News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

DJ: Drumuri Județene

Started by Ionut, October 10, 2011, 06:21:12 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

TibiV

Utilaj in zare...

Da, este masina de turnat santuri - si lucra !

Unde sunt facute, santurile arata foarte bine

In Laceni sunt aproape gata toate santurile...

... dar se mai lucreaza la podete...

... si chiar se lucreaza!





Asa arata o zona terminata
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Iesim din Laceni...

... si inaintam spre Alexandria.
Mai sunt zone cu santurile doar sapate...

... dar si santurile "la gata".
Am uitat sa mentionez ca de la iesirea din Orbeasca au pus si stratul de uzura, si calea de rulare este "tipla" !



Exista si un mic acostament din pietris destul de bine compactat



Pentru cine cunoaste zona, fantana dinaintea serpentinelor

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV


Am intrat in zona serpentinelor...

... cu indicatoare noi-noute...

... pe marginea din stanga se vede o borna hectometrica. Toate sunt de asemenea noi...

... fac drumul asta de vreo 20 de ani. Pentru prima data m-am simtit cu adevarat in siguranta.

Asfaltul este in continuare de exceptie

De aici am iesit de pe serpentine, dar si din zona santurilor complet finalizate

Ultima curba, destul de larga, inainte de linia dreapta pana in Alexandria
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV












De aici drumul mai continua 1,5-2 km pana la intrarea in Alexandria, dar eu am virat la stanga, spre Bucuresti...


Cine doreste poate vedea toate pozele, full-size, aici:
https://imgur.com/a/sWgIu
https://imgur.com/a/HZ0S7
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

slartibartfast

Quote from: aqualung on November 24, 2016, 10:19:34 AM
A fost reasfaltat DJ100B din județul Prahova între Drăgănești și intersecția cu DN1D. Anterior, acest drum era plin de gropi, se circula cu 30-50 km/h pentru a putea ocoli craterele. Nu a fost peticire, ci a fost reasfaltat dintr-o margine în alta. Nu e cine știe ce operă de artă, e încă destul de vălurit pe alocuri, dar e altceva când poți merge totuși în siguranță cu 80 km/h pe el.

Completare: Ieri era asfaltată și o parte din DJ100C Fulga-Mizil. Drumul acesta e din ce în ce mai OK ca variantă la DN2.

Imagini:

Fulga-Mizil asfaltat


DJ100B în Bărăitaru


DJ100B la ieșirea din Bărăitaru spre Drăgănești

jonny

Quote from: AlexxC on November 29, 2016, 04:07:29 PM
Quote from: UnIKuL on April 26, 2016, 12:32:43 PM
Salutare tuturor,

Au inceput lucrarile la DJ 701 din judetul Dambovita (drumul sudului cum este numit acolo) incepand din Corbii mari pana la limita judetului Teleorman (unde a fost terminat de acum 3 ani!!!! halal comunicare intre administratiile judetene) urmand ca lucrarile sa se termine (zic ei) in noiembrie. Am trecut pe acolo in week-end si intr-adevar se lucreaza cu spor... din Gratia (TR) pana in Corbii mari (DB) si apoi A1 pe drum in lucru am facut aprox 15 min.

Care mai este statusul acestui segment lipsa de drum? a trecut cineva prin zona? e terminat?se  lucreaza?

Se pare ca a fost inaugurat pe 29 noiembrie :

După finalizarea reabilitării drumului județean Dj 701 în Teleorman, limită județ Dâmbovița- Gratia- Poeni- Siliștea- Scurtu Mare- Slăvești- Ciolănești- Zâmbreasca-Dobrotești, cu o lungime de 55,5 km, prin demersurile susținute ale conducerii consiliilor județene Teleorman și Dâmbovița, a fost reabilitat și inaugurat în localitatea Corbii Mari și tronsonul de 8,1 km din drumul județean Dj 701, Corbii Mari – limită județ Teleorman, care va lega cele două județe, prin localitățile Corbii Mari și Gratia, asigurând deplasarea autovehiculelor și transportul cetățeni într-un timp mult mai scurt. (Violeta Mocanu/ziarulteleormanul.ro)
http://www.jurnaldedambovita.ro/jdb_articol--dj-701-legatura-dintre-dambovita-si-teleorman-modernizata-in-timp-record,40694.html
http://www.ziardambovita.ro/a-fost-inaugurat-dj-701-sector-corbii-mari-limita-judetul-teleorman/
http://www.ziarulmara.ro/?p=53338

AlexxC

Am tot privit la DJ701 si DJ703 si cred ca daca s-ar face cateva modificari pentru eliminarea unor curbe si o legatura mai buna la DJ546A am putea avea o alternativa cu 10km mai scurta si la fel de rapida ca A1+E574 pe relatia Bucuresti-Slatina.Din ce imi dau seama acest Dj701 a devenit o alternativa buna si pentru E70 pe relatia Bucuresti-Rosiori.
Ce parere aveti despre potentialul acestor drumuri?

zol21

Quote50 milioane de euro vor fi atraşi de Consiliul Judeţean (CJ) Cluj pentru modernizarea a 500 km de drumuri.
Contractul a fost semnat, joi, 8 decembrie, de preşedintele CJ Cluj, Alin Tişe, cu CEC Bank şi se referă la obținerea, de către judeţ, a unui credit bancar de 225 de milioane de lei (50 de milioane de euro), necesar în vederea reabilitării şi modernizării drumurilor judeţene.

