News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

DJ: Drumuri Județene

Started by Ionut, October 10, 2011, 06:21:12 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

neaguionutu

#195
Quote from: neaguionutu on June 17, 2012, 01:14:38 PM

Dupa spusele lui @Kokoshmare , de pe SSC  :

"Inspre Valea Argovei de la Lehliu de abia acum a inceput refacerea drumului prin asternerea unui strat foarte gros de asfalt peste vechea suprafata. Copacii de pe margini care au cauzat atatea accidente au fost in mare parte scosi, pe alocuri drumul a a fost latit.
Problema acestor DJ-uri este ca sunt strabatute de camioanele grele pentru transport cereale si uzura este foarte mare. De la Valea Argovei inspre Sarulesti supratraversarea A2 drumul a fost refacut total si este o placere de condus daca vrei sa eviti autostrada sau DN-ul. "


Azi ma voi duce la tara, la parintii mei si voi devia putin de la traseu si voi merge pana la Valea Argovei pentru a face poze si de acesta portiune .


Asa cum am promis in postul #148 din 17 iunie 2012, postez poze  despre portiunea Lehliu Gara – Valea Argovei a DJ 201 B.

Poze de pe drumul judetan 201 B Lehliu Gara – Valea Argovei.

Pozele sunt facute pe 17 iunie 2012, dar nu am avut timp sa le postez. Am fost foarte ocupat.


Harta drum





DJ 201 B  Strada Valea Argovei - Lehliu Gara , in directia Valea Argovei


















Iesire din Lehliu Gara si Supratraversarea DJ 201 B peste Autostrazii Soarelui A2











O remarca : intre drum si pod imbinarea este o mica trambulina. Daca ai viteza , te salti putin cu masina. Eu aveam 65 la ora si am patit-o . Daca observati,  urmatoarea poza este facuta aprope de baza supratraversarii spre Valea Argovei, pentru ca sotia mea nu a mai putut face poze din cauza micii zdruncinaturi. La fel este si in partea podului dinpre Valea Argovei. La intorcere cand am traversat autostrada am mers cu 30 la ora , sa nu o mai patesc. 











DJ 201 B  spre Valea Argovei





























































































































Ne apropiem de Valea Argovei . In departare se vede localitatea.








Intrare in localitatea Valea Argovei











Aici nu am mers mai departe in localitatea Valea Argovei.  Am intors  masina in benzinaria de la intrare in localitate. In Valea Argovei este balta pentru pescuit – Balta Valea Argovei

Informatii pescuit la Valea Argovei
Informatii pescuit la Valea Argovei
Informatii pescuit la Valea Argovei
Informatii pescuit la Valea Argovei
Informatii pescuit la Valea Argovei
Informatii pescuit la Valea Argovei
Distanta Bucuresti - Valea Argovei

Drumul inapoi spre Lehliu Gara




































Revin cu informatii de pe portiunea DJ 201 limita judet  Ialomita ( Rasi ) - Lehliu Gara.

Drumul e aprope gata , adica mai sunt de montat indicatoarele rutiere.
Au mai pus un strat de asfalat, de la intersectia DJ 201 B cu DN 3 A  ( Drajna -  Fetesti ) – reper gara din Lehliu pana limita judet  Ialomita ( Rasi ) si au trasat marcajele pe asfalt.
Nu am facut poze. Poate data viitoare cand ma voi duce la parintii mei voi fotografia aceasta portiune.

Activitatea pe Lehliu Gara – Valea Argovei nu o cunosc !

Sa speram ca vom avea parte de acest drum  cat mai mult timp si sa nu apara gropi in carosabil !

