News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

DJ: Drumuri Județene

Started by Ionut, October 10, 2011, 06:21:12 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

nirolf

http://www.bizbrasov.ro/2016/11/02/foto-drumul-spre-primul-sat-turistic-al-brasovului-are-din-nou-asfalt-dupa-ani-in-sir-in-care-a-fost-plin-de-gropi-autoritatile-vor-acum-sa-revitalizeze-turismul-din-aceasta-zona/

QuoteDrumul județean care face legătura între DN 73 și satul Șirnea, DJ 730, a fost reabilitat pe tronsonul dintre centrul satului și șoseaua națională, fiind refăcută infrastructura șoselei, dar și turnat un strat de asfalt pe o lungime de 3,42 km. Vicepreședintele Consiliului Județean Brașov, Adrian Gabor, a precizat că în următoarele săptămâni vor fi montate și parapetele, ținând cont că cele existente sunt distruse, iar drumul are mai multe zone abrupte, unde sunt necesare astfel de elemente de protecție. ,,În total, vom monta parapete pe 2,5 km și vom executa și marcajele rutiere și montarea de indicatoare, inclusvi de limitare a vitezei pe tronsoanele unde este necesar, acest lucru urmând să fie stabilit împreună cu reprezentanții Poliției Rutiere.

GDPR

În ceea ce priveşte modernizarea drumurilor judeţene, ale căror lucrări sunt în derulare de ceva vreme, conducerea CJ Hunedoara a solicitat şi aici încadrarea în termenele prevăzute în contract. Două dintre tronsoane, respectiv DJ 705L Mada, km 0+000-6+500 şi DJ 763A: Şteia – Tomeşti – Tiuleşti – limită jud. Arad, km 0+000-13+400, s-au finalizat înainte de termen. Recepţia pentru DJ 763A a fost semnată de către comisia CJ Hunedoara în data de 25 octombrie 2016. Aproape de finalizare, grad de realizare de 90-98 la sută, sunt DJ 706B Luncoiu de Jos – Sârbi, km 2+800-3+800 şi 7+150-19+450, respectiv DJ 637B Vălişoara – Dealu Mare – Podele, km 0+000-9+700. Alte patru drumuri judeţene sunt în diferite stadii de realizare şi, în paralel, au demarat două noi proiecte de modernizare", se arată într-un comunicat al CJ Hunedoara.

http://www.mesagerulhunedorean.ro/presedintele-consiliului-judetean-pune-presiune-pe-drumari/

Vice33

Buna ziua, am facut cateva poze de la lucrarile drumului judetean DJ 112 care au loc de la limita jud. Brasov/Jud. Covasna/sfarsit sat Podu Olt si limita oras Sfântu Gheorghe.

Pot incarca aici fotografiile?

Ionut

Poti sa le pui aici pe thread-ul de drumuri judetene.
Incarca pozele pe imgur.com. Ai tutorial pentru cum pui poze, aici.
:cheers:

Vice33

#799
Refacerea drumului judeţean DJ 112 (care începe din Hărman, trece prin Podu Olt-limită judeţ Braşov/Covasna-Dobolii de Jos-Ilieni-Sf. Gheorghe) între kilometrii: 10+100 (limită judeţ BV/CV/sfârşit localitate Podu Olt) şi km 18+500 (limita UAT Sf. Gheorghe)

Pozele sunt făcute în data de 6 Nov 2016.

Filmuletul video se află aici:








































Cuneo

3 drumuri judetene din Timis, gata reabilitate in aceasta luna. Pentru ce alte sosele CJT vrea sa ia 40 milioane de euro, bani europeni?

TIMISOARA. Trei drumuri din judetul Timis vor fi receptionate chiar in aceasta luna de catre conducerea Consiliului Judetean. Lucrarile de reabilitare au inceput inca din mandatul trecut, iar acum s-au incheiat.
Este vorba despre DJ 591C Sacalaz – Sanmihaiu Roman (5,5 km), DJ 592b Sipet – Folea (4,35 km) si DJ 681 Dragsinesti – Fardea (6,3 km).

Cele trei drumuri au fost reparate exclusiv din bani de la Consiliul Judetean Timis. In total, au fost alocati aproape 20 milioane lei, la care se adauga TVA.

,,Mai e o lucrare, cea de la Semlacu Mare – Ferendia pe care putem sa o receptionam in acest an, insa doar parte din lucrare, in ceea ce priveste asfaltarea. Receptia finala se va face in anul 2017,,, a declarat Roxana Iliescu, vicepresedintele CJ Timis.
De asemenea, Consiliul Judetean Timis are in vedere depunerea de proiecte pentru a atrage bani pentru alte trei tronsoane de drumuri. Este vorba despre modernizarea drumului judetean Foeni – Giulvaz – Peciu Nou, modernizarea drumului Carpinis – Biled – Satchinez – Barateaz – Gelu – limita judetul Arad si largirea la patru benzi a drumului de la Giarmata, care leaga Timisoara de Autostrada.

