Siguranța circulației rutiere în România

Started by Ionut, December 14, 2011, 05:23:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vancouver

Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

adiarc

si....din pacate acest mod defectuos a devenit o regula....voi veni si cu poze care arata ca in multe zone care aveau parapeti ( curbe periculoase cu accidente frecvente ),sau alte zone periculoase ( gen capete de pod ),pur si simplu AU INLOCUIT PARAPETI CARE SALVEAZA VIETI,cu stalpisori reflectorizanti din plastic.....o mizerie incredibila
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

tom_sawyer

DN2 face din nou victime:

În această dimineaţă, în jurul orei 02.45, pe DN2 (E85), la km 32+220 de metri, în zona localităţii ialomiţene Sineşti, a avut loc o coliziune frontală între o autoutilitară şi un tir, potrivit Infotrafic.

În urma impactului, şoferul autoutilitarei a decedat, iar cel al autotrenului a suferit leziuni grave.

hotnews.ro

danutzu_1069

Accident grav pe A1, cu trei victime. Trafic blocat pe ambele sensuri de mers

Un accident rutier a avut loc, marți seara, pe autostrada A1 București – Pitești, la kilometrul 16, pe sensul de mers spre Capitală. Traficul este blocat pe ambele sensuri de mers.

În accident au fost implicate o motocicletă și un autoturism.

ISU precizează că șoferul autoturismului prezintă leziuni incompatibile cu viața, în timp ce pasagerul din dreapta este conștient, fără fracturi și acuză dureri la spate. Acesta a fost preluat de ambulanță.

Motociclistul este stabil, conștient și a comunicat cu medicii. Bărbatul a fost preluat de SMURD pentru a fi transportat la spital.

Ca urmare a acestui accident, s-a format o coadă mare de mașini pe sensul spre București.

//[url="https://m.stirileprotv.ro/lbin/mobile/index.php?article_id=3781105&source=biziday/URL"]https://m.stirileprotv.ro/lbin/mobile/index.php?article_id=3781105&source=biziday/URL]

E o gluma parapetele median daca o motocicleta l-a rupt...

AdrianB1

Cine a zis ca l-a rupt o motocicleta? L-a rupt un Mercedes care a lovit motocicleta din spate si apoi a pierdut controlul. Parapetul s-a infipt prin masina, aparent a intrat cu botul pe sub el si l-a luat in lung prin masina pe partea soferului.

danutzu_1069

Uite acilea zice....https://protvplus.ro/portal/page/stirile-pro-tv/
La minutul -40 si ceva, o reporterita care transmite din Busteni, povesteste si de accidentul de pe A1...." un autoturism a lovit o motocicleta care in urma impactului violent, motociclistul a ajuns pe contrasens, care efectiv a rupt parapetul care desparte sensurile de mers..."

strainu

Chiar anul trecut am văzut pe-acolo un TIR intrat pe contrasens. A rupt primul rând de parapeți, dar al doilea a rezistat. Ce viteză să fi avut omul ăla azi ca să aibă o energie cinetică mai mare ca un TIR?

Văd aici foarte multe comentarii despre starea drumurilor, dar prea puține despre sălbăticia șoferilor. Nu mă dau ușă de biserică, mai am și eu momentele mele mai nasoale, dar sunt din ce în ce mai mulți șoferi care conduc ca în GTA. Am fost într-o sâmbătă din Militari la Mogoșoaia și m-am crucit de ce-am văzut: unul dădea cu spatele pe autostradă pentru că intrase la Carrefour în loc de centură (ăștia sunt mulți, văd cam unul pe lună, probabil le-ar trebui un anunț că și pe acolo poți să ieși în DNCB), următorul se încadrase pe noua bretea de sub pod (prin care te întorci spre București), apoi a dat înapoi, s-a băgat înainte spre centură și a întors pur și simplu pe contrasens, deși acolo e un refugiu. La întoarcere era un teleormănean care voia să întoarcă pe linie dublă continuă dinspre Domnești ca să intre pe autostradă în loc să mai meargă 200 m până în giratoriu. Nu știu dacă claxoanele erau pentru număr sau pentru prostia pe care o făcea :D

E ușor să dăm vina exclusiv pe lipsa de separatoare și amenajări si mai greu să vedem cât de periculoase sunt și (mai ales) să învățăm din greșelile astea "minore", însă doar cu una din astea două componente n-o să vedem o reducere semnificativă a numărului de accidente și de victime.
Mi-e frică să merg pe DN2. Pentru unii, asta înseamnă că n-am ce căuta pe șosele.

perfidus

#3157
Stiti vorba cu mintea romanului mai de pe urma...

QuoteDeși s-au montat de-abia după îndelungi insistențe, îndeosebi ale unuia dintre parlamentarii trimiși de alegătorii din Olt în Legislativ, separatoarele de sens și-au dovedit eficiența, accidentele grave nemaifăcându-și loc în statistica Poliției Rutiere.

QuoteÎn județul Olt, niciun accident rutier grav nu s-a mai înregistrat în zonele de pe DN 65-E 574 considerate deosebit de periculoase până la montarea separatoarelor de sens. Polițiștii rutieri olteni, care au prezentat joi statistica pentru primele patru luni din 2018, spun că acestea și-au dovedit cu prisosință utilitatea.

