News:

Video 21.06 Autostrada A1 Pitești-Curtea de Argeș.

Main Menu

Drumurile in lume

Started by Ionut, October 08, 2016, 08:36:50 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

reed


reed

Niste viaducte pe la chinezi..gen Soimus si statii de taxare.
(GPS)





(GPS)


(GPS)









Powered by API/PUM imgur uploader

danutzu_1069

Poate nu este cel mai potrivit loc unde sa scriu... dar am rămas mut de uimire....
Motivul, inaugurarea unei bucăți semnificative dintr-o autostrada din Turcia..
Mai precis O5, care va lega Istanbul de Izmir, via  noul pod de peste golful Izmir (Osman Gazi), via Bursă, via Balikesir...
Vorbim de o distanta de aproape 400km, care include și podul mai sus menționat. Primul târnăcop a fost dat în 2011, iar ca termen de finalizate cândva în 2020. Numai ca cei care construiesc, urmează sa o și exploateze asa ca trebuie sa producă bani cât mai repede, asa ca s-au angajat către oficialități sa termine pana pe 29 Oct 2019 (când în Turcia este o mare sărbătoare). Credeți că a fost suficient?
Nu, pe la începutul anului au anunțat ca vor da în circulație ultimele doua bucăți, pana începe sărbătoarea religioasa Kurban Bairam, adică pe 4 august 2019....
Ce vreau sa subliniez, este ca nu au stat ca tâmpiții, cu 200 de km de autostrada, ca sa termine și ultimul lor.... Au dat în circulație ce a fost gata...
Autostrada este operata în regim privat, un fel de PPP... Taxele le colectează atât statul (prin sistemul HGS) cât și operatorul privat prin Cash sau plata cu cardul...
Toată stima!

Dominik

Mda, desi nu este geografic, fata de Romania ce se intampla cu autostrazile din Turcia e Occident !
You're in Steelers Country

kitsune

Visakhapadnam, aseară, un coleg. Cică numai claxonul mergea. Martorii din bord aprinși. Centura lipsă. La sfârșitul cursei a mai vrut și 5$ ciubuc, cu toate că e plătit de agenție

Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

TibiV

Spune-i colegului ca acasa nu isi tine televizorul "in picioare".
Formatul este 16:9, nu 9:16....  :D

(Aproape nici un "cineast amator" nu stie cum sa foloseasca telefonul mobil. Mai exact in ce pozitie sa il tina...)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

kitsune

E rus. De fapt ucrainean. De fapt nu, e din Crimeea. De fapt, nici el nu știe ce e. Dar trebuie să apreciezi că nu auzi dublajul, bleati.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

kitsune

Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

kitsune

Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence


TibiV

Si eu care credeam ca este foarte grea autostrada pe care o fac chinezii in Muntenegru...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

voicul

Si-au facut-o cu mana lor!
Din regulile de aur CNAIR: bagi un giratoriu si scapi de 10% din munca. (la 3.07)

pasadia

Mi se pare mie sau și ăștia se feresc de tuneluri?

bogdymol

China are o infrastructura care s-a dezvoltat fantastic de repede. Romania a avut autostrada cu mult inaintea Chinei. Prima lor autostrada a fost inaugurata pe 31 Octombrie 1988! Astazi au peste 100.000 km de autostrazi si drumuri expres. Poate nu la aceleasi standarde de calitate ca autostrazile moderne din Europa, dar la un standard suficient pentru a asigurara mobilitatea populatiei si a marfurilor in conditii corespunzatoare.

Din pacate (pentru noi), e ca tara e inca destul de "inchisa" pentru straini, si nu prea sunt atat de cunoscute lucrarile acestea. Cu toate acestea, am vazut o data un tur turistic prin China, de vreo 10 zile, in care te ducea sa vezi cele mai frumoase poduri ale lor.

Cateva poze cu autostrazile lor:











Pe langa autostrazi multe si noi, mai au si HSR, tot multe si noi:





Observati linia HSR intre sensurile autostrazii:



Finisoare de asfalt cu latimea de 5 benzi. Nu m-as mira sa fie ceva marca proprie:



Cum sa latesti o autostrada de la 2 la 4 benzi pe sens in doar 9 luni:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

voicul

Daca nu stii sa tragi un giratoriu la nivel ... ce sa faci te complici cu altitudini de 300 de m: