News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Poduri, pasaje și viaducte

Started by davyl, October 13, 2011, 04:39:05 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Horațiu 87

Pod rutier nou Buzău - Vadul Pașii DC15 17 Iunie 2018 (adica aici)


Horațiu 87

Reparatie pod rutier Buzau - Maracineni DN2 E85 17 Iunie 2018


ovideatza

#2567
Pod nou peste Bahlui [Iasi] cu 4 benzi , scos din nou la licitaţie

QuoteMunicipalitatea a relansat licitaţia pentru construirea unui pod cu patru benzi carosabile peste Bahlui, în zona Cicoarei. [...]

Noua licitaţie are ca termen de depunere a ofertelor ziua de 18 iulie, iar valoarea contractului a fost estimată la peste 9,1 milioane lei. Podul ar urma să facă legătura dintre strada Sarmisegetuza, în dreptul intersecţiei Zimbru, şi stradela Sofia Nădejde din Cicoarei, peste Bahlui.

Pe noul SEAP la Anunturi de participare simplificate:
"Construire pod peste raul Bahlui in zona Cicoarei (Str.Sarmisegetuza-Stradela Sofia Nadejde-lucrari de supratraversare rau Bahlui in zona Cicoarei-Dacia-pod cu 4 benzi carosabile)"
SCN1004628

Valoare estimata: 9.122.460 RON

Criteriu atribuire:  pretul cel mai scazut

Fata de ultima licitatie, la care retin ca situatia devierilor era incerta, observ ca in documentele licitatiei de data aceasta sunt incluse probabil liste de cantitati lucrari pentru deviere utilitati.


alecu26

Eu nu inteleg de ce ajung aceste chestiuni in presa, mai ales via beneficiar. Ma asteptam ca si constructorul sa urle ca el a facut bine si beneficiarul e abuziv.

Hmm, fara niste date mai concrete, mai precise e greu de spus cine are dreptate, rezultatul e ca cetatenii raman inca cateva luni fara pasaj, dupa ani si ani de zile in care banii deja investiti au stat degeaba si traficul tot la fel de greu s-a desfasurat plus bani investitii in continuu in repararea trecerilor la nivel.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

GDPR


cristi5

Probabil se adauga la salba de realizari marete de 1 decembrie. Brusc atunci, la ceas sarbatoresc, nu vor mai fi probleme nici cu planeitatea, nici cu rugozitatea, nici cu reteta de asfalt, nici cu taluzurile, nici cu inierbarea.  Daca asa zice partidul, asa va fi.

alecu26

@Adrian...nu-mi permit sa speculez fara mai multe date. Ce e clar ca antreprenorii, si romani si straini nu sunt nici ei usa de biserica.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

TibiV

Mai frate, in ce ceata m-a bagat urmatoarea poza, buna de altfel...


Parcurg Bucuresti-Alexandria cel putin o data la 2 luni. Dar nu trec prin" Vedea"...
Iar prin Vedea nu trece DN6...

Poza apare in postarea CNAIR de astazi cu "lucrari de intretinere":
https://www.facebook.com/cnadnr/posts/2033837430209659

Evident ca in cele din urma mi-am dat seama ca este vorba NU de podul din Vedea, ci de podul PESTE raul Vedea de la intrarea in Alexandria dinspre Bucuresti...
Nici nu stiam ca are aceasta structura in arc.... De pe calea de rulare nu vezi "dedesubturile"...

(Cunoscatorii sa nu sara la mine... Stiu ca ma exista un pod, in "cealalta" Vedea, peste raul Vedea, dar ala este pe centura Alexandria (oficial DN6F) care este prea recent ca sa aiba nevoie de lucrari de "refacere strat de protectie"...)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

nenea_hartia

^ Foarte fain podul, păcat că ,,zugravii" sunt de la colțul străzii. Mă ,,liniștește" totuși faptul că va fi curând complet acoperit cu graffiti, așa că n-o să se mai vadă...


danutzu_1069


Dan74

Legat de Tehnodomus, si la pasajul de pe centura Oradea au avut ceva probleme, au trebuit sa refaca partial stratul de uzura.

alecu26

Stiti cumva ce viaduct, pasaj...sau ce o fii incepe acum la Oradea?
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Dan74