News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

DJ: Drumuri Județene

Started by Ionut, October 10, 2011, 06:21:12 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

bogdymol

Intersectia DN79A cu DJ792A. Se pare ca localnicii au adaugat pe indicator si Beliu. Oradea e oricum aiurea pus acolo pentru ca nimeni nu ar lua-o pe acolo spre Oradea, iar in legatura cu Beliu m-a intrebat o data un nene pe unde sa o ia ca nu era din zona si nu stia (aici).



Vechiul pod peste Crisul Alb e in stanga. Observati stalpii de iluminat cu panouri solare. Au aparut pe multe poduri din jud. Arad, dar niciodata nu am vazut becurile alea aprinse (nici macar noaptea dupa o zi insorita):







In interiorul comunei Beliu s-a facut o investitie de o importanta deosebita... (a se citi: bani aruncati pe fereastra).


^^ Macar daca marcau pe jos si o zebră :ohno:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

iuli

Si in Zabrani e la fel in fata Politiei, Primariei si bisericii  :(
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

nenea_hartia

Quote from: bogdymol on June 14, 2012, 09:18:43 PM
Intersectia DN79A cu DJ792A. Se pare ca localnicii au adaugat pe indicator si Beliu. Oradea e oricum aiurea pus acolo pentru ca nimeni nu ar lua-o pe acolo spre Oradea [...]
O să te mire şi mai tare decât ce a scris MNU: şi eu am fost des la Oradea pe acolo. Oricum, pozele tale îmi stârnesc multe amintiri. Am lucrat în aproape toate localităţile acelea (Ineu, Chişineu Criş, Pilu, Vărşand, Beliu, Şimand, Zimand Cuz, Bocsig şi multe, multe altele) şi am fost cazat luni bune în Cermei, lângă Beliu! Pozele sunt frumoase, mulţumesc! :)

@drian

Ai surprins foarte bine locurile, frumoase poze!
Quote from: bogdymol on June 14, 2012, 09:18:43 PMOradea e oricum aiurea pus acolo pentru ca nimeni nu ar lua-o pe acolo spre Oradea,
Si eu fac parte din cei care merg din Ineu spre Oradea prin Beliu - Tinca. Drumul e mai putin aglomerat ca cel prin Chisineu Cris si mai placut vara pentru umbra din paduricile traversate.
Drumuri bune!

MHN

#139
Quote from: bogdymol on June 14, 2012, 09:18:43 PM
Intersectia DN79A cu DJ792A. Se pare ca localnicii au adaugat pe indicator si Beliu. Oradea e oricum aiurea pus acolo pentru ca nimeni nu ar lua-o pe acolo spre Oradea, iar in legatura cu Beliu m-a intrebat o data un nene pe unde sa o ia ca nu era din zona si nu stia (aici).
Pana si eu am circulat pe drumul acela prin Tinca spre Oradea :)

Quote from: bogdymol on June 14, 2012, 09:18:43 PM
Vechiul pod peste Crisul Alb e in stanga. Observati stalpii de iluminat cu panouri solare. Au aparut pe multe poduri din jud. Arad, dar niciodata nu am vazut becurile alea aprinse (nici macar noaptea dupa o zi insorita):


Investitia a fost realizata de niste amatori, presupun, pentru ca nu au fost luate in calcul unele "riscuri" ale zonei (tarii), montandu-se acumulatorul la baza stalpului: astfel, la scurt timp dupa montarea echipamentului, acumulatorii au disparut, "in mod neasteptat si chiar surprinzator".
De aceea nu mai functioneaza.

PS: daca incetinesti in dreptul lor, vei vedea cutia de la baza goala, cu niste fire libere, daca nu cumva au disparut si acelea...

bogdymol

@all: deci se pare ca eu sunt singurul care nu a mers la Oradea pe acel DJ :D

Quote from: MHN on June 15, 2012, 04:47:22 AM
Investitia a fost realizata de niste amatori, presupun, pentru ca nu au fost luate in calcul unele "riscuri" ale zonei (tarii), montandu-se acumulatorul la baza stalpului: astfel, la scurt timp dupa montarea echipamentului, acumulatorii au disparut, "in mod neasteptat si chiar surprinzator".
De aceea nu mai functioneaza.

