News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Poduri, pasaje și viaducte

Started by davyl, October 13, 2011, 04:39:05 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

clau

#1560
 Se amana pronuntarea pt 7.03.2016?

florin74

Sa se mai informeze completul de judecata, posibil sa se fi solicitat informatii de la partile din proces si de la CNSC care nu au ajuns inca, tot felul de tertipuri avocatesti, (exceptii, tardivitati si altele).
Cred ca va fi ultimul termen.

NGC

#1562
Quote from: horatiu.cosma on March 03, 2016, 01:38:32 PM
http://portal.just.ro/2/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=200000000331728&id_inst=2

Sa precizam ca este vorba de recursul la CAB pentru licitatia "Proiectare si executie Pasaj Suprateran pe DJ602 Centura Bucuresti - Domnesti" dupa decizia CNSC din 16.12.2015.

Si eu suspectez ca este ultima amanare.

Va tin la curent.

Ciprianul

Quote from: clau on March 02, 2016, 07:21:01 PM
http://www.bihon.ro/pasajul-de-la-metro-cu-carul-inaintea-boilor/1621499



clau   acolo la Metro cei care au proiectat acel pasaj stiau ca pe sub el trec acele magistrale de apa dar cum la noi in Romania prima data se face apoi se proiecteaza...se stia ca se va ajunge aici.
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

clau

Acum bine ca se rezolva... Acel pasaj mi se pare cel mai util de pe centura Oradea. Se castiga minim 5 minute ... Iar cand era tren am stat si 15-20 min.

Ciprianul

Eu nu zic ca nu e util clau dar sti ca acel sens giratoriu unde se va intalni cu E60 acolo vor fi niste cozi de nedescris. Si asa E60 e sufocat de cata masina poate sa treaca pe acolo.
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

horatiu.cosma

Eu am mers de multe ori in zona aia si am facut stanga la semafor, la intrare in Oradea, de pe DN 1 spre centura. Si niciodata nu am prins mai mult de 2 ture de semafoare. Avand in vedere ca acum avem giratoriu si nu semafor, eu cred ca cei care vor veni dinspre Cluj si vor face stanga in giratoriu spre noua centura nu vor avea probleme, iar cei care vin dinspre centura si o iau spre Cluj, cred ca au bretea care nu ii bage prin giratoriu. Nu cred ca vor fi probleme de trafic, dar ramane de vazut :).

clau

Si in plus scapam de trecerea la nivel CF...

danutzu_1069

Cum frate, pasajul ala inca nu e functional???
Din septembrie 2015 l-am vazaut ca era gata 99%

Da' ce nu inteleg eu este, cum au fundat pilonii peste tevile de apa?
Ceva piloti, nimic?
Sa nu-mi zica ca au nimerit cu pilotii de-o parte si de alta a tevii!!

clau

Intrebarile astea le-a pus un ziarist unuia de la CNADNR iar acesta a refuzat sa raspunda spunand ca sunt tendentioase...   :lol:

Horațiu 87

Administrația Străzilor a demarat licitația pentru supralărgirea și modernizarea Podul Mihai Bravu. Actualul pod, construit în 1987, va fi consolidat, trotuarele vor fi desființate, iar paralel cu podul vor fi construite două pasarele pentru pietoni pe care vor fi amenajate și piste pentru biciclete. Valoarea estimată a contractului este de 5,1 milioane euro.
Administrația Străzilor începe în acest an lucrările de modernizare și consolidare la Podul Mihai Bravu. Instituția a demarat pe 2 martie procedura de atribuire a contractului pentru proiectarea și execuția lucrărilor.
Potrivit studiului de fezabilitate, circulația rutieră pe pod va fi extinsă, de la trei benzi pe sens la patru benzi pe sens.
De asemenea, trotuarele existente vor fi desființate, iar circulația pietonilor va fi mutată de pe pod pe două pasarele independente, paralele cu podul. Tot pe aceste pasarele vor fi amenajate și zone destinate circulației cicliștilor.
Valoarea estimată a contractului este de 23 milioane lei cu TVA (aproximativ 5,1 milioane euro). Termenul limită pentru depunerea ofertelor este 15 martie.
Contractul odată atribuit, va avea o durată de 12 luni. Astfel, anul viitor, lucrarea ar trebui terminată.
Podul Mihai Bravu amplasat peste râul Dâmbovița, la intersecția dintre Șos. Mihai Bravu și Splaiul Unirii, a fost construit în 1987 și nu a suferit niciodată reparații majore.


http://www.b365.ro/podul-mihai-bravu-va-fi-modernizat-se-construiesc-doua-pasarele-noi-cand-incep-lucrarile_246111.html#n

GDPR

^^Licitatia s-a lansat pe 2 martie, iar ofertele pentru proiectare si executie se depun pe 15 martie? Astia sunt seriosi?  O:-)

florin74

Val estimata : 18,584,665 RON  (< 5 mil euro). Termen limita depunere : 15.03.2016 Cerere de oferta. Intervalul minim necesra pentru depunere oferta: 10 zile   (se exclud zilele in care se publica anuntul si se depun ofertele). Este legal. Pana acum nu s-a publicat nici o clarificare.

dr4qul4

Pentru consolidarea unui amarat de pod, nu foarte vechi si pt 2 podete ce pot fi aduse pe trailer si montate intr-o zi,  nu cred ca e nevoie de mai mult de 10 zile pt documentatia de licitatie.
Cu siguranta gasesc ei un proiect asemanator sa-i dea copy-paste.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

alecu26

#1574
parca pe asta am vazut o gramada de contestatii anul trecut intre Astaldi si Kranz Eurocenter. Probabil s-a anulat intre timp. S-o fi schimbat una doua fraze in documentatie si cam atat. De aia acest termen. Legal dar cu dedicatie catre cei care au mai participat.
Drumurile noastre POATE;