,,Proiectele de la primele doua drumuri vor fi depuse pe sesiunea I, pe POR, iar cel privind largirea la patru benzi va fi depus pe sesiunea a II-a,,, a declarat Iliescu.
Pentru cele trei drumuri vor fi depuse cereri pentru atragerea a 40 milioane de euro.
http://www.opiniatimisoarei.ro/3-drumuri-judetene-din-timis-gata-reabilitate-in-aceasta-luna-pentru-ce-alte-sosele-cjt-vrea-sa-ia-40-milioane-de-euro-bani-europeni/09/11/2016

ovicor

Pe cei care folosesc DJ 108 B, ii anunt ca tronsonul cu probleme Razbuneni - Bobalna este asfaltat integral. Se lucreaza la asternerea celui de-al doilea strat de asfalt. Se aplica plasa intre cele doua straturi. Duminica s-a lucrat imediat ce temperatura a permis. Aproape de lasarea serii inca lucrau. Se circula pe o banda, alternativ, cu semafor. Distanta intre semafoare cca. 2 km, deci timpul de asteptare este marisor, in ciuda traficului redus. S-a lucrat si la santuri, brut, mecanizat. Este apa in ele, scurgerea nefiind realizata, inca. De la iesire din Somcutul MIc, spre Maia, nu sunt rezolvate santurile si NICI MARCAJELE, desi carosabilul este demult finalizat. Intre Bobalna si Osorhel, am sesizat ca la un podet cu capetele nefinalizate si la care s-a surpat asfaltul, macar au marcat locul.  Acum putem spune ca e o alternativa, mai scurta, la DN 1H.

infraAdi_ro

Confirm @ovicor
Si eu am fost vineri pe DJ 108B de la Dej la Surduc....Imi place ca e mai scurt cu aprox 15 km si ca timp castig 20 min cel putin fata de DN Dej-Rastoci-Surduc.Mai sunt ceva zone fara asfalt de aprox 100 m in varful dealului cum cobori spre Garbau dar in rest e bunicel drumul.
Romania are un viitor doar daca are prezent!

TibiV

Mai, mai...
Cati dejeni or fi pe forum ?... :)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

ovicor

   @TibiV, eu sunt bistritean ca domiciliu, dar acolo am "radacinile". " Nu stiu altii cum sunt, dar eu cand ma gandesc la locul nasterii mele..."...
   Ce este evident, nu suntem urmariti doar de CNAIR / MT, ci si de CJ Cluj. Podetul surpat dintre Bobalna si Osorhel e asa de mult timp. Dupa postarea mea anterioara, l-au semnalizat promt !@euromau poate sa confirme !

TibiV

Eu sunt bucurestean din tata'n fiu...
Dar nu si din mama!... ;)
Am copilarit acolo, trei sferturi din ce a mai ramas din familie este tot acolo... Deci am si eu radacini zdravene in zona ! :)

(Desi recunosc...cand vad o postare despre DJ-urile din zona imi trebuie GM... Stiu bine doar DN-urile... (Deh, "baiat de Capitala", cum ma ia "in balon" matusa de pe Dealul Florilor... :D )
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

voicul

Reparatii la podul peste Olt, Comana-Ticus


infraAdi_ro

#807
Am si ceva poze ,i-am prins in actiune pe baieti,asterneau stratul de uzura in zona Bobalna,au pus si geocompozit antifisura sub asfalt.Am vazut si podetul surpat,cred ca s-a lasat umplutura din jurul podetului care nu a fost compactata cum trebuie si a trecut ceva camion mai greu si s-a tot lasat,dar era semnalizat corespunzator,bravo lor.





Aici este una dintre zone fara asfalt,doar pietruita



Romania are un viitor doar daca are prezent!

Vice33

Dobolii de Jos-Betonul rutier a fost fărâmiţat şi compactat


Dobolii de Jos - Au început să facă rigolele pentru scurgerea apelor


Dobolii de Jos - Un utilaj nivela stratul de pământ


Dobolii de Jos - Stratul de pământ nivelat în zona căminului cultural (în refacere)


Dobolii de Jos - Cofrare pentru zidul de beton de la podeţe

Vice33

Dobolii de Jos - Cofrare pentru zidul de beton de la podeţe


Dobolii de Jos - Panou semnalizare VIAROM pentru lucrările la zidul de beton de la podeţe


Dobolii de Jos - La curba periculoasă spre ieşirea către comuna Ilieni


Dobolii de Jos - Ieşirea spre comuna Ilieni


DJ112 - Între Dobolii de Jos şi Ilieni