Scuza-ti calitatea fotografiilor din acest reportaj. Petele de pe fotografii sunt de la solutia de curatat geamuri pe de parbriz. Este zona unde nu ajunge stergatoarele.

stelian222

As fi recunoscator  :) daca mi-ar raspunde si mie cineva la postul de pe pagina anterioara. A pus colegul de mai sus atatea poze  :D incat s-a "pierdut: intrebarea mea pe cealalta pagina

asztalos

Colegii, va rog sa ma ajutati cu niste informatii (daca ma puteti). Sunt din Tg Mures si in weekend as dori sa fac un traseu de doua zile. As dori sa ajung prima data la Balea Lac, respectiv Lacul Vidraru si sa fac oprirea la Curtea de Arges (aici as dori sa ma cazez peste noapte). A doua zi as dori sa ajung de la Curtea de Arges la Bran, sa vizitez un pic zona (mai ales Castelul Bran), dupa care as dori sa ma intorc la Tg Mures.
Intrebare : Avand in vedere ca DN14 e in reparatii, daca ma puteti ajuta cu informatii in ceea ce priveste DJ106 : Sighisoara - Agnita; DJ 105 : Agnita-Cincu-DN1. Au fost cumva refacute aceste drumuri judetene in totalitate sau... mai bine sa astept la semafoare pe DN14 intre Sighisoara-Medias si Sibiu?
Eventual, despre Transfagaras (judetul Arges, pana la Curtea de Arges) stiti cumva cum e drumul? Ziceau mai demult amicii care au trecut pe acolo ca e dezastru (ma refer la DN7C).
Va multumesc mult, anticipat!

ciprebbe

vezi la postul meu cu nr 385  poze de pe Agnita Cincu DN1 (eu veneam dinspre DN1) , poze de luna aceasta
http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=12.375
nu e refacut acel drum, am fost cu masina de teren si l-am simtit bine...
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

asztalos

@ciprebbe : Deci mai bine sa stau la semafoarele de pe DN14 decat DJ105 : Cincu - Agnita, asa-i? :)
Apropo, daca e cineva interesat, am parcurs niste drumuri judetene din judetul Mures, chiar saptamana trecuta :
DJ135 : Targu Mures - Miercurea Nirajului : refacut COMPLET, fara gropi, denivelari etc...SUPER...in sfarsit... 800 de metri de drum catastrofal in Miercurea Nirajului
DJ135A - DJ153A : Miercurea Nirajului-Sovata : ACCEPTABIL spre bun...aprox 5-10 km maxim de drum un pic denivelat, fara gropi
Aceasta varianta va recomand ca si o alternativa la Targu Mures - Sovata
DJ153A : Ernei - Sovata : Denivelat (acceptabil) spre bun (mai ales dupa intersectia cu DJ135A)

asztalos

In continuare : DJ153 : Reghin - Eremitu : denivelat spre acceptabil/bun...recomand acest drum pentru cei care vor sa ajunga de la Reghin la Sovata/Harghita

ciprebbe

pai daca iti place cum era pe DJ135 sau pe 135a ( am fost si pe astea de curand)  atunci te poti duce pe Agnita , drumul nefiind unul care sa te indemne la viteza ci la precautie.
Eu acu 3 sapt am preferat sa evit semafoarele de pe DN14 , insa nenea hartia spunea( sau spera) ca au evoluat putin lucrarile pe Sighisoara-Medias. Totul depinde de timp si de nervi...depinde cat rezisti :D
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

asztalos

DJ135 a fost renovat integral acum nu de mult timp...DJ135A <-- au fost astupate gropile
Eu am masina mica, nu de teren, mai exact Skoda Octavia. Nu as dori sa-mi distrug masina ca pe urma reparatiile costa. Am statie cb pe masina dar in Targu Mures degeaba intreb ca nimeni nu o sa stie cum e cu adevarat drumul de la Sighisoara la Agnita-Cincu, de aceea m-am adresat la utilizatorii acestui forum

mariansb

asztalos,daca vrei sa eviţi drumul sighisoara -medias-sibiu, si daca nu vrei sa te risti nici pe agnita-cincu,ai putea ca de la agnita sa o iei pe dj106 pâna la sibiu;acesta din urma a fost reabilitat anul trecut si se prezinta f bine.
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

asztalos

Tot ma uitam la distante, as ocoli daca as alege aceasta ruta, DJ106 : Sighisoara-Agnita-Sibiu. Sunt multe semafoare/e mutl de asteptat intre Medias si Sibiu? Portiunea aceea de aproape 60 de km in cat timp se parcurge mai nou?

