News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumurile in lume

Started by Ionut, October 08, 2016, 08:36:50 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

voicul

Vezi ca pe Facebook ai facut podul de 55km si el are doar 35.6  :)

Ionut

Pai toata structura are 55 km. Asta am zis. :) Nu am zis de produl propriu-zis (hobanatul cu restul structurii de pod). Are si tunel, plus insule. Toata structura are 55 km. Nu? Gresesc eu? :o

voicul

Nu stiu ce sa zic.
Teoretic nu gresesti.
Practic in video 2 la 0.25 vorbeste de vreo 30 de km de pod+tunel. La fel de bine zic si ei de 55 km la secunda 0.10

Dar unde sunt restul de 20 km de structura? Se refera oare si la drumuri adiacente catre pod?

dr4qul4

la 30 de km se termina in mare. Mie imi dau vreo 43-44 doar pana la aeroport, pe care il ocolesc pe la sud.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

pasadia

In unul dintre filme se spune ca a fost construit inttre 2011 si 2018, in altyl scrie ca a inceput constructia in decembrie 2009 si in cel de la FT scrie ca a durat 15 ani constructia. China, acest taram al lucrurilor relative...

Ionut

Aia cu 15 ani este despre pregătire plus execuție. 8-9 ani de execuție în teren și înainte vreo 7 de pregătire.

voicul

#81
Fac si chinezii astia ce pot:

facebook.com/promovamromaniaoficial/videos/1106708896163558/

Nu a mers sa pun link-ul mai bine. Nu stiu de ce. (merge si asa luat copy/paste).

dumbravaandrei

O idiotenie cat lucrarea in sine. Doamne fereste sa avem asa idiotenie si la noi... La viaductele alea gigantice chiar nu se putea gasi o solutie cu tunel? Si lasau si muntii aia sa-si duca viata in liniste si tihna...

reed


cristi5

#84
Mi se pare mie sau aici avem o problema de proiectare?



Primul semafor e rosu, celalalt verde. Unul e pe o parte, altul pe alta... Daca ai ghinionul sa-l vezi intai pe cel verde, traversezi voios si intri drept sub masini.

Mie mi-a spus cineva din grup: verde! (ne grabeam). M-am uitat si era verde, am plecat lansat... Noroc ca a zis imediat: stai, e rosu... Apoi a trecut un camion urias facand viraj dreapta (deci din spatele si stanga mea), si am inghitit in sec...

Unul din principiile ergonomiei e sa proiectezi ca sa previi greselile utilizatorului. Vad ca in Dubai nu s-a auzit ideea asta.

vancouver

Exemplu asemanator din Frankurt, Germania:

https://www.google.ro/maps/@50.114101,8.6880191,3a,75y,313.18h,79.07t/data=!3m6!1e1!3m4!1sgTLWO1P1qNtQdmHXi0MCgg!2e0!7i13312!8i6656

Am locuit 8 ani langa acel semafor si as fi aflat daca s-ar fi intamplat ceva. Dar nu a fost cazul. La 50 m mai in fata se repeta figura si se mai repeta de vreo 50 de ori in Frankfurt, in diverse contexte.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

cristi5

#86
Interesant! Mi se pare mie sau semafoarele din Frankfurt sunt aliniate? Riscul sa nu-l observi pe primul (cel rosu) e mai mic daca sunt aliniate.

Alta diferenta e ca in Dubai sunt bulevarde mari pe care se vine cu viteza, chiar si dupa viraj dreapta.

subway

La Dubai sunt niste bulevarde late cat trei autostradute de-ale noastre, exclus sa le traversezi la sol, noroc cu pasajele de la metroul lor.
;)

cristi5

#88
Da, se vede in poza pasajul metroului. Nu inteleg de ce au mai lasat trecerea de pietoni si semaforul cand au pasaj subteran... Pana la urma am trecut pe la metrou.

subway

#89
E totusi o alta atitudine vis-a-vis de pietoni, chiar daca o iei <pe aratura> ca tot romanul <exersat> automobilistii vor face tot posibilul sa te protejeze!...spun tot din proprie experienta. ;)
Mult mai distractiv e in India!!!...acolo sa vezi <adrenalina>, printre vaci, biciclete cu coviltir, ricse tractate manual, mototzoacle, tuck-tuck, camionete-camionoaie, avtobuse obosite, maimutze si soparle!...intr-un haos perfect, in care nu ai loc sa arunci un ac!!!
:) :) :)