News:

Video 21.06 Autostrada A1 Pitești-Curtea de Argeș.

Main Menu

Discuții ca-n gară

Started by Ionut, June 08, 2016, 06:02:32 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

gruiarew

Penibil. Plimbă trenuri goale, iar unde-i cerere... sarmale.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

cristi5

Poate-si mai amintesc si altii vagoanele rosii MITROPA (mittel-Europa) si cele verzi DR care treceau pe magistrala 300 in drum spre mare in anii '70 si poate inceputul anilor 80 (mai erau vagoane CSD si PKP). La mine-n sat se stia ca sambata trece Mitropa si in restul saptamanii vine "cesedeul". Le faceam cu mana si ne uneori ne aruncau bomboane

Aici o filmare cu un tren aniversar la Stockholm in 2016


cristi5

In gara centrala din Stockholm biserica suedeza organizeaza de vreo 5 ani un sing-along de colinzi la care pot participa toti cei care sunt in trecere prin gara la ora respectiva. Aduc o orga si cantorul domului e sufletul evenimentului.

Se vede treaba ca enoriasii mai piosi isi fac treaba prin gara daca e de cantat, iese un soi de flash-mob. In ultimii ani se canta multe colinzi in engleza. Inregistrarea fara prea multa vorbarie pe care am gasit-o pe youtube e din primil ani, deci suedeza...


adymartianul

Astazi IR1596 Craiova - Bucuresti avu 4 vagoane etajate. Bataie de joc.

dan tm

Eu imi amintesc de Mitropa. Mergeam in vacante pe 300 la Suncuius, si acolo era o vorba,, trece Mitropa".

ioandorin

#1160
Oooo,cristi5,MITROPA era unul dintre cele mai "productive " care treceau pe la mine,prin spatele grădinii la intrarea în Arad ! Mai era "Nesebar", sezonierul de Budapesta-Burgas,dar si "Pannonia" ! La "pannonia" aveam tupeul sa-l asteptam în gară!  Nu odată aveam "sedinte foto" din partea tf-ului din tren sau să fugă după noi prin gară!

TibiV

Se vede clar ca la CFR continua nepotismele...
Astia 3 IDM sunt rude apropiate...
Quote from: marcelbanu on January 07, 2019, 04:31:41 PM

:lol:
:cheers:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

marcelbanu

@TibiV L-ai trecut cu vederea pe șefu'...
Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

cristi5

Un Dimitrov nu restaureaza nimeni pt muzeu? Cu interiorul ala din lemn si imitatie de piele? Eu cu el am crescut in anii 70 pe Oradea-Cluj, cred ca mergea acolo de 30-40 de ani, intai pe accelerate apoi pe personale si in final pe "tren cursa de persoane". Cursa Cluj-Ciucea care pleca aproape de miezul noptii din "gara mica" se numea "fantoma". Format initial din Dimitroave negre ca taciunele.

Harry

#1164
Eu as fi vrut sa avem un muzeu feroviar in Ct, in Palas. E un roundhouse si niste engine sheds (imi cer scuze de engleza dar m-am lovit de termenii astia doar in engleza si habar nu am cum le zice in romana, stiu ca se foloseste termenul generic de ateliere de reparatii, dar cred ca au si la noi nume specifice) plus un castel de apa pentru aburoase, toate in stare acceptabila spre buna, si toate datand din anii '20. Ar merge de minune restaurate si facut acolo un super muzeu feroviar.

harta

Harry

Elevetia da, nu stiu de ce am scris Austria


Harry

Cum se face cald, musai sa fac o vizita. Se poate vizita ca orice muzeu sau e nevoie de cerere? Intreb pt ca in Ct muzeul oieritului se viziteaza doar cu cerere , iar cel militar doar dupa ce suni directorul....

dan tm

Din ce am citit pe undeva, te duci la poarta si spui ca vrei sa vizitezi, ti se face un instructaj minim, poate primesti si un insotitor.
Nu trebuie uitat ca depoul dej este un depou activ.

subway

#1169
#frunzaverde, imi confirmi din nou ca cine a baut apa din tender macar o data...rapidist se numeste pe viata!
:)
Dar oua coapte in asfalt ai gustat?
:p