PS: daca incetinesti in dreptul lor, vei vedea cutia de la baza goala, cu niste fire libere, daca nu cumva au disparut si acelea...

Mersi ca m-ai lamurit de ce nu functionau. Oricum, o vad ca o investitie inutila din partea Consiliului Judetean Arad. Panourile solare costa ceva...
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

MHN

Un stalp complet (cu panou si acumulator) poate ajunge si la 3000 de euro.

neaguionutu

#142
Quote from: neaguionutu;81061864Buna ziua !

Revin cu vesti despre DJ201B Ciochina- Lehliu Gara.
M-am riscat si am testat din nou cu masina duminca trecuta dupa-amiaza , drumul acesta Ciochina-Orezu-Rasi-Lehliu Gara.
Am venit de la Bucuresti pe Autostrada A2 si am intrat in Lehliu Gara. Am continut drumul pe DJ201B directia Ciochina. Drumul pana la limita cu judetul Ialomita (Rasi ) arata foarte rau, ca dupa bombardament cu multe gropi in carosabil,am mers pe o portiunea de 7 km cu 5-10 km/h pe ora, pentru ca iti rupeai masina in doua. De la intrare in judetul Ialomita si pana la intersectia cu DN 2A drumul este complet refacut , asfalt nou, se merge ca in palma. Pe portiunile unde se putea am mers si cu 100 km/h.
La intrare in Chiochina podul peste raul Ialomita a fost deschis traficului si am fost continuat drumul pana la Cazanesti,
Nu am facut fotografii si nici un am filmat acest drum - DJ201 B.

Voi mai utiliza acest drum judetean - DJ201B undeva prin toamna , cand poate acest drum judetan va fi gata si va putea circula ca in palma, fara gropi.
Din sursele celor doua consilii judetetele :
- Ialomita are termen de exacutare a lucrarii - 28.07.2008 - 24.03.2011
-Calarasi are termen : inceput proect : 01 aprilie 2010, perioada de implementare proiect - 31 de luni.

Observ ca Consiliul judetean Ialomita si-a realizat proiectul "Ranforsare şi modernizarea DJ 201 B – km 0 + 000 – 19 + 000 (traseul Ciochina – Orezu – Raşi), urmeaza ca si Consiliul judetean Calarasi sa-si onoreze proiectul inceput .

Mesajul de mai sus este scris de mine de pe SSC, undeva in iulie 2011.

Poze de pe drumul judetan 201 B Ciochina- Lehliu Gara

Pozele sunt facute duminica, 03.06.2012

Drumul judetan 201 b Ciochina- Lehliu Gara asigura legatura la Autostrada Soarelui A2 , pentru cei  care circula pe DN 2 A ( Urziceni -Slobozia ).


Harta drum






Informatii despre reabilitarea drumului judetan 201 B de la Consiliul judetean Ialomita

Informatii despre reabilitarea drumului judetan 201 B de la Consiliul judetean Calarasi


DJ 201B drum forestier...cum arata inainte de reabilitare






Pozele sunt preluate de aici , pentru ca eu am folosit aces drum ,dar nu am facut niciodata poze pe acest drum .

Sa incepem cu poze de la Ciochina





Iesire din Ciochina

Drumul era plin de balega vacilor mânate la păsune și de noroiul adus de pe câmp de tractoare, după ultimele zilele de ploaie .



Podul peste râul Ialomița















Spre DJ 306 A Borduselu - Albesti





Spre sat Orezu
















neaguionutu

#143
Continuare poze de pe DJ 201 B

Pozele sunt facute duminica, 03.06.2012


Drumul pe anumite locuri era plin de balega vacilor mânate la păsune și de noroiul adus de pe câmp de tractoare, după ultimele zilele de ploaie .

