News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

DJ: Drumuri Județene

Started by Ionut, October 10, 2011, 06:21:12 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

radutm

6. Drumul judetean DJ 592A Otvesti - Sacosu Turcesc (nu am fost pe tot drumul, nu stiu cum e mai departe):


7. Drumul judetean DJ 682 Sannicolau Mare - Beba Veche pe portiunea pana aproape de Beba Veche, este asfaltat in diferite etape, cu strat usor, dar este in stare destul de buna (foto inainte de Cheglevici):


Cam pe atat pentru acum. Mai am vreo cateva, dar nu sunt foarte clare. Am si o serie frumoasa din Caras-Severin, pe care urmeaza sa o urc pe site. Ideea era ca aceste drumuri, acum vreo cativa ani, erau intr- o stare jalnica, multe din ele erau de piatra. Intre timp s-au intamplat multe si incepe sa se vada efectul banilor europeni. 
cont inchis

davyl

Multumim de foto radutm! Intr-adevar se vad banii europeni acolo!

radutm

^^
Ma bucur ca ti-au placut pozele. Poate colegii de forum vor fi mai atrasi sa pozeze nu doar "drumurile vedeta" si vor pune mai multe poze locale 8)

Intre timp am mai scormonit prin arhiva si am gasit si asta:
Dj764-DJ764D Beius - Borod, o alternativa mai pitoreasca pentru cei care au timp si vor sa treaca din Crisana in Transilvania:


Pozele sunt din luna martie, anul acesta.

cont inchis

davyl

WOW! Absolut superb drumul! Si ce bine era curatat cand ai trecut pe acolo! Imi place enorm dealul ala cu padurea! Pentru o clipa am fost acolo!

Multumesc radutm! Chiar, minunata initiativa sa mai vedem pe forum si foto de pe drumuri mai putin circulate, insa pline de peisaje minunate ca acestea!

hentz

DJ504 Alexandria Giurgiu

Un pas important de la drum de pamant la asfalt.
Pozele sunt facute in zona marcata cu rosu,zona verde inteleg ca deja este asfalt 















Uploaded with ImageShack.us

Deocamdata recomandat numai iubitorilor de Off-road!

user201

Imagini de la drumul ce duce spre peștera Dâmbovicioarei. Imaginile sunt superbe, mai ales acum toamna când frunzele pomilor iau diferite culori. Drumul până la peșteră a fost reabilitat și e taxat cu 2 RON de persoană la intrarea în defileu.


















iuli

Multumiri de poze! Finally arata cel putin uman drumul asta.  8)
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

stelian222

As fi de acord sa platesc o taxa de 10-20ron/masina pe orice drum romanesc judetean sau particular spre munte sau alte obiective dar macar sa fie drumul bun. Sa fi dat guvernul o astfel de lege sa vezi ce drumuri faceau regii asfaltului, TF-ul, Cheile Bicazului cred ca erau autostrada de mult.

user201

Nu mă plângeam de faptul că există o taxă, doar informam. Sunt de acord cu stelian222 că decât gratis și nimic, mai bine plătești ceva și există, deși la nivel național de ce s-ar mai plăti în acest caz taxa aceea de drum?

Drumul era asfaltat doar până la peșteră, dincolo de peșteră cred că nu mai era, dar nici nu am mai fost ca să confirm sau infirm asta.

mitsu

Quote from: user201 on November 03, 2012, 08:27:00 AM
Sunt de acord cu stelian222 că decât gratis și nimic, mai bine plătești ceva și există, deși la nivel național de ce s-ar mai plăti în acest caz taxa aceea de drum?

De acord cu taxarea unor astfel de drumuri. Mai ales DJ-uri, care nu intra la rovinieta. taxa de drum actuala e doar pentru DN-uri si A-uri.

stelian222

Insa ar mai fi o problema: banii sa nu ajunga la stat ci la privat, aia au tot interesul sa scoata profit si profit nu poti scoate din nimic. Daca ar ajunge la stat (cum e cu rovinieta acum) am fi in situatia ca toti soferii sa plateasca taxe insa doar unii sa beneficieze de drumuri bune, ceilalti ar ramane doar cu paguba in buzunar. Nu mai spun de coruptie, interese, politica.

user201

Ideea de taxare pentru acces în zonă sau taxare la kilometru este aplicabilă tocmai pentru ca cei direct implicați în utilizarea unui anumit drum să și plătească direct pentru el "proprietarului" său. Pe de altă parte dacă pentru DJ din zone turistice este ok, ar fi nasol ca badea cu tractorul să-și tot cumpere bilete sau să-și facă abonament când merge pe câmp. Deci e o chestiune discutabilă, deși benefică în esență.

mariansb

"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Pelbartus

Cateva poze cu modernizarea DJ582 preluate de pe contul de facebook al Camping Trei Ape. http://www.facebook.com/media/set/?set=a.439282262796362.101338.100001437754714&type=1
Drumul e foarte important deoarece conecteaza zona turistica Trei Ape-Semenic-Valiug cu DN6. Si odata cu finalizarea A1 pana la Lugoj, traseul pe aici va fi mult mai usor si mai scurt decat prin Resita, pentru timisoreni.  :D Se finalizeaza in 2014 tot DJ582.
Locatia:
https://maps.google.ro/maps?saddr=DJ582&daddr=DJ582&hl=ro&ll=45.234011,22.152686&spn=0.01641,0.042272&sll=45.24211,22.156076&sspn=0.016408,0.042272&geocode=FXsrsgIdUOFRAQ%3BFWlHsgIdAPxRAQ&t=h&gl=ro&mra=dme&mrsp=1&sz=15&z=15