ciprebbe

#205
Pe cei 60km nu cred sa ai o intarziere mai mare de 30 min.
Varianta recomandata de mariansb e de nota 9.5  chiar daca e mai lung drumul.
Ia in calcul varianta DJ 142C , filmata de adsailton92, si care arata ft bine fiind refacuta.(Tg Ms-Balauseri-Zagar- Dumbraveni)
Adica varianta de  aici si filmarea de aici post 174
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

asztalos

Despre DJ112A Bod (Feldioara) - Codlea poate sa-mi spuna cineva ceva, daca va rog? As fi tare recunoscator!

BoGDaN

aztalos,
pai Bran-Rucar e ok, Rucar-Campulung prezinta denivelari iar Campulung Pitest este dezastru. Du-te de la Campulung la Curtea de Arges si apoi Pitesti pentru ca drumul e mai bun.
Am facut traseul la inceputul lunii.

marius_ar

#208
QuoteAsfalt proaspat turnat pe drumul spre Ghioroc, deja plin de gropi

marţi, 9 octombrie 2012, 12:45:00 | Simina Balazs

Reabilitarea drumului dintre Sâmbăteni şi Ghioroc este în toi, însă calitatea lucrării ridică semne de întrebare, în condiţiile în care au apărut deja numeroase gropi la câteva săptămâni după turnarea asfaltului.

Tronsonul are o lungime de cinci kilometri si face parte din proiectul "Drumul vinului", care mai cuprinde si reabilitarea soselei dintre Siria si Paulis, pe o distanta de 19 kilometri.

Pe anumite tronsoane, constructorii au turnat asfaltul de cateva saptamani, insa intre Sambateni si Ghioroc au aparut deja gropile, printre care soferii fac slalom. Asfaltul este sarit in mai multe locuri, insa aceasta situatie nu ii ingrijoreaza deocamdata pe responsabilii judeteni.

"Drumul este in lucru si va fi dat in folosinta abia anul viitor. In aceste conditii, este prematur sa ne pronuntam asupra calitatii lucrarilor", a declarat responsabilul de drumurile judetene din Arad, Pavel Zahoret.

In total, refacerea celor 24 de kilometri din "Drumul vinului" costa 61,3 milioane de lei, din care 48,4 milioane de lei sunt fonduri europene nerambursabile, in timp ce diferenta este platita de Consiliul judetean.
http://arq.ro/asfalt-proaspat-turnat-pe-drumul-spre-ghioroc-deja-plin-de-gropi/

Drumul, filmat cu aproximativ o luna in urma, nu avea gropile de care se spune in articol:
http://www.youtube.com/v/Cxj9g9Nl-Ic

radutm

#209
Nu am postat aici foarte des pentru ca nu am avut serii de fotografii facute expres cu drumurile judetene, sunt poze personale care surprind doar partial drumuri judetene. Asa ca le-am pus cap la cap si va fac o panorama a drumurilor judetene din Timis modernizate in ultimii ani si pe care am avut ocazia sa merg:

1. Drumul judeţean 684B R0manesti - Poieni.
Pentru cei care cunoasteti drumul cum era, practic un drum pietruit izolat, veti fi impresionati ce diferenta de la cer la pamant este astazi fata de anul trecut, o placere de parcurs (la un sfert din timp):


2. Drumul judetean DJ592 Timisoara - Buzias este impecabil, o alternativa chiar mai rapida catre Lugoj fata de DN6 (poza e din iarna, dar intre timp a fost finalizat):


3. Drumul judetean DJ680 Lugoj - Criciova:



4. Drumul judetean DJ609A Belint - Ghizela, afectat totusi de masinile grele care lucreaza la autostrada:


5. Drumul judetean DJ 609 B Faget - Costei este reabilitat in mare parte, incluzand lucrari ample de consolidare a albiei Begai (in foto Costei):

cont inchis