News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A13 Sibiu-Bacău

Started by Ionut, March 12, 2014, 10:38:16 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 3 Guests are viewing this topic.

adrian-FSB

Salut tuturor.

De pe forumul A7 am inteles ca se studiaza posibilitatea realizarii conexiunii A7-A13 la Racaciuni. Din ce-am vazut pe harta aceasta conexiune ar fi foarte buna, este practic cea mai scurta distanta dintre Onesti si A7. Intrebarea este urmatoarea: este in plan realizarea unui DX intre conexiunea A7-A13 si Barlad pentru a lega A13 cu viitorul DX Albita - Tisita?

christyan

#1276
Vestile  bune continua ! Era de bun simt  sa conecteze a13 de a7 mai jos de Bacau ,toate argumentele sustin asta! Mai compenseaza  gustul amar dat de ,,cocoasa,,  de la Focsani

adrian sibiu


horatiu.cosma

Cu o pagină în urmă găseai informația corectă. Nu s-a emis niciun aviz de mediu, a fost lansată procedura de mediu care va dura vreun an.

vancouver

Quote from: christyan on July 08, 2020, 11:42:51 AM(...) Era de bun simt  sa conecteze a13 de a7 mai jos de Bacau ,toate argumentele sustin asta! Mai compenseaza  gustul amar dat de ,,cocoasa,,  de la Focsani

Nu prea vad legatura dar sa zicem... ajungi la dorinta lui Ponta+Sova: ca sa nu te enervezi cu cocoasa de la Focsani poti sa ajungi si folosind CoBra si apoi A13 de la Bucuresti la Bacau.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

Allex

Daca A13 ar iesi in A7 la Racaciuni (ceea ce mie personal mi se pare cel mai ok) atunci nu s-ar mai putea spune ca A13 e ok pt Iasi si nordul Moldovei, deci automat mai buna ca A8 dpdv al eficientei (iarasi nu cred ca A8 si A13 se canibalizeaza una pe alta dar e evident ca nu se pot construi ambele concomitent). Iar acest lucru nu este vazut cu ochi buni de cei ce "militeaza pentru construirea autostrazii A13". In plus, din ce am observat nici bacauanii nu sunt de acord cu asa ceva, cei mai multi dintre acestia si-ar dori-o sa se termine, daca se poate, in fata blocului lor ( contrar opiniilor vecinilor vranceni carora le plac cocoasele).
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

danpandrea

^Eficiența pe la Răcăciuni rămâne la fel cu cea a variantei pe la Livezi.

Între cele două (Onești - Livezi - Bacău / Onești - Răcăciuni - Bacău) este o diferență de doar câțiva kilometri, ÎNSĂ, așa cum ziceam și aici, nodul A13/A7 la Răcăciuni ar scurta lungimea totală a autostrăzii și ar aduce economii substanțiale. În fine, până la turnarea asfaltului mai este foarte mult.

mirceaeliade

"Compania de Drumuri a prelungit până pe 30 iunie 2021 revizuirea studiului de fezabilitate pentru Autostrada Sibiu – Făgăraș"

Din nou prelungiri...


horatiu.cosma

Zici că produce amnezie thread-ul acesta. Aceeași info e postată pe pagina anterioară.

Dagda



danpandrea

^Evident că link-ul de WeTransfer a expirat. Ai apucat să descarci?

yetiman

QuoteAnunț public privind decizia etapei de încadrare
20 Iul 2020 Anunturi de mediu

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere S.A., titular al proiectului, anunță publicul interesat asupra luării deciziei etapei de încadrare de către A.P.M. Sibiu: proiectul se supune evaluării impactului asupra mediului, se supune evaluării adecvate și se supune evaluării impactului asupra corpurilor de apă, în cadrul procedurii de evaluare a impactului asupra mediului, pentru proiectul Autostrada Sibiu – Făgăraș, propus a fi amplasat pe teritoriul Județului Sibiu (orașele Tălmaciu și Avrig, comunele Boița, Turnu Roșu, Racovița, Porumbacu de Jos, Cârța și Arpașu de Jos) și județul Brașov (municipiul Făgăraș, comuna Ucea, Viștea, Drăguș, Voila, Beclean, Recea și Mândra).

Proiectul deciziei de încadrare și motivele care o fundamentează pot fi consultate la sediul A.P.M. din Sibiu, str. Hipodromului, nr. 2A, în zilele de luni – vineri, între orele 9.00 – 13.00, precum și la următoarea adresă de internet http://apmsb.anpm.ro.

Publicul interesat poate înainta comentarii / observații la proiectul deciziei de încadrare în termen de 10 zile de la data publicării anunțului pe pagina de internet a A.P.M. Sibiu.

Publicul interesat, poate depune propuneri în ceea ce privește conținutul raportului privind impactul asupra mediului la sediul A.P.M. Sibiu, în termen de 10 zile de la data publicării anunțului pe pagina de internet a A.P.M. Sibiu.

Sursa: CNAIR
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

horatiu.cosma

Cu alte cuvinte, începe la modul serios procedura de mediu. Cu puțin noroc, la anul pe vremea asta ar trebui sa fie gata.