Discuții cu și despre CNAIR

Started by Ionut, October 12, 2015, 06:17:56 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

TibiV

Nu'sh de ce, dar am impresia ca visul lui adiarc are sanse tot mai mari sa devina realitate...

CNADNR-isti, vi se pregateste ceva... :lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)


alecu26

Grupul de inițiativă lovește din  nou. Ce nu înțeleg e de ce acuza sistemul constructorul proiectant: în SF era Debleul,  sa propus și sa aprobat Debleul la pt,  a plecat dealul....sa propus tunel ( pe mai mulți bani evident). Sa și aprobat tunel...sa și început execuția lui....și aici firul sa rupt.
Autorul cred ca greșește.  Cel mai scump de întreținut este un tunel.....nu un Debleu. Mai ales când începe sa fie ceva mai lung. Ventilație,  lumina permanenta, afișaj,  pompe de apa, personal de deservire permanent, și câte or mai fi. Și în tunel nu te joci. Cea mai mica problema trebuie reparata pe loc.
Și încă o problema de logica....Dacă tunel ele sunt așa minunate....și lăsând la o parte costurile....cum de avem așa puține?  Nu tocmai de frica întreținerii?  De ce domnul director nu sa luptat cu colegii lui sa se facă mai multe tunele?  Directorul de întreținere nu e parte din CTE?
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

TibiV

:lol:
Geniala asta:
Quote
Din punct de vedere al exploatării, este mai scumpă întreținerea unei autostrăzi ce trece prin un debleu. Debleurile sunt de obicei sunt umbrite, se aerisesc greu şi menţin vreme îndelungată umezeala.

Spre deosebire de tunele, unde bate soarele tot timpul, se simte briza marii tot timpul si nici o picatura de apa nu are timp sa se formeze pe peretii rasfatati de soare !
Si observati va rog ca au consultat "literatura de specialitate"...
Revista Vogue probabil....

:lol: :lol: :lol:

PS
Repetarea lui "sunt" nu imi apartine, "e de la ei"....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Horațiu 87

Conferinta de Presa a Directorului General Catalin HOMOR - 04.04.2016 - Partea 1

http://www.youtube.com/v/ZpqUroI1xsA

Horațiu 87

Conferinta de Presa a Directorului General Catalin HOMOR - 04.04.2016 - Partea a-2-a

http://www.youtube.com/v/JUiGtN9858Q

TibiV

http://monitorizari.hotnews.ro/stiri-infrastructura_articole-20928556-catalin-homor-directorul-companiei-drumuri-autostrazi-discuta-online-cititorii-hotnews-luni-ora-15-00.htm

Quote
- Pune intrebari prin formularul de comentarii de la finalul articolului
- Nu adresati mai mult de doua intrebari
- Pentru a pastra coerenta si relevanta discutiei, nu vom valida comentariile care contin mai mult de doua intrebari, care nu contin intrebari sau care constau in atacuri la persoana
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Europiu

Daca are cineva mai multe intrebari, preiau eu doua...
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).


cristi5


Quote from: Hory1987 on April 10, 2016, 10:15:54 AM
Conferinta de Presa a Directorului General Catalin HOMOR - 04.04.2016 - Partea 1

Dramatic de-a dreptul, si nu-mi amintesc sa fi vazut in presa titluri gen "un angajat CNADNR il confrunta pe directorul general in conferinta de presa, acuzandu-l de minciuna"...


Sent from my iPhone using Tapatalk

alecu26

dar a fost misto strategia: Goga si-a luat concediu si s-a prevalat de faptul ca nu a fost specificat ca e doar pentru ziaristi. Si directorul general stia despre unul din cei 6000 de angajati ca e in concediu in ziua respectiva. Eu asteptam din secunda in secunda sa sara la bataie unul dintre ei.
Goga in final, am impresia ca e genul...dupa mine potopul. Zbor si eu...dar pe voi va vreau sa sariti in aer. Adica el a fost foarte vocal si a facut un scandal monstru contra lui Neaga, si te asteptai sa fie un aliat in noua conducere, sa o sprijine in reforme. In fond el spunea acu multi ani de zile faza cu impuscatul si cheltuirea banului public. NU, el s-a aliat cu altii mai vechi si mai harsaiti din companie.

Eu cred, vazand atitudinea lui Homor, ca asta e si abordarea corecta. Director general cu mandat de 1-2 ani. Fara posibilitate de prelungire...Astfel nu ai nimic de pierdut in a implementa reforme foarte dure, care vor supara pe multi.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

Ionut

^ Nu e o garantie ca daca stai 1-2 ani in varf faci reforme. Ba dimpotriva, poti sa o iei exact pe dos: fur si eu cat mai mult pentru ca stau aici doar 1-2 ani. Si nici nu ai ce reforme sa faci in 1-2 ani. Reformarea unui astfel de mamut se face in 3-4 ani, cu adevarat. Intr-un an abia inveti cum merge treaba, iti formezi si rodezi o echipa... uita-te in privat, acolo mandatele pentru CEO nu sunt nicidecum pe un an de zile. Un CEO vine cu un proiect de 3-4 ani.

alecu26

M-am gandit la asta. Riscul e sa nu ai cine sa te sustina 3-4 ani. si atunci ca sa ramai in functie 3-4 ani...vei incepe sa faci concesii.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

GDPR

#433
http://monitorizari.hotnews.ro/stiri-infrastructura_articole-20931169-video-interviu-catalin-homor-seful-autostrazi-despre-autostrazile-din-transilvania-planurile-pentru-moldova-centurile-din-oltenia-podul-braila-problemele-centura-capitalei-plus-care-sunt-planurile-pen.htm

"Vom regasi in noua organigrama o Directie de proiectare care va avea ca principal scop verificarea tuturor documentatiilor ce vor fi introduse in Companie in vederea aprobarii..."

In sfarsit, incepe sa vorbeasca cu sens  :)

Si-a dat seama si ca a supralicitat la OS3, asa ca acum avanseaza un termen mult mai prudent: "vom organiza lucrarile astfel incat in septembrie sa fie gata."

qsv

^^
Va referiti desigur la cei care sa te sustine din exterior banuiesc.
Din punctul vostru de vedere exista vre-o sansa ca aceasta functie sa nu mai fie una atat de dependenta? Ce ar trebui sa facem ca sa devina o functie independenta politic?
Mangementul privat va fi mai independent, sau politicul o sa se amestece si atunci la fel de mult in treburile interne?