cam 20 de luni.

pest1969

Sa mai rememoram acum discutiile pesimiste purtate in jurul bugetului MT pe 2020 despre subfinantarea A7?

hefaistos

Zbang!!!!!
Domnilor si doamnelor, jocurile sunt facute, nimeni nu mai pariaza.

Cca doua luni insemna sfarsit de noiembrie inceput de decembrie. Desi si mie mi se pare extrem de optimist daca nici el nu stie graficul de lucrari....
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

Ionut

Pai a pariat cineva? Ca din vorbe e usor. Banii vorbesc însă. Si nu am văzut pe nimeni ca pune banii jos. Sau?

NGC

"Supervizarea proiectarii si executiei variantei de ocolire Bacau"

Quote from: AlexAllex on August 13, 2020, 09:57:36 PM
Ce mai stiti de licitatia pentru supervizarea lucrarilor pe VO Bacau?

Nu stiu daca a raspuns cineva, dar daca tot scriu acum despre unele licitatii de supervizare, scriu si aici ceva.

Licitatia a fost anulata in 25.06.2020. Sunt curios ce parere are UE despre pacaleala asta. ;)

Allex

Venise si raspunsul, multumim!

Totusi nu vad care ar fi problema (teoretic) ca CNAIR prin DRDP sa supervizeze si sa certifice lucrarile. Este specificat pe undeva ca la proiectele cu fonduri europene consultantul/supervizorul sa nu poata face parte din vreun departament (specializat, iar teoretic) al beneficiarului? Dpmdv in felul acesta s-ar putea face ceva economie la buget. Pe de alta parte s-ar facilita posibile "intelegeri" pentru a certifica lucrari de proasta calitate.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

horatiu.cosma

^
Sau s-ar putea strânge cu mâna la ușă constructorii incomozi care nu fac cum dictează stăpânul de pe plantație, cerând claim-uri sau alte asemenea.