Deși în județul Olt, în primele patru luni, s-au înregistrat 54 de accidente rutiere grave, soldate cu zece persoane decedate, 53 de răniți grav și 28 de răniți ușor, în zonele în care Direcția Regională Drumuri și Poduri Craiova – SDN Slatina au montat aceste separatoare, evenimentele rutiere grave au dispărut. În curbele deosebit de periculoase din zona Pădurea Saru, Valea Mare sau Jitaru au murit, an de an, oameni în urma accidentelor, cel mai grav accident petrecut în 2017, în zona Pădurea Saru, curmând, de exemplu, viața a cinci persoane. O familie întreagă, mamă, tată și doi copii minori, au fost pur și simplu zdrobiți de autotren care a pătruns pe contrasens.


Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

lupualb

#3158
Azi dimineata in accidentul de la iesirea din Alba Iulia a murit un om. Am stat in coloana aproximativ o ora. Infiorator, trist si in acelasi revoltator a fost ca pe marginea drumului intre resturi de masina era si o minge cu care se joaca in general copiii sub 10 ani la mare. Imaginea m-a lasat fara cuvinte si m-a marcat.  De  cate ori trec pe langa santierele patriei si vad lehamitea cu care se lucreaza, ma apuca un car de nervi. Cucule, Ionita, Neaga si cnair astazi ati mai ucis un om, astazi ati mai lasat un copil fara tata! De astazi dupa standardele sefilor vostrii de la PSD o mama si cel putin un copil nu se mai poate considera familie!

Daniel_I

#3159
Quote from: lupualb on May 09, 2018, 02:12:08 PM
Azi dimineata in accidentul de la iesirea din Alba Iulia a murit un om. Am stat in coloana aproximativ o ora.
Iti inteleg perfect frustrarea si durerea. Dar nu putem invinovatii compania de drumuri si politicienii pentru un caz limpede de nerespectarea regulilor elementare din trafic. Soferul respectiv a depasit pe linie dubla continua, in curba, intr-un moment al zilei ora 6.45 cand nu exista trafic, nu avea de ce sa se grabeasca. Cunosc locatia perfect. A fost o pura prostie, ingamfare, lipsa de rabdare platita prea scump. Spun asta  deoarece fac peste 3000 Km pe luna pentru naveta la servici, din care 80% pe autostrada Sebes Sibiu,  si astfel de indivizii care se grabesc, nu se uita in oglinzi, nu au un minim respect pentru ceilalti soferi, o minima responsabilitate pentru felul in care conduc masina, ii gasesti la fel de usor si pe autostrada, nu doar pe DN. Educația rutieră deficitară, poliția care nu patrulează suficient de mult pentru a amenda dur astfel de practici, are o vină mult mai mare în cazul respectiv. Sa ne intoarcem la A10.
On The Road

cristi5

^ Dar pe autostrada rar reusesc sa omoare pe cineva, sau pe ei insisi.

Sa se civilizeze soferii va dura cateva decenii bune. Asa ceva nu se schimba peste noapte, nicaieri in lume. Sa facem infrastructura sigura, sper ca va dura mai putin...

De acord ca examinarea soferilor trebuie sa fie mai stricta. Dar
1) cand se iau permise fara macar sa fii prezent, drumul e luuung!
2) civilizatia omului si respectul fata de altii nu tine numai de soferie ci si de societate, scoala. Progresele in educatie cel putin sunt foarte lente

lupualb

Invinovatesc pentru ca A10 trebuia sa fie gata daca nu ma insel acum 2 ani. Invinovatesc pentru ca vor mai trece inca 2 ani de acum incolo pana va fi gata. Si eu conduc lunar 7000 -8000 km. Da, faptic omul greseste, face prostii este ingamfat. Nu vorbesc insa de vinovatia faptica a cazului. Vorbesc de faptul ca se stia si se stia de aglomeratia si nebunia de pe sosele.  Se stia ca acesta duc la accidente.Inca un examplu ar fi nebunia care este intre Cosava si Margina. Inghesui traficul pe un drum stricat, fara vizibilitate si in plus ti lucrarile la A1 in stadiul de stand by.  E ca si cum la niste nebuni le pui o arma in mana, iar apoi daca se omoara spui ca ei sunt de vina pentru ca sunt nebuni sau neatenti.

infraAdi_ro

Dimineata la 6 30 a fost accident in zona Petrom la intersectia cu Oarda de jos,trafic blocat pana la 7 30 cel putin.

https://alba24.ro/foto-accident-intre-alba-iulia-si-sebes-o-persoana-ranita-dupa-ce-trei-autovehicule-s-au-lovit-trafic-ingreunat-650635.html
Si eu am stat in coloana...sunt teribilisti unii soferi.Depasesc pe linie continua,in curbe pentru a ajunge mai in fata cu 10 m.
Romania are un viitor doar daca are prezent!

yetiman

Merita urmarit.

QuotePressOne

Am călătorit în mașina PressOne alături de colonelul în rezervă Sorin Iovu Rusu care a fost, până în septembrie 2017, șef de birou în Serviciul Poliției Rutiere Cluj. Am ales traseul DN1 / E60 Cluj - Ciucea, unul dintre cele mai circulate și mai periculoase drumuri din țară.

https://www.facebook.com/pressoneromania/videos/1985082121751986/
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)