Cum ajung din A în B?

Started by dr4qul4, August 11, 2014, 01:57:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma

Mersi mult. Vreau sa ajung la aeroport intr-o vineri, ora locala 20, deci 21 la noi. O sa plec pe la 16-17 din Zalau.

dr4qul4

Traseu:
Bucuresti-Plitvice-Pula (Croatia)

Pe unde mai bine? Vidin? Dn57? Sau e tot inchis? Sau cu ocol prin Ungaria?

Prima oara in Croatia, asa ca as vrea sa stiu ce taxe si unde pot plati. Viteza, Amenzi?
Si ce-mi recomandati in Croatia, pt mare? Fara dubrovnik ca nu trec prin BH.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

cezar-mario2012

Dupa ploile din ultima vreme este greu de dat o indicatie sigura. Prin Vidin-Kula-Serbia nu as luau-o, posibile alunecari de teren. Acum chiar daca este mai lung traseul prin Ungaria pare mai sigur. La Croati taxele sunt pe kilometri, taxe de pod si taxe de tunel. Intre pe situl de turism al Croatiei si ai un link catre administratia de drumuri, acolo gasesti un calculator de drum sau descarca aplicatia Viamichelin si iti calculeaza toate cheltuielile, inclusiv combustibili.

ashbird

pe ruta Brasov-Buzau va recomand cu caldura DN1-Ploiesti-Buzau.
Daca se doreste sa ajungi mai la nord de Buzau Brasov-Tg secuiesc-Onesti -Bacau(si de anul viitor Brasov-Lepsa-Focsani )
Daca se doreste si mai la nord Brasov - Gheorghieni - Piatra Neamt


Dn1A este foarte liber dar are si foarte multe localitati dar si niste serpentine minunate ==> o medie mica a vitezei de deplasare
Dn10 sufera de aceasi probleme + radare
Fie sa renasca numai cel ce har/Are de-a renaste, curatit prin jar,
Din cenusa-i proprie si din propriu-i scrum,/Astazi ca si maine, pururi sï acum!

mircea

Mâine dimineață plec din București spre Grecia (într-un sat de pe lângă Larissa) și chiar nu știu ce traseu să aleg prin Bulgaria. Google mă trimite pe la Turnu Măgurele (?!) și implicit pe la Sofia -> Kulata. Ochiometric, pe la Ruse -> Makaza mi se pare că scap mai repede de Bulgaria dar am văzut că sunt ceva lucrări pe traseu.
Orice sugestie e binevenită.

horatiu.cosma

Nu ai vrea sa treci pe la Giurgiu... Se lucreaza la pod.

pasadia

Probabil Calarasi - Makaza ar fi cel mai rapid.

mircea

Quote from: horatiu.cosma on August 28, 2015, 11:25:17 AM
Nu ai vrea sa treci pe la Giurgiu... Se lucreaza la pod.

Dacă nu se stă mai mult de două ore la coadă, e ok din punctul meu de vedere.

horatiu.cosma

Pe Turnu Magurele Sofia Kulata nu stai asa de mult la frontiere(la Giurgiu sunt sanse sa prinzi peste 2 ore, la Makaza se sta mai mult ca si la Kulata), prin Bulgaria mai prinzi si ceva autostrada inainte si dupa Sofia. Eu pe acolo as merge.

cezar-mario2012

Pe la Turnu Măgurele bacul trece cam rar, ultima dată circulă de două ori pe zi.

horatiu.cosma


teocharis

fituica dezinformeaza bacul trece de 4 ori pe zi tur-retour.

horatiu.cosma


Dan74

O varianta mai ieftina decat pe la Turnu Magurele este pe la Zimnicea, http://www.ferry.bg/ferry_ro.php

alexbb

Quote from: mircea on August 28, 2015, 11:22:55 AM
Mâine dimineață plec din București spre Grecia (într-un sat de pe lângă Larissa) și chiar nu știu ce traseu să aleg prin Bulgaria. Google mă trimite pe la Turnu Măgurele (?!) și implicit pe la Sofia -> Kulata. Ochiometric, pe la Ruse -> Makaza mi se pare că scap mai repede de Bulgaria dar am văzut că sunt ceva lucrări pe traseu.
Orice sugestie e binevenită.
Am fost acum 2-3 saptamani in Grecia, Ruse - Sofia dar am trecut seara de Giurgiu (12), cam intr-o ora. La hotelul unde stateam au venit mai multi romani cu masina. Sambata dimineata la Giurgiu poti risca sa stai 2 ore, dar nu prea am auzit sa se stea mai mult. Makaza e cam loterie. E un singur punct de control si am auzit romani care au trecut in 10-15 min, sau altii care au stat peste o ora. Drumul e mai greu putin prin Makaza, ceva serpentine, doar DN. Varianta Sofia are si ceva autostrada. Doar un singur sofer a zis ca o va lua la intoarcere pe la Calafat-Vidin, sa evite Giurgiu, dar nu stiu sa-ti spun cum e pe acea varianta.