News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Poduri, pasaje și viaducte

Started by davyl, October 13, 2011, 04:39:05 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

TibiV

In ce hal arata podul, daca eram intr-un camion eu as fi luat-o prin vad....

Oare RCA-ul camionului acopera costul repararii podului?
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

AlexxC

#2926
Nu pot sa cred cat caz se face pentru un pod ce leaga 3 sate cu sub 1000 loc si probabil nu mai mult de 150-200 masini cu Zero trafic de tranzit si zero potential de crestere.
Podul este finantat prin PNDL pentru ca cel mai probabil nu s-a calificat pentru alt tip de finantare din cauza importantei reduse,este maxim ce se putea face acolo si este de 10 ori mai bun decat cel de la Radesti .
Eu prefer sa avem cate un astfel de pod din 10 in 10 km decat poduri cu 2 benzi la distanta de 20km intre ele.
Rog pe cineva avizat sa faca o comparatie de costuri intre ce avem acum si un pod clasa IV de 7m.

rizzuh

Las asta aici:

Quote from: frunzaverde on November 01, 2013, 02:39:38 AM
In Europa exista o un segment de drum cu o singura banda (4.90m latimea totala a drumului) care are doua indicative E. Doua drumuri europene se inghesuie pe o singura banda - atat a fost nevoie, atat s-a construit. Saracii norvegieni, tare saraci mai sunt (uite si poza: http://goo.gl/maps/FsvzI).

AlexxC

Cei 1700 presupusi locuitori sunt majoritatea pensionari, dar sa ne imaginam secenariul urmator: la 1700 de oameni avem maxim 400 masini din care doar sa zicem vreo 250 masini circula zilnic pentru naveta dimineata intr-un sens si dupa-amiaza inapoi, si alte 50 masini merg in oras la diverse ore(acestea sunt singurele masini ce vin din sens opus traficului de naveta). Impartind cele 250 masini de naveta pe o fereastra de 2 ore dimineata"Rush hour '' :shocking: ajungem la o valoare fabuloasa de 2.08333(3) masini pe minut .
Lasand la o parte aceasta valoare, grosul traficului este unidirectional,deci sansa ca doua masini venind din sens opus sa se intalneasca fix la pod e destul de mica.
Avem pod cu o singura banda pe sens la Lainici E79(DN66) peste Jiu...nu doar in Norvegia; si nu am auzit de vreun ambuteiaj, asa ca ma indoiesc sa apara aici.

dr4qul4

prin Serbia am intalnit un pod care avea sub 4 m latime si pe acolo m-a bagat waze-ul de la Belgrad la DTS. Era si intr-o zona locuita si am trecut fara nici o problema. La fel si in Italia, pe langa Venetia.
Oricum, din ce inteleg aici avem 5m latime. Adica au loc 2 autoturisme, la viteza mica.
Eu merg de 2-3 ori pe saptamana pe strada Anton Pann din Bucuresti, iar capatul dinspre Bd Unirii are mai putin de 5m latime. Si chiar si asa au loc 2 masini (chiar daca unii asteapta sa se elibereze). Si are trafic mult mai mare decat va fi pe acest pod.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

Harry

La Lainici podul in perioada de glorie arata asa:






dr4qul4

Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

survola

#2932
Quote from: AlinC on October 08, 2019, 03:44:44 PM
E finalizat podul peste raul Mures de la Teius spre Capud (judetul Alba)
Au apărut și imagini de la o frumoasă ceremonie de inaugurare:
https://alba24.ro/live-video-inaugurarea-podului-rutier-peste-raul-mures-de-la-capud-733978.html
Primăria din Teiuș marchează, vineri 11 octombrie, inaugurarea podului de peste Mureș, care face legătura între oraș și localitatea Căpud printr-o adevărată sărbătoare locală.
,,Prima trecere peste râul Mureș reprezintă o mare împlinire a unui vis de generații, îndelung promis și discutat, care astăzi își găsește adevărata însemnătate", a transmis primarul orașului Teiuș, Mirel Vasile Hălălai.

nenea_hartia

^ Ți se pare frumoasă? Ceaușescu ar fi fost mândru de inaugurarea asta, cu oficiali de partid, costume populare de la magazinul Artizanat și ode recitate de pionieri. L-ar fi deranjat poate soborul de preoți, dar mie mi se pare un adaos foarte potrivit pentru astfel de ceremonii grotești.