Lista drumurilor reabilitate din credit:
DJ108C DN1 - Mănăstireni, km 28+050 - km 36+050, 10,8 mil. lei
DJ107P Gilău (DN1) - Someșu Rece - Mărișel - DN1R, km 0+000 - km 44+260, 27,4 mil. lei
DJ107M Luna de Sus - Băișoara - Buru - lim. jud. Alba, km 0+000 - km 42+000, 16,9 mil. lei
DJ103G DN75 - Cheile Turzii, km 27+300 - km 30+400, 2,4 mil. lei
DJ103G limita Alba - Moldovenești - Săndulești - Ceanu Mic - Aiton, km 13+200 - km 27+300, km 30+400 - km 54+287, 3,9 mil. lei
DJ103M Vâlcele - Rediu - Aiton, km 0+000 - km 8+180, 6,1 mil. lei
DJ109A Chinteni - Vutureni - Recea Cristur - Dealu Jurcii 10+200 - 48+500 27,8 mil. lei
DJ161A Apahida - Cojocna, km 0+000 - km 12+000, 8,9 mil. lei
DJ150 Viișoara - Ceanu Mare - Frata - Mociu, km 0+600 - km 40+300, 29 mil. lei
DJ161 Fundătura - Dăbâca - Panticeu - Sărata, km 17+000 - km 44+370, 12,3 mil. lei
DJ109C Gherla - Țaga - Cămăraș, km 1+400 - km 39+200, 8,6 mil. lei
DJ109 Răscruci - Borșa - Așchileu - lim. jud. Sălaj, km 0+000 - km 32+670, 28,9 mil. lei
DJ103J Săcuieu - Vlădeasa, km 10+200 - km 20+200, valoare 17,6 mil. lei
DJ107L Petrești - Lita, km 14+900 - km 30+950, valoare 10,8 mil. lei
DJ107R Muntele Băișorii - Muntele Mare, km 47+350 - km 58+650, 6,8 mil. lei
DJ109D Sic - Vişa - Coasta - DN1, km 0+200 - km 31+120, valoare 6,1 mil. lei

http://ziuadecj.realitatea.net/administratie/50-milioane-de-euro-pentru-drumurile-judetene-lista-cu-drumurile-ce-vor-fi-modernizate--153446.html

GDPR

In sfarsit au bagat in seama si DJ107M. :cheers: De la Luna de Sus la Buru a fost facut praf de camioanele Bechtel, iar de la Buru pana la limita judetului Alba e groapa langa groapa cu putin asfalt langa. Ce diferenta e cand treci in Alba! 

prom

@aqualung
Vesti bune, dar cum e drumul de la Baraitaru la intersectie DN1D, pe dj 100B? L-au reparat? Iar de la DN1D pana in Fulga sa inteleg ca nici o schimbare corect?
Ar fi super dc ar face o asfaltare pe traseul nod A3 - Mizil. O alternativa buna si mult mai sigura (cel putin pe timp de zi) la DN2 (E85). Ca timp e acelasi, chiar mai bine, ca nu mai faci stanga riscant pe DNCB de ex unde astepti ceva timp.

slartibartfast

DJ100B a fost asfaltat în întregime de la podul peste Prahova de la Gherghița până la DN1D (deci inclusiv Drăgănești, Meri și Bărăitaru și podul peste Cricovul Sărat). Ușor vălurit, dar mai mult decât practicabil la 80kph în afara localităților (trecerea căii ferate e tot cum e, dar oricum acolo trebuie mers încet). De la DN1D la Fulga nu era chiar așa rău, și a fost reasfaltat doar pe porțiunile care erau cele mai proaste (intrarea în Fulga, curba de la siloz care era plină de gropi) - mai sunt câteva mici denivelări dar numai pe porțiunea care până acum era considerată ,,bună". Când am trecut eu ultima oară, ajunseseră cam la două treimi din distanța dintre Fulga și Mizil, deci deja acoperiseră partea cea mai proastă și din DJ100C.

prom

OK. mersi mult pt info, o sa reiau ruta asta :D

Cuneo

#837
QuoteAm găsit: http://www.cjarad.ro/anunturi/264-ptdecs-pentru-modernizare-dj-691-km-42500%E2%80%A649000-limjudtm-%E2%80%93-dj-682-neudorf--anunt-de-atribuire-numarul-2003.html

Pe teren nu se vede nimic, deși intrăm imediat în luna noiembrie. Drumul arată infernal, asfaltul a cam dispărut!
În noiembrie au apărut utilaje, semne de circulație cu drum în lucru...bucuros, nevoie mare. La început de decembrie am trecut din nou și iată ce am găsit!!!









Asta se vrea a fi marea modernizare de 12.000.000 lei?  >:(

AlexxC

#838
Ca tot suntem la capitolul scurtaturi' ...in ce stadiu este drumul DJ174 care leaga Toplita de Vatra Dornei prin Bilbor?Avem asfalt pe vreo portiune?Daca da care sunt acele portiuni? Dar acei 2km din DJ208 ramasi nereabilitati de la limita judet Iasi-Neamt pana in E85, s-a mai schimbat ceva?
Propun sa deschidem un topic  in care sa postam aceste bucati de drumuri,cioturi neasfaltate si evolutia lor;dupa o astfel de centralizare poate reusim si sa punem cumva presiune acolo unde trebuie si sa rezolvam cateva dintre ele.

GDPR

#839
E asfalt pana in Bilbor, dupa aceea semi off-road pana in Glodu. Portiunea Glodu-Dragoiasa a ramas neasfaltata, desi au fost niste planuri de modernizare acum cativa ani.

LE Si totusi intentia de a-l moderniza exista in continuare: Hotarare CJ Suceava 12/2016, anunt depunere solicitare emitere acord demediu