[B] Pasajul Apărătorii Patriei

Started by danutzu_1069, October 30, 2023, 10:59:00 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

danutzu_1069

@Ionut, pasajul de la Apărătorii Patriei, ramane pe topicul asta?
Se pare ca începe în curând distracția și aici.
Deja în parcarea de la Spiru Haret, "tronează" doua bărăci și astăzi, se golește parcarea...

Ionut

Pasajul Apărătorii Patriei parcă e mai departe. Nu? M-am mutat din sud, nu știu exact ce mai face primarul. :)

danutzu_1069

Da, este la Intersectia sos. Berceni cu Turnu Magurele / Iriceanu.
Adica aici: https://maps.app.goo.gl/cR7yqWXCT8JWSeJi9

Este pe acelasi... inel

Ionut

Deci denivelează Baluță tot inelul median, da? :lol:

Am făcut thread dedicat.

danutzu_1069

#4
Da, asta e in programul electoral, ca sa zic asa....
Asta n-o sa fie gata pana la alegeri, dar macar il incepe....

Ce este clar pana acum, au demolat constructia marcata cu rosu, iar in parcarea numita Spiru Haret, de ceva vreme "troneaza" doua baraci pentru OS, iar de aseara, nicio masina nu mai are acces in parcare....



O sa am vedere directa la santier, dar daca sunt copaci cu frunze....

Valentin

Eu sunt tare curios de cum va arata pasajul asta, tot asa pe principiu f****** transportul public iremediabil pe termen lung pe inelul orasului?

danutzu_1069

#6
Tot ca cel de... dincolo, numai ca este în curbă...
Scump din doua jumătăți....
Trage tramvaiul pe lângă...candva...in secolul viitor.

Ma intrigat faptul ca... distruge lucrări  făcute relativ recent...

lucian

Posibilul tramvai pe acolo ar trebui sa treaca pe cele 2 pasaje?

Valentin

Da, doar ca din maiestria unor oameni extrem de "inteligenti" o sa avem schema "Victoriei Veche", adica statie inainte si dupa pasaj (in ipoteza circulatiei tramvaiului pe sus), obligand la transbordare prin soare,ploaie,ninsoare, vant pe distante insemnate.

Nu vad sa fie loc (cel putin la celalalt pasaj) de tramvai la sol si nici de statie stil Basarab (pe pod) pentru o transbordare eficienta, aia este.

danutzu_1069

Sub nicio forma tranvai pe pasaj.... poate daca ii face sistem cremaliera sa urce usor....
Daca, DACA, se va face vreodata, va fi pe laterale... Apropo de asta, nu stiu daca nu cumva ar fi bine ca in eventualitatea in care o safie, sa fie pe laterale, adica nu pe centru....
Este o idee de dezbatut cu pro si contra...

In alta ordine de idei, harnicie maxima, deja gardul parcarii nu mai exista...

Furtunadiesel

#10
Salutare! Sunt nou aici si am doua intrebari legate de parcarea de la Spiru. In aceasta seara am observat ca gardul care interzicea accesul era dat la o parte si vreo 2-3 masini deja parcate, asa ca am lasat-o si eu. Acolo obisnuiesc sa parchez de regula si m-a cam dat peste cap faptul ca s-a interzis accesul acum ceva timp.

1. Stie cineva de ce s-a dat drumul iar? O lasa deschisa pt o perioada sau doar a fost vren nene mai nepasator si a dat gardul la o parte?

2. Am observat ca parcarea a disparut de pe aplicatia de plata, nu mai apare ca fiind zona de parcare deci practic e gratuit. Dar pana cand? Ce vor mai exact sa faca cu parcarea asta? O desfiinteaza sau ramane parcare dar va fi ocupata de utilaje?

Multumesc anticipat!

danutzu_1069

Am vazut ca au mai aparut inca doua baraci, deci cel mai probabil, au uitat sa ... inchida poarta la plecare...
Aici urmeaza sa fie organizarea de santier, si cel mai probabil "garaj" pentru utilaje....
Este foarte clar ca la final, daca se reface parcarea, va avea alta forma, mai mica...

Daca isi lasa careva masina acolo, ar fi bina sa fie si un nr de telefon vizibil... altfel masina va fi ridicata...

rocklee


danutzu_1069

Ca orice face Baluță (primarul de sector) este confidențial... pana la un moment dat...

Parcarea Spiru... este parțial ocupata cu mașini....

Furtunadiesel

Mi-ar face o mare bucurie daca ar lasa-o deschisa macar pana luni :))

In postarea de pe facebook din 2020 arata randarea grafica cu proiectul finalizat si din cate am vazut parcarea ar urma sa dispara si sa fie spatiu verde, acelasi lucru urmand sa se intample si cu parcarea de peste drum, de pe iriceanu. Poate nu s-au mai sinchisit sa faca pe randare parcarile, dar asta reiese din clipul ala.