Intrare in satul Orezu



Biserica din Orezu



Ceva pitoresc .....  Vaca in mijlocul drumului

In stanga drumul judetean 201 ,spre satele Piersica si Borduselu . In dreapta drumul judetean 201 B




Centrul satului Orezu







Iesirea din satul Orezu , in directia Rasi - Lehliu Gara


































In dreapta drumul judetean  201 care duce la Crasanii de Jos - Crasanii de Sus - Axintele -  Barcanesti - Boranesti - Sintesti - Cosereni ( DN 2)














Podet peste canalul de irigatii

















Spre satul Rasi











Apus de soare la Rasi




Intrare in satul Rasi 



















Iesirea din satul Rasi,in directia Lehliu Gara



neaguionutu

Directia Lehliu Gara

Pozele sunt facute duminica, 03.06.2012





Intersectia cu drumul spre localitatea Salcioara











Ne apropiem de limita judeteler Ialomita - Calarasi













Intrarea în județul Călărași





De aici incepe portiunea DJ 201 limita judet  Ialomita ( Rasi ) - Lehliu Gara, reabilitata recent, in decembrie 2011.

Asa arata drumul inainte de reabilitare, drumul județean DJ 201B limita judet Ialomita ( Rasi ) - Lehliu Gara era doar un drum de rupt mașina. De 3 sau 4 ori cand am testat acest portiune pana in decembrie 2011 am parcurs o distanță de 9 km în 30 de minute.








Drumul e gata in proportie de 95%, adica mai sunt de montat indicatoarele rutiere, de trasat marcajele pe asfalt si curățate rămășițele copacilor tăiați.
Dupa iarna pe DJ201B au aparut vreo 3 gropite dar nu sunt deranjante, sa speram ca vor fi reparate repede.
Sa speram ca vom avea parte de el cat mai mult timp si sa nu apara gropi in el !

















































Podet peste canalul de irigatii














Ne apropiem de Lehliu Gara . In departare padurea de la Lehliu Gara
































Padurea de la Lehliu Gara

















neaguionutu

Pozele sunt facute duminica, 03.06.2012

Intrare in localitatea Lehliu Gara

In stanga dreapta Strada Padurii , in fata strada Macinului



Strada Macinului



Intersectia DJ 201 B cu DN 3 A ( Drajna -  Fetesti  - fostul drum spre mare ) – Strada Competrol. In fata gara din Lehliu

O remarca aici : daca vii dinspre Bucuresti, ori pe autostrada ori pe DN 3 , ca sa faci stanga pe drumul judetean 201 B nu exista sau nu a fost montat inca indicator spre Rasi – Orezu – Ciochina. Daca nu stii drumul si este noapte, treci de aceasta intersectie.
Eu l-am ratat intr-o noapte si am trecut de acest drum. Am intors masina si am intrat pe drumul judetean care duce spre Rasi
Ca reper pentru a face stanga este cladirea verde, cladirea cu acoperis rosu sau magazinul de culoare crem si cu geamuri din fata garii.





Strada Competrol – DN 3 A – DJ 201 B
Cam aici trebuie sa fie indicatorul spre Rasi – Orezu – Ciochina




Intersectia  DN 3 A – DJ 201 B cu DN 3





Traversare cale ferata  cu DN 3 -  DJ 201 B





Intersectia  DN 3 cu DJ 201 B -  Strada Valea Argovei , in directia Valea Argovei
Nu stiu in ce stadiu se afla aceasta portiune de drum , nu am fost niciodata pe acesta portiune.
Poate in viitor voi incerca acest drum , pana la Valea Argovei.





In continuare drumul spre intersectia cu Autostrada Soarelui A2













Intersectia DN 3 cu Autostrada Soarelui A2











Nodul Lehliu Gara al Autostrazii Soarelui A2































Supratraversarea DJ 201 B peste Autostrazii Soarelui A2






Eu ma duc in vizita la parintii mei , in Cazanesti, Ialomita si prefer sa folosesc ruta mai rapida Bucuresti - Autostrada Soarelui  - Lehliu Gara - drumul judetean DJ 201B  - Ciochina – DN 2 A- Cazanesti.
Acest drum Bucuresti- Cazanesti pe Autostrada Soarelui – DJ 201 B are 100 km.
De la centura Bucuresti si pana la intrare in localitatea Cazanesti fac 1 ora de mers cu masina.
Centura Bucuresti –  Nod Lehliu Gara – 30 min.
Lehliu Gara – Cazanesti – 30 min
Respect limitele de viteza : 130 km pe autostrada , 100 km in afara localitatilor , 50 in localitate.
Merg rapid pe Autostrada Soarelui , ies la Lehliu Gara, am de strabatut doar 4 localitati : Lehliu Gara – Rasi – Orezu – Ciochina si prima localitate spre Urziceni este Cazanesti.

