[B] Pasajul Nicolae Grigorescu-Splai-Iuliu Hateganu

Started by Ionut, September 22, 2011, 07:38:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

uraganu

Salutare!
Am trecut astazi si am facut cateva poze dar nu stiu sa le postez 😜


horatiu.cosma

S-a dus si norocu, @TibiV  :lol:. Bine ai venit, @uraganu, si mersi anticipat de poze.

danutzu_1069


TibiV

#334
Luni dupa amaiza la ora 16.30 am inceput noua sesiune foto, prima pe care o fac intr-o zi lucratoare.
Veneam dinspre Tn.Magurele, si m-am speriat cand am vazut ca pe Vitan Barzesti coada pentru Splai incepea imediat dupa intersectia cu Oltenitei. Efect indirect al Pasajului Piata Sudului.
Noroc ca sunt 4 benzi, si pe cea din dreapta nu se baga nimeni pentru ca acea banda se termina fix la I.Hateganu, asa ca amavut liber si in 3 minute am ajuns la Santier.
Prima imagine este cu zona betonata (am verificat, este beton, nu balast stabilizat), vedere spre Romstal

vedere spre dreapta

si spre stanga, spre zona proaspat defrisata

Se vede diferenta de nivel fata de nivelul I.Hateganu
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

O vedere si spre Splai

"Cine-a pus stalpu' in drum... "

Si dincolo de stalp. Terasamentul la sensul spre Splai a crescu iarasi.

Aceasta rampa da direct spre zona defrisata.
Tineti minte aceasta rampa, caci are un rol important in surpriza de ceva mai tarziu... :)

Aceeasi rampa, dar vazuta de pe I.Hateganu (care se vede in ce hal a ajuns) spre Romstal.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Am avansat vreo 700 de metri pana in dreptul intrarii la Leoser...
Imagine spre Romstal, se vede ca pe sensul spre Splai terasamentul a mai castigat vreo 10 centimetri

vedere spre Splai

Vroiam sa ma apropii de canalele mele favorite cand... vrrrruuuum pe langa mine o masina, cu cel putin 60 km/h. M-a si speriat, si pana am ridicat aparatul aproape ajunsese pe rampa pasajului... Se vede in centrul pozei.

A urcat pe pasaj incredibil de repede si a disparut dincolo inainte sa apuc sa reglez zoom-ul.
Am ajuns la concluzia ca era un sofer satul de coada pe Vitan Barzesti si care stie de aceasta scurtatura...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Asa ca am urmat exemplul lui si am coborat din I.Hateganu pe rampa arata mai devreme si iata...
Aici sunt exact in locul in care l-am fotografia pe celalat sofer (vei poza precedenta)

Avansez

Si aici imi amintesc ca a intrebat cineva cum se prind boltarii

Deci boltari...

Zidul urca in trepte



Si marginea opusa
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Spre pasaj

Cum cobor eu de aici ?!...

Ahaaaa !...

Am trecut de camionul din imaginea precedenta (langa el erau vreo 5-6 muncitori care faceau ceva si s-au cam holbat la mine.. :) )

Vreo 4 muncitori sus pe pila, la capatul grinzilor
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Podul din amonte era plin de materiale, oameni si utilaje (si sigur nu este inca deschis circulatiei publice) asa ca am fost nevoit sa fac dreapta spre Centura.
Dar am aruncat o privire in urma...

... si inca o privire

Dupa care am facut vreo 6 km pana la centura si tot atatia inapoi pe malul drept. Clar mai este nevoie de cel putin inca un pod pe chei...
Am parcat langa Lukoil...

...dar acolo este deja o zona comerciala puternica

Cam greu de inteles de ce s-au asezat aici, unde nu se poate ajunge decat pe un sens unic venind de la naiba in praznic... Ma rog, fiecare isi stie afacerea
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Ce frumos se vede de pe malul asta.. Chiar daca este deja trecut de ora 17 si soarele bate in aparat...

Niste NJ pe mal ca sa nu cada cineva in apa probabil

Singurele grinzi pe care le-am mai vazut...

Intru sub pasaj. Asta este parapetele din aval


Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV


Pe malul celalalt se lucreaza la culeea din aval

O gramada de fie beton in asteptare



Ce frumos !... :)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Grinzile pentru podul din aval



Agitatie si pe rampa si in capatul ei

In capat sapa un excavator

Pe rampa niste muncitori si un buldo-excavator instaleaza niste borduri

Adica borduri din astea

Interesanta imagine

Le-am facut ca sa vedem cum sta treaba cu cablurile LEA
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Trec pe sub pasaj...

Iar astia sunt baietii cu montatul bordurilor

Sensul Titan spre Splai

Chiar sub mine va trece sensul Splai spre Titan. Nu mi se pare ca ar fi in zig-zag

Aceiasi baieti cu borduri

Iar aici se vad mai bine bordurile deja instalate

Excavatorul asta sapa de zor

Si langa el un nene cu niste aparate topo...

Nu se vede prea bine,dar e in spatele unei movile de pamant si inalta o prajina...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Bonus:

La plecare o iau pe Splai, dar dupa 300 de meti ramane o singura banda

O stiva de tevi

Care vor fi ingropate aici

Asa ca am facut urgent dreapta si am ajuns la intrarea CET Sud, unde este capatul 102 & 202.
Tocmai am depasit statia de autobuz, cand pe coltul intersectiei Energeticienilor/Ficienilor apare alta groapa, dar o CIF-a este pregatita sa o umple... :D


Asta a fost tot.

Cine doreste sa vada pozele la rezolutie maxima (4224x2368) le poate vedea aici http://imgur.com/a/dalj4
NU incercatri insa figura pe telefonul mobil, cu exceptia cazului in care folositi o conexiune WiFi... :)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)