News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[B] Pasajul Nicolae Grigorescu-Splai-Iuliu Hateganu

Started by Ionut, September 22, 2011, 07:38:45 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

voicul

O miscare de foarte bun simt!
Daca mai refac si Hateganu o sa fie chiar o lucrare cu cap.

sebastiani

Salut,
nu prea inteleg de ce nu se face un giratoriu. Cred ca e suficient spatiu si cred ca e si mai eficient...

paulmare

^ eu prefer camere "de amenzi" pentru bizonii cu talpa grea din oras, in loc de parapeti new jersey pe strazile din oras cum au montat pe Nicolae Grigorescu sau pe FdG
Sper sa refaca si Iuliu Hateganu -

rota

Primarul Gabriela Firea a făcut joi o vizită la șantier și a declarat că circulația pe pod va fi deschisă sâmbătă, după efectuarea testelor de siguranță.

Primăria Capitalei a finalizat lucrările la Pasajul Nicolae Grigorescu, zilele acestea fiind realizate ultimele teste de siguranță și retușuri, înainte de deschiderea circulației. Primarul Gabriela Firea va anunța când șoferii vor putea circula pe pod. Pasajul este realizat în proporție de 90% încă din 2018, dar nu a putut fi terminat din cauza cablurilor de înaltă tensiune care treceau pe deasupra și era nevoie să fie înălțate, lucrarea fiind făcută în această primăvara.
Sursa
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

danutzu_1069

Si, probabil ultimul reportaj inainte de darea in circulatie.
Cum spuneam, astazi se efectueaza teste statice si dinamice la podul mare.
Comisia, basculantele toata lumea este pe pozitie.




Basculante incarcate, pe ambele sensuri






Vedere spre Titan


Spre pod


Si adevarata surpriza, utilaje pentru asfaltat la ... baza str. Hatieganu


Aici, unde este roata din spate a gunoierei, este placa de beton sparta


Tot sensul de urcare este dat cu emulsie



TibiV

#1880
Uluitor cat de repede s-a schimbat "peisajul" in doar cateva ore...

BREAKING NEWS!!!

Un set de poze facute in urma cu ~1 ora de catre fiul meu, care face aproape zilnic traseul Ozana-Giurgiului-Ozana... Cunoaste "pasiunea" mea pentru subiect, pentru ca a participat (de nevoie) la cateva sesiuni foto in urma cu 5-4-3 ani...
Ca text "ajutator" va pun postarea lui pe WhatApp...
Quote Cred ca au si dat drumul pasajului. Nu mai erau bariere la intrare. Dar am trecut pe langa din reflex.

Iar pozele arata ca a inebunit lupul. Lupul Baluta, probabil, ca doar vin alegerile...
Nu mai pun multe explicatii, cei care cunosc zona (si topicul) nu au nevoie de "translate".

Orium, prima poza incepe de la "zidul de gabioane" al celor de la Romstal - pe partea stanga.












"Racordarea"...






https://imgur.com/a/eJtlvlU
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

voicul

Un mare + pentru coordonarea intre Primarii sau cine a fost la mijloc.
Chiar iese un proiect facut cu cap si menit sa salveze timp.

danutzu_1069

@Tibiv, faceam atac de panica maine dimineata... daca nu as fi vazut pozele acum... Si m-as fi întrebat cand mama naibi au asfaltat ca ieri (azi) la pozele mele nu era asfalt.....
Oricum, posibil ca maine dimineata sa fie complet asfaltat, pe ambele sensuri....

ionut_16

La ora 20 când am trecut pe acolo mai aveau o porțiune de circa 100 de metri de asfaltat și era emulsie și pe bucata rămasă. Probabil că până la ora 21 - cât a mai fost lumina - au terminat.
Acum, să vină cu trasarea marcajului.

danutzu_1069

Deci:
- Hatieganu complet asfaltat,
- Intersectia cu Vitan-Barzesti semaforizata (inca nu pe galben intermitent) si refacute marcajele orizontale si pe o zona adiacenta,
- resturi de accident in intersectia mai sus amintita
- soferi tupeisti si nesimtiti care, de pe banda de obligatoriu stanga se "infig" cu tupeu in coloana de 3 - 4 masini. (banda de obligatoriu stanga de pe podurile de la nivelul solului

TibiV

Politia Rutiera:
Quote
În acest moment a fost pusă în funcțiune semaforizarea în intersecția Str. Iuliu Hațeganu / Sos. Vitan-Barzesti, urmând ca mâine dimineata după ora 7 sa fie dat in folosință pasajul suprateran de la Bd. Nicolae Grigorescu / Splaiul Unirii.

Brigada Rutieră solicită conducătorilor de autovehicule: să circule cu prudenţă, să păstreze o distanță suficientă pentru a putea frâna în condiții de siguranță, să adapteze în permanență viteza la condițiile meteo-rutiere, să respecte semnificația semaforului electric, precum şi semnalele poliţiştilor rutieri.

Trei poze de azi, in sens invers fata de ieri:





Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Hercule35

Tocmai ce am trecut pe-acolo.
Inainte, se mergea cu 30km/h, faceai praf masina.
Acum, se sta, se merg 50 m, se sta un minut, si tot asa; si asfaltul este fierbinte.
Singurul plus, cu adevarat, sunt semafoarele nou instalate, care sunt "parfum".

danutzu_1069

@Hercule35, si asfaltul nu este un plus, nu?

Bai ce oameni!! Nu le convine nimic!!

carutasul

poate le mai reglează și pe semafoare; oricum măcar când nu e aglomerație poți să mergi decent și tot e o realizare...

danutzu_1069

Moment istoric as spune daca nu ar fi an electoral...
Da, se circula pe pasaj

Si masinilie parcate pe B3 au zburat..