[B] Magistrala M5 Drumul Taberei-Pantelimon

Started by Ionut, September 22, 2011, 02:29:08 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

subway

Nu e chiar asa, trebuie adusa scrisoarea de garantie bancara de buna executie, imputernicirile legale, actualizate actele, etc.

perfidus

E clar ca si de s-ar semna maine, tot nu ar putea sa depună prima factură in decembrie ca sa mai prindă ceva la plată in 2018.
Important e ca se pot face demersurile de care vorbesti in acest an.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

pest1969

Ionut, mai putem spera la ceva poze anul asta?
Daca alte vesti bune nu prea sunt, macar sa ne mai consolam cu pozele.

Ionut


Xenos

Și poate întrebați și de contractul de automatizări :) acum după respingerea contestațiilor se poate semna și ar fi păcat să o lălăie...

v.ghiorghica

#1250
^

Legat de chestia asta: am vazut un articol scris de Cotidianul pe 25.11
N-am reusit sa il descalcesc, iar alte dosare sa se fi deschis nu stiu

Sursa:

https://www.cotidianul.ro/metroul-de-drumul-taberei-nu-va-fi-gata-nici-la-anul/?fbclid=IwAR1RAUoPyycYSLVdXyPGyGL-XEMkeJ4TnQhb2Z-S_vEQO0mieebG6_57BAc

Goldmund

Pentru cei care conduc METROREX:
nu stiati cat tin in loc toate procedurile legale si firmele care contesta(tot legal) incat sa planificati cu "n" luni inainte totul?

Quote from: subway on November 23, 2018, 11:47:46 AM
Nu e chiar asa, trebuie adusa scrisoarea de garantie bancara de buna executie, imputernicirile legale, actualizate actele, etc.
Are dreptate subway, totul dureaza chiar daca nu mai exista nici un litigiu, birocratia oricum intarzie orice proiect...
La fel si cu trenurile noi - aici e o alta discutie, pardon.

subway

#1252
@v.ghiorghica

Asa e, mai e o procedura ramasa in suspendare pana la decizia definitiva deja luata...nu ma intreba mai multe ca nu sunt advocatul nimanui!

GDPR

#1253
Hai ca in sfarsit am inteles informatiile postate pe portal.just.ro:

QuoteNr. unic (nr. format vechi): 14310/3/2018

07.11.2018
Complet: S8 Completul 2 recurs Achiziţii Publice
Tip solutie: Nefondat
Solutia pe scurt: Respinge recursul, ca nefondat. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 7.11.2018.
Document: Hotarâre  5986/2018  07.11.2018

De fapt prin aceasta hotarare se respinge recursul Siemens la hotararea de suspendare a judecatii din 25.06.2018:

QuoteNr. unic (nr. format vechi): 14310/3/2018

25.06.2018
Complet: C9 - FAP
Tip solutie: 244 c.pr.civ
Solutia pe scurt: În baza art. 413 alin. 1 punct 1 C.proc.civ. suspendă judecata până la soluţionarea definitivă a dosarului nr. 47824/3/2017. Cu drept de recurs pe perioada suspendarii. Cererea de recurs se depune la Tribunalul Bucureşti. Pronunţată în şedinţă publică, azi 25.06.2018.
Document: Încheiere - Suspendare    25.06.2018

Căi atac
Dată declarare   Parte declarantă   Cale de atac
09/08/2018   SIEMENS S.R.L. CU SEDIUL ALES LA NESTOR NESTOR DICULESCU KINGSTON PETERSEN, Recurs

Deci nu s-a terminat.

Xenos

Dar e o simplă formalitate să se termine, prin primul dosar s-a stabilit definitiv că Siemens este corect descalificată, contestația sa ulterioară la rezultatul atribuirii fiind lipsită de interes și va fi respinsă ca atare, cel mai probabil. Dacă au un minim bun simț măcar acum nu vor mai trage de timp și nu vor face și aici recurs.

voicul

E o stire, dar nu e prima data cand se anunta finalizarea. De asta pun doar titlu si link, ca pare poluare mai mult.

Dumitru Șodolescu, director general METROREX, anunță că lucrările la magistrala 5 de metrou vor fi finalizate în primul trimestru al anului următor.

https://www.capital.ro/lovitura-in-cazul-magistralei-drumul-taberei.html

Xenos

Ca de obicei, titlul nu se pupă cu conţinutul, e vorba doar de lucrările la suprafaţă (şi alea cu plus încă 2 luni) şi automatizarea va dura minim 10 luni de la semnarea contractului, incertă şi ea, probabil abia la început de 2019.

TibiV

Probabil ai vrut să spui "probabil abia la început de 2020"...

Suntem pe 4 decembrie 2018
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Xenos

Mă refeream la semnarea contractului! În rest, nici măcar 1 decembrie 2019 pentru inaugurare nu mi se mai pare fezabil...sper să mă înşel, dar nu cred!

Goldmund

E ca si cand tronsonul Drumul Taberei-Opera e gata, 100% gata(in curand, nu?), dar calatorii vor beneficia de metrou abia peste un an......E ca si cand un tronson de autostrada e gata(unde avem nevoie acuta de mii km de autostrada!) si ne lipseste un viaduct pentru a uni cu tronsonul existent si pentru a ne putea bucura de noua autostrada...
Déjà-vu.

Incompetenta, birocratie, nepasare.

Cel mai greu este pentru locuitorii "orasului" Drumul Taberei, cand dupa ani de santier prin cartier si asteptari mai trebuie sa rabde inca un an, stiind ca totul e gata...
Ne putem inchipui ce bucurie si eliberare va fi pentru acesti oameni ziua inaugurarii M5 - de aceea, cat mai repede cu noul contract!!