News:

.

Main Menu

Lituania

Started by nenea_hartia, September 18, 2022, 09:56:10 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.


nenea_hartia


nenea_hartia

Bazilica Sf.Ana:







În curtea bazilicii, un întreg copac a fost împodobit cu mici cocarde în culorile drapelului ucrainean:



În apropiere se află Republica Užupis (Ujupis), care și-a declarat independența pe 1 aprilie 1997 :lol:.




nenea_hartia

Este un cartier boem, cu ateliere artistice:












nenea_hartia





Republica Ujupis are și o constituție proprie, tradusă în foarte multe limbi și inscripționată pe plăci metalice montate pe un zid :lol:.



Spre cinstea lor, ambasadorii României și Moldovei au înmânat conducerii republicii și o traducere în română, pe care o puteți citi la o rezoluție mai bună aici:



Cu tristețe în suflet, a trebuit să părăsesc republica Ujupis, pentru că mai aveam de vizitat destule în țara vecină :lol:.


nenea_hartia

Strada Literatai, unde sunt expuse plăci decorative dedicate unor scriitori născuți în Vilnius sau având o legătură cu orașul:







Sunt multe terase în zonă și am văzut și turiști mai înstăriți din Belarus ieșiți la o plimbare de plăcere, în timp ce din țara lor rușii își bombardează vecinii.



Că tot vorbim de terase, recomand să încercați Šaltibarščiai, o excelentă și foarte estetică supă rece de sfeclă, care are multe din ingredientele taratorului bulgăresc sau tzatiki-ului grecesc. Se servește cu cartofi copți, calzi.




nenea_hartia

În Piața Catedralei (Katedros aikštė) sunt grupate unele din cele mai frumoase clădiri din oraș.

Palatul Marilor Duci ai Lituaniei:



Catedrala din Vilnius și turnul clopotniță:









La baza turnului se află dala aducătoare de noroc Stebuklas, unul din capetele lanțului baltic din 1989:


nenea_hartia

În apropiere, la Kempinski Grand Hotel (5 stele) avea loc o mare petrecere, iar organizatorii au decis să dea muzică ,,la tot cartierul", ca să citez din clasici. Se strânsese multă lume să asculte și să danseze, și pe bună dreptate, pentru că orchestra, instalată la balcoanele primului etaj, a fost fantastică, ceva în genul Fanfarei Ciocărlia, dacă i-ați văzut vreodată. Dacă nu, mergeți să-i vedeți.







Palatul prezidențial și curtea sa interioară:





Ministerul Apărării:


nenea_hartia

Clădiri ale Universității Vilnius:



Puburi și terase din centrul istoric:








nenea_hartia


alexandru_m

Wow wow wow.

Multumesc din suflet pentru topicul acesta. Habar nu aveam ce bijuterie este Lituania.

Cat despre Republica Uzupis, imi place Constitutia. Oare se obtin greu pasapoartele?  O:-)

nenea_hartia

@alexandru_m: Și pe mine m-a uimit cât de frumos e acolo, dar n-ar fi trebuit. Din păcate, uneori ne gândim doar la istoria sa relativ recentă, de republică sovietică, uitând că a fost de fapt un stat formidabil care, de unul singur sau împreună cu Polonia, a administrat un sfert din Europa timp de mai multe secole.

Am mai filtrat din poze, așa că voi posta ultimul ,,episod" al călătoriei mele.

Am luat un autobuz până la biserica Sf.Apostoli Petru și Pavel. E oarecum izolată și la început am ezitat să merg până acolo, din cauza timpului limitat. Mare mi-a fost dezamăgirea când am ajuns și am văzut că e complet acoperită de schele și plase de protecție, pentru că se reabilitează. Am intrat, totuși, și am rămas cu gura căscată: unul din cele mai frumoase interioare de biserici pe care le-am văzut.








nenea_hartia

Peste drum de biserică se află sediul local al British Council, care arborează și drapelul Ucrainei:



Drapelul ucrainean este arborat pe toate ambasadele, consulatele și instituțiile europene sau din vestul global pe care le-am văzut în Vilnius. Mai puțin pe ambasada noastră... :(









nenea_hartia

În imediata vecinătate a centrului istoric există două locuri care oferă panorame frumoase ale orașului. Primul e Dealul celor trei cruci, care găzduiește monumentul cu același nume. Panorama de acolo nu e circulară, pentru că ai pădurea în spate, dar am urcat până acolo și priveliștea e cuprinzătoare.












nenea_hartia

Cu zoom, clădirile par pestrițe și amestecate, dar nu e deloc așa. În realitate, centrul istoric este bine separat de partea de clădiri noi, respectiv de cartierele de blocuri comuniste.





În depărtare se văd blocurile cartierului Lazdynai:



A doua panoramă este din turnul lui Gediminas, la castelul Vilnius. Dealul e străjuit de o statuie a lui Gediminas:





Se poate urca pe jos sau cu funicularul: