Economia Romaniei: discutii, proiecte, conexiuni cu infrastructura

Started by Ionut, April 18, 2015, 09:00:58 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

GDPR

E bine totusi ca s-au cheltuit mai multi bani la proiectele cu finantare din fonduri externe nerambursabile aferente cadrului financiar 2014-2020 (337,4 mil vs. 100,4), dar nu stim insa in ce domenii s-au dus. CNADNR-ul oricum e praf, fapt confirmat de lipsa OP-urilor. Vreme buna a fost, de lucrat s-a lucrat, pana si luna februarie a avut o zi in plus.

bridge

^^ Nu stiu daca raportarea la 2015 ii cea mai buna. :(

GDPR

Pai 2015 (cu exceptia finalului de an cand s-a tras tare) e unul din anii slabi pentru infrastructura. Si daca acum cheltuielile sunt la jumate, nu stiu la ce sa ma astept. Bat in lemn, dar am un feeling cam neplacut.

alecu26

Plus ca în 2015....Dacă nu mă înșel a fost anul când sau băgat multe autostrăzi și cheltuieli de pe alte surse de finanțare pe AM POST.  Acea cifra privind absorbția. ...e exemplu perfect al vorbei Ne-am furat singuri pălăria.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

GDPR

^^Facem un thread nou de "Baraje si Amenajari Hidrotehnice"? Eventual schimbam numele la cel denumit "Baraj Valea Sadului" ca tot s-a nascut mort saracul :)

NGC

^^^ De acord! :D
@Ionut: Te ocupi tu sa redenumesti vechiul topic?

Ionut


NGC

Multumim! Am mutat atunci mesajul anterior in noul topic.

GDPR


GDPR

Fara numar, fara numar: parlamentarii PSD au depus zeci de amendamente în Comisia de Muncă a Camerei Deputaților, amendamente care vor duce la creșterea salariilor în cazul mai multor categorii de bugetari.

http://economie.hotnews.ro/stiri-finante-20916229-psd-declansat-operatiunea-marirea-salariilor-pentru-bugetari-zeci-amendamente-comisia-munca-din-camera-deputatilor-impact-bugetar-1-6-miliarde-lei.htm

jalemare

http://economie.hotnews.ro/stiri-companii-20929147-cum-ajuns-guvernul-ciolos-preia-ideile-psd-vrea-creeze-fond-mamut-investitii-din-participatiile-statului-companii-care-gaja-pentru-imprumuturi-uriase.htm
Deci nu mai privatizam, ipotecam.
Nu ne gandim la solutii pentru trezirea din letargia in care se complace invatamantul, mai facem o fabrica de functionari, INA.
Nu incercam sa diminuam interventia statului in economie, mai facem o banca de stat.
Da' cu supraacciza ce fac?!
Cert e un singur lucru, o sa ne usture rau pauza asta  :D
Macar de ne-ar lasa cu toate loturile Pisi semnate, da' nu cred sa avem noi bafta asta...

Harry


TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)


TibiV

Este greu să nu stea mai bine, din moment ce 2015 a fost cel mai prost an EVER... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)