News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Discuții ca-n gară

Started by Ionut, June 08, 2016, 06:02:32 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

andrey_tm

FIlmarea intregului traseu VIseu de Jos - Dealu Stefanitei - Fiad - Cosbuc (Salva) din spatele trenului:






tom_sawyer

2 accidente identice stupide petrecute la interval de 2 saptamani:

1. 28 Iunie 2018
Întâmplare şocantă în gara Dumbrăveni din judeţul Sibiu: un tânăr de 21 de ani, student la teologie, s-a urcat pe un vagon de marfă şi a fost electrocutat după ce, se pare,spun anchetatorii, a încercat să-şi facă un selfie.

2. 13 Iulie 2018
Un tânăr de 19 ani a fost electrocutat în această după-amiază după ce s-a urcat pe un vagon al unui tren de marfă staţionat în gara din Braşov.

cristi5

Scara rulanta pentru bagaje in pasajele garilor. Am vazut in Germania ceva similar, nu mai stiu in ce gara...


cristi5

Ma gandeam sa documentez aici graffitti-ul de pe sagetile din Tulcea. Mai ales cea de Bucuresti, dar si cea de Medgidia

(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

tom_sawyer

Quote from: tom_sawyer on July 13, 2018, 10:49:57 PM
2 accidente identice stupide petrecute la interval de 2 saptamani:

1. 28 Iunie 2018
Întâmplare şocantă în gara Dumbrăveni din judeţul Sibiu: un tânăr de 21 de ani, student la teologie, s-a urcat pe un vagon de marfă şi a fost electrocutat după ce, se pare,spun anchetatorii, a încercat să-şi facă un selfie.

2. 13 Iulie 2018
Un tânăr de 19 ani a fost electrocutat în această după-amiază după ce s-a urcat pe un vagon al unui tren de marfă staţionat în gara din Braşov.

Se pare ca e un adevarat fenomen din pacate:

11 mai 2015
O tânără de 18 ani a murit electrocutată pentru un selfie. Adolescenta s-a urcat pe un vagon garat la marginea Iaşiului

28.07.2015
O adolescenta de 16 ani din Adjud a fost grav ranita, luni seara, dupa ce s-a urcat pe un vagon de tren pentru a-si face selfie si s-a electrocutat la firele de inalta tensiune, suferind arsuri pe mare parte a corpului.

01 Octombrie 2015
Tânăr electrocutat în gara Baciu. S-a urcat pe un vagon să-și facă un selfie

28 Mar 2017
Tragedie în gara din Buzău. S-a urcat pe un vagon să își facă un selfie și a murit electrocutat

02 Mai. 2017
Adolescentul care s-a electrocutat la începutul lunii martie pe podul de cale ferată din zona parcului Herăstrău în timp ce încerca să-și facă un selfie a murit

23/04/2017
În căutarea selfie-ului perfect, patru adolescenți s-au urcat pe un vagon de tren staționat în Halta Craiovița. Doi dintre ei, de 13 și 14 ani, s-au apropiat de cabluri, moment în care s-a format un arc electric care a descărcat în corpurile lor mii de volți.

24 aprilie 2017
Un tânăr de 16 ani, din Cluj-Napoca, se zbate între viață și moarte după ce s-a urcat pe un vagon dezafectat pentru a-și face o poză și s-a electrocutat. Incidentul a avut loc în localitatea clujeană Baciu

18 Iun. 2017
A murit copilul electrocutat în gara din Buzău. Băiatul de 12 ani s-a ales cu arsuri grave. Din motive încă necunoscute, copilul din localitatea Gherăseni s-a urcat pe un vagon dezafectat în gara din Buzău.

28 Aug 2017
Adolescent în stare gravă după ce s-a urcat pe un vagon de tren şi s-a electrocutat, în staţia CFR Aiud


dr4qul4

M-am intors ieri de la mare si nu mica mi-a fost mirarea cand am vazut un grup de pustani/tineri pe vechiul pod feroviar de la Cernavoda. Erau mai aproape de capatul celalalt, asadar traversasera Dunarea (banuiesc ca au venit dinspre Cernavoda ca din partea cealalta e mai greu).
Oare ce credeti ca faceau acolo?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

etravel

Hmmmm.... nu stiu. Fotografiau trenuri? Poşteau un joint?

dr4qul4

mai degraba selfie+joint  8)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

etravel

Selfie cu ce anume? "Lume, lume, uite ca am traversat pe jos podul de cale ferata" ? Glumesti cred ...

dr4qul4

selfie (sau live pe fb) cu golul de sub ei. E ceva distanta pana jos.  In plus, cred ca unii erau iesiti in exteriorul podului.
Unii se urca pe cosurile de la termocentrale, asa ca nu ai de ce sa te mire ca astfel de distractii sunt la ordinea zilei.
Eu nu am rau de inaltime, ma urcam in toti copacii si chiar saream in garla, dar tot mi se pare o imbecilitate sa mergi km intregi pe un pod feroviar, unde curentul te poate dezechilibra foarte usor.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

etravel

Quote from: dr4qul4 on July 17, 2018, 03:16:23 PMmi se pare o imbecilitate sa mergi km intregi pe un pod feroviar, unde curentul te poate dezechilibra foarte usor.
Sunt de aceeasi parere, dar poate generatiile mai tinere considera asta o virtute, nu o imbecilitate.
OTOH cu ce tren ai venit? Cum a fost calatoria?

dr4qul4

eram cu masina. Iar ei erau pe podul vechi de CF.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

frunzaverde

#927
Quote from: dr4qul4 on July 17, 2018, 03:04:38 PM
M-am intors ieri de la mare si nu mica mi-a fost mirarea cand am vazut un grup de pustani/tineri pe vechiul pod feroviar de la Cernavoda. Erau mai aproape de capatul celalalt, asadar traversasera Dunarea (banuiesc ca au venit dinspre Cernavoda ca din partea cealalta e mai greu).

Traversau Dunarea. Podul Saligny e dotat cu trotuar, care daca nu ma insel, e si deschis pietonilor (fiind singurul mod in care poti traversa Dunarea pe vreun pod in Romania pe jos). Vedeti trotuarul aici - observati ca nu exista nici un fel de semn de interzis pe undeva. Ar fi fost si stupid sa fie interzis in conditiile in care exista toate dotarile pentru o traversare sigura: 



De altfel, podurile sunt pazite, sunt niste posturi de garda (militara) la capatul dinspre Cernavoda (pentru podul Saligny) si la capatul dinspre Fetesti (pentru podul Carol I).

P.S. Am traversat poduri mult mai lungi pe jos, pe trotuar amenajat, si nu m-a zburat nici un curent. Cat vant credeti ca e pe-acolo?
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

TibiV

M-am uitat cu atentie la video...
Gardul dintre CF si trotuar are din loc in loc intreruperi foarte bine marcate (cu rosu sau portocaliu).
Cred ca trotuarul ala a fost gandit si realizat pentru cazul in care vreun tren s-ar fi defectat pe pod, si pasagerii ar fi trebuit sa fie evacuati "per pedes".
Deci este clar ca acel trotuar are menirea de a permite circulatia unui numar considerabil de oameni. Fara riscul de a cadea in Dunare.

In alta ordine de idei...
Cand or avea bani sa le sableze&revopseasca, caci sunt cam patate de rugina?...
(Podurile lui Saligny, I mean....)
Sa le poata admira si urmasii urmasilor nostri....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

carutasul

Nu era în programul de reabilitare de acum? Parcă așa înțelesesem.
În altă ordine de idei, parcă și podul nou , rutier , are trotuar dacă nu mă înșel.