News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Poduri, pasaje și viaducte

Started by davyl, October 13, 2011, 04:39:05 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

adyneamtu

Un clip apărut la recomandate de la CNAIR.
Podul peste râul Jiu de pe DN66 lângă Manastirea Lainici. In curand incep lucrările la cele două arce.
Se prezintă și lucrările la parcarea Manastirii


NGC

Zilele trecute a fost lansata licitatia [SCN1093803] "Reabilitare pod pe DN 2H km 4+776".

Valoare estimata: 9.589.793,36 RON fara TVA

Durata contractului: 14 luni perioada de executie a lucrarilor, 60 luni garantie

Finantare: Fonduri bugetare

Termen depunere oferte: 18.10.2021

TVlad

Cu podul vechi de la Lainici ce se intimpla? Am vazut ca are proiectanti celebri, Elie Radu si Gogu Constantinescu.

razvan96

Stiu ca s-a mai vorbit de asta pe acest thread dar nu am gasit o postare despre licitatie. Este vorba despre noul pod hobanat din Mioveni (L=81.2 m, din care deschiderea 73 m). Poate ne ajuta @RobertH sau altcineva si cu includerea lui pe harta.

SCN1084909 / 21.04.2021 - Executie lucrari pentru obiectivul de investitii: ,,Pod peste raul Argesel, Cartier Racovita oras Mioveni, intre DN 73D si DC85, judetul Arges"

5 oferte de la:

1. CONFER
2. MARISTAR - CROBO STONE
3. FREEYROM - PROCONS GROUP
4. STRABAG - METABET
5. ADURO IMPEX - TOP LINE CONSTRUCT

Momentan in evaluare financiara. Valoarea contractului este de ~18,5 milioane RON. 18 luni executie + 36 de luni garantie.

Lvs_tm

Quote from: TVlad on October 05, 2021, 05:42:36 PM
Cu podul vechi de la Lainici ce se intimpla? Am vazut ca are proiectanti celebri, Elie Radu si Gogu Constantinescu.
E monument istoric , ramane asa cum e.

TVlad

E bine ca nu il demoleaza insa stiam ca e cam degradat. Daca e monument istoric, ar trebui sa il restaureze.

prd.marius

Daca a mai fost cineva la podul de la Turda, s-a mai facut ceva la pila ramasa in urma?

Din live-ul primariei turda se pare ca doar la culee (sau cum se numeste) mai este vizibilitate.
Si acolo din ce vad se monteaza cofraj.

slartibartfast

Podul de la Buzău-Vadu Pașii: conform presei locale, s-a rezolvat problema iluminatului podului (trebuia să-l facă primăria Vadu Pașii, dar n-avea bani, așa că a preluat tot CJ). De asemenea, se asfaltează strada de acces dinspre DJ203K. Mai e puțin. Sperau prin primăvară la o deschidere înainte de termen, dar va fi până la urmă până în sfârșitul anului, cum mi se pare că era și termenul.

Primul link are o poză cu iluminatul, al doilea are un filmuleț cu asfaltările, pe care îl pun și aici:

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

paulmare

ce ramas in urma e podul de la Turda :( trebuia sa fie gata la sfarsitul anului

Bogdan_Cluj

Da, hai sa punem si pozele si comentariile de la acelasi user RaulBogdan23. Se pare ca zvonurile sunt ca NU se termina anul acesta.

Quote from: raulbogdan23 on October 17, 2021, 10:51:53 PM
Am dat azi o tura pana la podul peste Aries de la Turda.

Pe sectiunea cu grinzi montate au terminat de turnat placa.

Acolo am vorbit cu cineva de la firma care se ocupa de constructie si mi-a zis ca:
- la ultima pila ramasa se chinuiesc cu 3 motopompe sa scoata apa din incinta pentru a putea lucra mai departe
- anul acesta se pare ca nu se vor mai monta grinzi si ca de luna viitoare se va lua o pauza de la constructie

Va las mai jos cateva poze facute cu telefonul. Filmare din drona e la procesat.

Culeea de pe mal drept este cofrata si betonata. Se va desface cofrajul curand.
(GPS)


Culeea si pilonul la care se lucreaza
(GPS)


(GPS)


Pilonul la care se lucreaza si se chinuiesc sa scoata apa din incinta
(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

dargauda

LIVE: Stadiul lucrărilor la podul de peste râul Arieș din municipiul Turda


slartibartfast

... și s-a tăiat panglica la podul de la Vadu Pașii. Coincidență sau nu, duminică seara deja se circula destul de aerisit pe podul Mărăcineni.

NGC

Ofertantii pentru "Reabilitare pod pe DN 2H km 4+776":

1. Asocierea CONHIDRO + CONSTRUCTII FEROVIARE DRUMURI PODURI
2. Asocierea TEST PRIMA + ANTREPRIZA DE CONSTRUCTII DRUMURI SI AUTOSTRAZI + BENY ALEX
3. Asocierea C-ON TRUST ENGINEERING + DAMIENA

esendy

salut

despre podul peste raul somes de la Ulmeni se mai stie ceva?