TibiV

#2934
Recunosc, nici eu nu am vizionat/asculatat mai mult de 30 de secunde...

Dar poate soborul a fost angajat de antreprenor si avea un rol tehnic, de crestere a duratei de functionare: "Aleluia! Doamne, nu lasa podul asta sa se rupa mai devreme de 5 ani, cat e perioada de garantie!... (cadelnita/tamaie)"

Italienii cu lucrari in zona au fost fraieri... Daca ar fi apelat la ajutor profesionist, poate OS3 ar fi fost neclintit pana in ziua de azi!

:lol:

LE
In afara de coana preoteasa, cine s-ar uita la un LIVE de genul asta cu o durata de o ora si jumatate?!?!....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

paulmare

^ Ba da era o restrictie de 7 tone, scrie la gazeta locala ca soferului i s-a atras atentia de catre localnici sa nu treaca http://www.vremeanoua.ro/un-pod-s-a-rupt-sub-un-camion-vehiculul-de-mare-tonaj-s-a-prabusit-in-apa
Basculanta cu 4 axe, aproape 10 tone fara incarcatura, cu sofer si plinurile facute, cu 18 mc bena * 1800 kg/m3 de exemplu nisip umed ies 42 de tone, probabil si peste masa maxima admisa a masinii, si de 6 ori restrictia podului, sunt multi zorro de astia pe soselele patriei, acuma e unul mai putin, pana iese din spital 
Inconstient de-a binelea


AlexxC

Podul de pe DN64 de langa Ganeasa (https://www.google.com/maps/@44.4156506,24.2714278,3a,75y,311.85h,70.29t/data=!3m6!1e1!3m4!1sOaViVPeH-6eYaJb6N0Jc8w!2e0!7i13312!8i6656) pare finalizat. Stie cineva de ce nu se da in circulatie? chiar nu ne dorim un muzeu si acolo. Offtopic: Poate vrea sa taie cineva o pamblica inainte de alegeri!?!?

alecu26

^^^
În poezie, eleva îi spune edilului ,,Domn' primar, îți mulțumim, sănătate îți dorim", anterior amintind că investiția a fost realizată după ce acesta a trimis proiectul podului la București.

Iată poezia recitată de elevă:
,,Străbunii noștri din Căpud
Treceau podul de la Teiuș
C-așa a fost lumea lăsată
Mai redusă câte-o dată
Și-au trecut primari mai mulți
Pod peste Mureș n-au făcut
Promisiuni toți au avut
Nimeni nu a venit
Ca să facă ce-au promis
Și-a venit ziua cea mare,
C-un primar ca Hălălaie
Un copil de ceferist
Tânăr, învățat, cinstit
Proiectul pod când l-a găsit
La București l-a și trimis
Podul s-a construit
Și satul a înflorit.
O școală modernizată,
Apă în Căpud băgată.
Domn' Primar îți mulțumim!
Sănătate îți dorim!
Belșug și fericire,
Să ai parte de iubire!".

Finalul poeziei a fost primit cu aplauze de cei prezenți. Au urmat alte momente artistice ale elevilor, cântece, dansuri, dar și alte poezii despre satul natal.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

AlinC

Viitorul pod peste raul Mures intre Blandiana si Sibot:


TibiV

M-au uitat pe harta si mi se pare ca este mai degraba intre Blandiana si Balomiru de Camp.
(Este drept ca Balomiru face parte din comuna Sibot, dar primaria este chiar in Sibot...)

Ai idee de ce au preferat sa faca podul pe un drum comunal (DC57) in loc sa foloseasca cat mai mult judeteanul (DJ107A) si sa fi facut podul langa brudina Sibot, nu langa brudina Acmariu?...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)