News:

Video 21.06 Autostrada A1 Pitești-Curtea de Argeș.

Main Menu

[B] DNCB Centura Bucuresti

Started by Ionut, September 23, 2011, 09:28:38 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

TibiV

Animatia asta este fundamental gresita...
Aparent, linia CF trece undeva "pe sub rampa Bucuresti" (vezi 00.45, 01.30, 03.00), adica la mare distanta de DNCB.
FALS!
Linia CF va trece fix pe sub giratoriu.
Nu mai reiau planurile reale, postate in urma cu mult timp...
In realitate, exact de asta s-a facut giratoriu suspendat - pentru ca NU era spatiu intre CF si DNCB.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

Nici tramvaiul nu apare. Dar ce poti cere unei animatii care prezinta acest giratoriu ca fiind in camp? Lipsesc si "cateva" cladiri si un cimitir.
Nici nu merita sa ne uitam la asa ceva.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

Ambuteiaj

Da, animatia este gresita! Calea ferata va trece pe sub giratoriu, iar linia te tramvai (daca va exista) va intoarce inainte de giratoriul suspendat.
Prioritate:  Autostrada/DX: Bucuresti Splai - Calarasi - Mangalia

punktnet

Aveti informatii legate de asfaltarea intre Cernica si A2? Am fost miercuri si era frezat, astazi am drum si parca nu m-as duce pe acolo daca nu au terminat cu asfaltarea, e nasol sa iei gropi-surpriza pline de apa...
Just kidding.

kolegu

Am trecut ieri venind dinspre A3, au mai astfaltat, dar portiunea dintre  A2 si primul pod spre Pantelimon e doar frezata, fara asfalt nou.

TVlad

Quote from: vancouver on January 10, 2021, 11:29:05 PM
Wow, cool animatia. Ia uitati-va voi ce cool ii taie ala calea la min 2:04! Urmariti videoul cam de la 1:55 si urmariti de la 2:00 masina galbena care vine din dreapta, si intra pe banda 1 in sensul giratoriu. Si cum i-o taie ala de pe banda 2!

Bravo, tarii cat mai multe giratorii cu cat mai multe benzi! Giratoriul ridicat la rang de structura super-cool, facut suspendat.

Sa vedeti cite accidente o sa fie in giratoriul ala din cauza iesirilor pe o singura banda; vesnica problema cu cel de pe banda 2 (venit pe intrarea n-2) care intra in conflict cu ala de pe banda 1 (venit pe intrarea n-1) cind vor amindoi sa iasa pe o singura banda.

hefaistos

Fata de ce e acum o sa fie parfum, nu mai fiti carcotasi.
In primul rand e bine ca e denivelat, pentru ca atrage atentia neatentilor ca urmeaza ceva si trebuie sa reduca viteza. In rest bizoni au fost, bizoni sunt inca. Azi, pe polei, s-a bagat unul pe contrasens la 30 de m in fata mea, ca era prea nervos sa mearga cu 40 la ora ca toata lunmea. A trebuit sa ma dau eu spre sant din calea domniei sale ca nu prea imiplace sa stau in service. Si separat de asta l-am vazut pe unul "inotand" in zapada la 8-10 m paralel cu drumul. In jurul lui numai "cefe late" extrem de nervoase. Toate astea pe DN3 la cativa km in afara centurii.
Ce voiam sa spun e ca Romanica e oricum plai predispus accidentelor auto, iar sensurile giratorii suspendate sunt aproape de ideal in materie de securitate rutiera.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

cesar21

Buna seara, citesc des acest topic si nu am mai vazut nicio informatie privind paserelele ce urma a se construi (parca asa tin minte ca era un proiect?) pe centura (Intre Mogosoaia si Otopeni ca idee). Mie mi se pare incredibil ca exista trecere de pietoni pe o sosea pe 4 benzi si cu NJ pe mijloc care se intrerupe doar ptr pasajul pietonal, eu personal am vazut 2 accidente evitate in ultima secunda.   

NGC

#3218
"Servicii de proiectare fazele PAC+PTE+AT si Executie lucrari pentru obiectivul: "Amenajare bretea de legatura, DN 6 – DN CB , la pasaj pe DN 6, km 10+678""

Licitatia initiala a fost anulata in Decembrie 2020, iar la noua licitatie s-a amanat termenul pentru depunerea ofertelor. Noul termen este 08.02.2021.

Fred

@TVlad, de pe banda 2 nici nu e voie sa iesi din giratoriu, confirm legislatiei in vigoare, deci nu e nici un conflict.

AndreiB

Nu poate fi facut turbogiratie, cu benzi se incadrare din timp? Se folosesc giratorii suspendate in UK pe autostrazi o gramada, dar benzile se preselecteaza de pe rampe, si nu exista conflicte de trafic in giratoriu cauzate de schimbarea benzilor, desi unele au si 4-5 benzi.

ghrt

^^Problema e că nu toată lumea şi-a luat carnetul de pe bune, şi sunt unii care chiar cred că au prioritate în giratoriu când vor să iasă direct de pe banda 2, tăind calea autovehiculului de pe banda 1. Trebuie să fii atent chiar dacă ai prioritate.
Plus că dacă a semnalizat din timp e mai bine să îl laşi, ca să nu blocheze o bandă.
Cont (aproape) inactiv.

paulmare

s-a reintors strabag la Mogosoaia, azi era un sefulet cu un pickup ford si vreo 6 muncitori in jurul lui, vreo doi oameni la o pompa de apa langa zidul de sprijin de la Mogosoaia, nimic spectaculos dar reincep

pasa_andrei

S au reluat lucrarile la pasaj intr un ritm lent , asta datorita si temperaturilor foarte scazute din ultima vreme.

Pasajul Mogoșoaia / DNCB - 17.01.2021

Enjoy!

shogom

Azi, la Mogosoaia, ridicau fier pentru armare pe culeea dinspre Otopeni.  Dupa ce termina cu ea ar mai trebui armatura, cofrare si beton pentru pier cap ul pilonilor dinspre Otopeni.
Dupa aia, liber la grinzi :D.