News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Poduri, pasaje și viaducte

Started by davyl, October 13, 2011, 04:39:05 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

GDPR

^Ieri a fost cod rosu de inundatii pe Buzau, sunt curios daca santierul a fost inundat.

GDPR

#2461
Raspuns MT la intrebarea deputatului Sergiu Cosmin Vlad (btw care o fi numele de familie si care prenumele?) cu privire la pasajele de pe centura Arad:



http://www.cdep.ro/interpel/2018/r2818A.pdf

TibiV

Vlad este numele de familie...
Si MT a incercat (macar o data in viata) sa fie realist... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

#2463
pe youtube a aparut un video cu santierul....inundat.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

GDPR


Allex

#2465
Azi am trecut din nou pe la podul meu preferat (cel de la Crasna) si am avut o mica surpriza. Cei de la CNAIR reparau deviatia si traficul era deviat... pe pod. Intrebarea mea este:  daca tot se poate circula pe pod, care e motivul pentru care sta inchis?  De ce nu se foloseste macar pentru sensul spre Vaslui iar deviatia sa fie folosita de cei care merg spre Barlad/Husi. Este bataie de joc. De mai bine de zece ani de cand ajung in zona este prima oara cand trec PE pod.





"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

mspescaru


voicul

2 luni e parfum.

Oare incate timp se face receptia/ se da drumul la trafic?

mspescaru

Noutati despre al doilea pasaj de pe centura Aradului. De fapt... vesti nu prea bune!! >:( >:( >:(

http://www.aradon.ro/pasajul-din-micalaca-tot-in-scandaluri/2007747

Deci, mai dureaza ceva timp pana sa fie gata!!!

GDPR

^^Oficial, temenul de punere in functiune a pasajului de la CET e august:


JohannDB

#2470
...Pentru că se vorbea de PASAJUL CET ARAD...



Mai aproape de pasaj.... Totul pe "stânga"......


Începutul rampei....


Mai sus...spre "înălțimi".


...Aproape pe pasaj....


... Balustrade pe ambele părți și stâlpi de iluminat, pe-o "rână", adică pe-o parte......


Privire la zona de sub pasaj, ce va fi remodelată.....


Deși nu este gata, substructura este "vopsită" (probabil "anticoroziv"), dar  urmele de scurgeri printre grinzi, lasă urme.... O fi oare "prea devreme" ????


...Un plan mai "îndepărtat" al scurgerilor...


Printre pile, zona de amenajare ....


....de-a lungul pasajului...











Eiiii, aici "calitatea" trecerii LA NIVEL....


... te uiți se te întrebi, pe unde s-o iei ????


...Aproape că ai..."scăpat"....


Capătul dinspre "Metro" al pasajului....


Rampa ajunge aici la nivelul "vechii șosele de centură"... SIC !!!!


O imagine din aceeași zi, pe seară, la întoarcerea spre Nădlac... Cu panta de urcare spre Arad Vest....


Același lucru... La ceas de seară.... Și veșnica barieră prezentă când (mai să fie) ești "cel mai grăbit"....



Powered by API/PUM imgur uploader[/img]

dumbravaandrei

Multumesc de poze JohannDB!

Trista situatua acelui pasaj... mult n-ar mai fi de lucru. Cu toate bubele lui ar fi de 1000 de ori mai practic decat actuala trecere a caii ferate..

GDPR

Hai ca totusi s-a lucrat iarna asta: vopsitorie, balustrade, stalpi de iluminat.

Kidu

@JohannDB, multumiri pentru poze!

Trecerea peste CF: Arad-Oradea (magistrala 310 parca) a fost si mai rea acum cateva saptamani. Vad ca acum cineva a "plombat" gropile, interventie care o sa tina pana la prima ploaie.

slartibartfast

#2474
Și o știre la o televiziune locală despre dezastrul de la podul Vadu Pașii:

.

Nu mi se pare că se comunică foarte bine pe tema asta. Nu mult în amonte de cele două poduri este barajul de la Cândești, bănuiesc cumva că se știa din timp că vine apa mare (ca să nu vorbesc că mereu se întâmplă așa când se topesc zăpezile, nu degeaba orașul Buzău e construit ceva mai departe de râu).