News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

DJ: Drumuri Județene

Started by Ionut, October 10, 2011, 06:21:12 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

voicul

Am mers pe niste DJ si DC ... ca'n germanica!
Traiasca UE si fondurile de la ei si noi ca am absorbit din ele.

Inca odata: ca'n germanica, da la noi in tara.

O sa fie mult drama pentru cei care folosesc "dar in V ..."

slartibartfast

Da, dar astea mai trebuie și întreținute. Am mers pe DJ223, Ion Corvin-Cernavodă. Planeitate ca-n Germanica... rigole necolmatate... parapete lucioase... dar la Rasova ambrozia creștea de doi metri înălțime de o parte și de alta a parapetelor. Dacă nu e smulsă nici măcar planta asta care trebuie eradicată obligatoriu de cum o vezi, ce să te aștepți de la drumurile năpădite de buruieni mai mici și mai inofensive?

tom_sawyer

Consiliul Județean Argeș informează participanții la traficul rutier că, în perioada 19.08. – 23.08.2024 , va efectua, prin Regia Autonomă Județeană de Drumuri și terți în baza contractului de administrare, următoarele activități la infrastructura rutieră:
[...]
Reprofilare drum DJ 703 H Șuici-Sălătrucu, km 25+188-29+872, Sălătrucu
[...]
argesfocus.ro

E până la limita cu jud. Vâlcea.

TibiV

Ce se înțelege prin "reprofilare"?...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

BIGRED1984

aducerea la un stadiu bun pentru a incepe supralargirea :)

danutzu_1069

Nu exista notiunea de "supralargire" decat in mintea jurnalistilor...
Va rog!

"Largire" si atat

Portiunea in discutie este de la iesirea din Salatrucu (unde se termina asfaltul) si pana la limita judet Arges.
Reprofilare, largire, si asfaltare la o banda pe sens.

TibiV

@danutzu_1069

ba exista si supralargire, dar numai in curbe, ca sa aiba loc @JohannDB ...  ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

 :lol:  :lol:
Atunci sa-l lasam pe el sa spună ..

dumbravaandrei

#1358
Am pus la Infrastructura militara stadiul lucrarilor la podul peste Olt de la Voila-Cincsor, de pe DJ108, Brasov.

tom_sawyer

Transapuseana sau DJ 107 I, cea mai mare investiție într-un drum județean din România, cu o valoare totală a proiectului de circa 73 milioane euro, mare parte din fonduri europene, a fost finalizată.

Atât reprezentantul constructorului Elis Pavaje, cât și reprezentanții Consiliului Județean Alba, au declarat pentru ziarulunirea.ro că până la finalul lunii septembrie se va realiza recepția lotului 2.

Transapuseana, în lungime de 78 de km, străbate culmile Munților Trascău, fiind unul din cele mai spectaculoase drumuri montane din România și face legătura între municipiul Aiud (autostrada A10) și zona Bucium (Abrud – DN 74).

Drumul străbate una dintre cele mai sărace zone din România, de la Aiud – Râmeț – Ponor – Mogoș – Bucium și este o oportunitate pentru dezvoltarea economică și turistică a zonei. Deja, pe acest drum sunt mii de turiști care îl străbat cu autoturismul, dar în mod special este o atracție pentru motocicliști.

Primul lot din Transapuseana, cu o lungime de 43 de km a fost finalizat în anul 2023, iar lotul 2, cu o lungime de 35 de km, între Ponor și Bucium (Abrud DN 74), va fi recepționat până la finalul lunii septembrie.

ziarulunirea.ro


TibiV

Pentru colegii mai noi pe forum...

Ceea ce publica "Ziarul Unirea" sunt filmari ale unui coleg (jurnalist), sub pseudonimul "Z", dar care ani de zile ne-a oferit filmari senzationale cu A10 si A1-Soimus...

Deci, dati mule like-uri la @Z, ca @AlinC nu a mai intrat de mult pe forum...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

voicul

Merita sa dati o tura pe acolo, chiar e spectaculos si liber (inca).

carutasul

nu știu cât se vede din mașină, dar din dronă chiar e spectaculos :)

nasty

#1363
Merită o tură de îndemânare pe drumuri înguste în pantă (popas pe la Pietrele Doamnei) pe Transrarău
DJ175A+DJ175B: