News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Turismul in Romania

Started by Ionut, September 24, 2011, 03:41:10 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Harry

Pai la Mamaia vi pentru fete frumoase, petreceri extravagante etc....nu vi sa dormi :)))

Harry

Daca ieri a sosit la Constanta Silver Wind astazi a acostat Costa Deliziosa. Din acest an Constanta devine port de debarcare pt Costa si ramane in continuare port de imbarcare pentru MSC. Cele doua vapoare au adus peste 3.000 de turisti.


Harry

Anul acesta turismul din staţiunea Mamaia va înregistra o mult aşteptată premieră. Începând de luna viitoare chartere vor lega Tel Aviv de Constanţa. Astfel turiştii israelieni vor fi aduşi la Mamaia, aceştia fiind atraşi de viaţa de noapte din staţiune.
Primul avion va ateriza la Mihail Kogălniceanu în data de 9 iunie.

dr4qul4

de Cazino ce se mai aude? Daca tot aduc israelieni, ar trebui sa-l redeschida.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Harry

Nimic. Se asteapta demararea procedurii pentru selectia internationala a companiei care va face evaluarea cladiri si raportul privitor la varianta optima a destinatiei cladirii pentru ca imobilul dupa restaurare sa produca venituri.

Harry

Costa Deliziosa se pregateste sa ridice ancora

foto: Pascale Roibu




doryan93

#141
BHP Racing organizează în zilele de 10 şi 11 mai o nouă ediţie a Tuning Show Bistriţa, un eveniment automobilistic care își propune ca pe parcursul celor două zile să fie prezentate, în cadrul unei expoziții , automobile ale membrilor clubului BHP Racing dar și ale altor cluburi de specialitate din țară.

Sursa

MHN

Quote from: Harry on May 03, 2014, 12:55:09 PM
Pai la Mamaia vi pentru fete frumoase, petreceri extravagante etc....nu vi sa dormi :)))
E imposibil sa nu existe si varianta de a petrece un concediu cu adevarat de odihna la Mamaia, mesaj care este neglijat complet, indiferent de canalul de comunicare.
In ceea ce ma priveste, nu am mai petrecut concediul de vara pe litoralul nostru de multi ani, insa imi vine greu a crede ca in Mamaia exista doar cluburi & viata de noapte si cam atat. Media de varsta a turistilor este cumva 16-26 de ani?! Parca pentru aceasta categorie exista candva Costinestiul...

Harry

Pentru liniste si familii cu copii ar fi doar Golden Tulip, Phoenicia Resort, Mercur si Palas-Pelican, IAKI. Acestora li se adauga vilele si resorturile din Mamaia Nord.
Media de varsta in Mamaia e cam 17-35  de ani. Din pacate Costinestiul a ajuns o groapa de gunoi. Cam tot sudul e mort. Nu sunt in stare nici macar sa tunda iarba. :(
Mamaia are cluburi si viata de noapte, sporturi nautice, aqua magic si cam atat. Zona de sud a statiunii intre sa zicem Aurora si Victoria se adreseaza familiilor.
Mai sunt hotelurile de 4 si 5 stele dar alea au alt target.

-------------------

În această dimineaţă pasagerul MSC Sinfonia a revenit la Constanţa. Reamintim că portul Constanţa este port de îmbarcare pentru navele MSC şi de debarcare pentru navele Costa.
Sinfonia are o lungime de 251 m, o lăţime de 28m , iar cei peste 2.000 de pasageri de la bord au la dispoziţie 9 punţi.

foto: Ovidiu Oprea




panda_no 5

Acostarea acestor nave ar putea fi o mina de aur pentru Constanta in special.
Din stirile de la TV am constatat ca nici macar o banala harta a orasului Constanta nu pot gasi.
E penibil sa arate turisti care isi iau ca amintire doua pietricele din caldaram pentru ca nu au altceva la dispozitie.
Eu personal astept de ani de zile ca stradutele din zona Pietei Ovidiu, Cazinoului si a portului sa isi schimbe infatisarea dar cu exceptia amenajarilor din portul de ambarcatiuni usoare, totul erata jalnic.

dr4qul4

dupa parerea mea arata mult mai bine ca acum 4-6 ani.
cel putin s-au reparat foarte multe strazi. Dupa reabilitarea zonelor turistice va arata chiar si mai bine.

eu zic ca este peste: Craiova, Ploiesti, Buzau, Galati, Bacau si Suceava.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Harry

Stirile de la tv spun numai prostii. Toti turistii primesc harti si la cerere un ghid al orasului in engleza. Am si eu un astfel de ghid acasa o sa ii  fac 2-3 poze si le postez aici. Zona e in reparatii pana in septembrie cand se termina totate santierele mai e. De altfel piata ovidiu e deja gata. Trebuie inteles si faptul ca lucrarile sunt ample. Nu vorbim doar de pavat. Vorbim de ingropat cabluri, recostruit sistemul de canalizare, inlocuit sistemul de iluminat, construit fundatii dim beton armat pentru strai etc.
Insa partea cu mina de aur e o legenda urbana.
Turistii de croaziera sunt de mai multe feluri. In mare ii putem imparti in 3 categorii.

1. Nordici - mare parte pensionari. Ei cheltuie cei mai putini bani  vin se uita pozeaza cladirile si isi iau cel mult o apa. Circula mitul asta ca oamenii de pe croaziere sunt miliardari. Chiar si eu credeam asta pana in urma cu vreo 2 ani cand am inceput sa interactionez direct. Nordicii sunt oameni destul de saraci pentru care e mai ieftina o croaziera decat sa stea la ei acasa.

2. Americanii - aici ei aici se schimba treaba. Americanii cumpara tot ce le dai se pozeaza cu tot ce vad. Intra la restaurante, mannca, lasa tips. Intra prin magazine si isi cumpara diverse.

3. Tinerii si restul italieni, englezi, francezi etc se situeaza undeva ca o medie intre grupele precedente.


Harry

^^ in plus principalele obiective din peninsula au panou cu qr code.

Harry

Mamaia devine cunoscută pe toate continentele. Și asta pentru că filmul de promovare a stațiunii, lansat la 1 mai, a fost selectat de organizatorii Festivalului ,,Cannes Corporate Media & Tv Awards", să se înscrie în cursa câștigării marelui premiu, la categoria sa. 40 de țări din 5 continente se vor înscrie, până în 13 iunie, cu cele mai bune documentare tv, filme corporate și producții on-line media.

Pentru prima oară, România participă la acest festival. Filmul de promovarea a stațiunii Mamaia are o durată de 14 minute și a fost realizat exclusiv din fondurile obținute din taxa de promovare a stațiunii.



SURSA

Ionut

In cazul asta merita pus inca o data pentru cei care nu l-au vazut. Thanks, Harry! :cheers:

https://www.youtube.com/v/VWk2eotq2QQ