Pentru a ajunge la parintii mei foloseam ruta : Bucuresti- Afumati- Movilita-Urziceni ( DN2) , pe urma Urziceni- Ion Roata - Balaciu- Cazanesti( DN2A) – 90 km   - este de strabatut  15 localitati , faceam si 2 ore , este de evitat ieșirea din București prin Voluntari - Afumați.


Va voi tine la current cu acest drum judetean, cu stadiul  lucrarilor.



Ionut

Superb efortul tau, multumim mult!!! Din poze reabilitarea pare sa fie de calitate. Oricum inainte arata groaznic... Stii daca finantarea s-a facut prin Regio sau direct bani de la guvern? Sunt foarte multe DJ-uri care arata rau de tot si ar trebui sa nu mai stea primarii dupa guvern, mai ales ca au oprit acel program pentru dezvoltarea infrastructurii. As vrea sa vad toate DJ-urile din RO reabilitate cu bani europeni pentru ca se poate.

neaguionutu

#147
@Ionut, cu mare placere am facut acest lucru !

Eu oricum folosesc acesta ruta pentru a ma duce in vizita la parintii mei , in Cazanesti, Ialomita si prefer sa folosesc acesta ruta rapida Bucuresti - Autostrada Soarelui  - Lehliu Gara - drumul judetean DJ 201B  - Ciochina – DN 2 A- Cazanesti.

Drumul judetan 201 B Ciochina- Lehliu Gara asigura legatura la Autostrada Soarelui A2 , pentru cei  care circula pe DN 2 A ( Urziceni -Slobozia ).

Finantarea drumului judetean  201 B , atat pe portiunea din Ialomita , cat si pe cea din Calarari s-a facut prin Programul Operational Regional 2007-2013, Axa prioritara 2- Imbunatatirea infrastructurii regionale si locale de transport, Domeniul major de interventie 2.1 - Reabilitarea si modernizarea retelei de drumuri judetene, strazi urbane – inclusiv constructia / reabilitarea soselelor de centura


Informatii si documentatie despre reabilitatea drumului judetean 201 se gasesc mai jos pe site-urile Consiliilor judetene Ialomita si Calarasi :

Informatii despre reabilitarea drumului judetan 201 B de la Consiliul judetean Ialomita

Finalizarea proiectului
RANFORSAREA SI MODERNIZAREA DRUMULUI JUDETEAN DJ 201B,km 0+000 - km 19+000, pe traseul Ciochina-Orezu-Rasi


Informatii despre reabilitarea drumului judetan 201 B de la Consiliul judetean Calarasi

In postul #142 , primul post cu poze despre acest drum am pus linkurile consiliilor judetene cu informatii despre reabilitarea acestui drum judetean.

Print Scrreen dupa  paginile dedicate reabilitarii drumului judetean DJ 201B , atat pentru Ialomita, cat si pe Calarasi :







neaguionutu


Dupa spusele lui @Kokoshmare , de pe SSC  :

"Inspre Valea Argovei de la Lehliu de abia acum a inceput refacerea drumului prin asternerea unui strat foarte gros de asfalt peste vechea suprafata. Copacii de pe margini care au cauzat atatea accidente au fost in mare parte scosi, pe alocuri drumul a a fost latit.
Problema acestor DJ-uri este ca sunt strabatute de camioanele grele pentru transport cereale si uzura este foarte mare. De la Valea Argovei inspre Sarulesti supratraversarea A2 drumul a fost refacut total si este o placere de condus daca vrei sa eviti autostrada sau DN-ul. "


Azi ma voi duce la tara, la parintii mei si voi devia putin de la traseu si voi merge pana la Valea Argovei pentru a face poze si de acesta portiune .

ciprebbe

pentru cei care vor sa iasa in acest weekend in zona clujului (chiar si in oras) ar trebui sa fie atenti la urmatoarele restrictii de circulatie cu ocazia Transilvania Rally :

http://www.time4news.ro/cluj/ultima-ora/transilvania-rally-restrictii-de-circulatie.html
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe