News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A13 Sibiu-Bacău

Started by Ionut, March 12, 2014, 10:38:16 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

disney

^ Conform raspunsului de astazi, contractul pentru revizuire SF Sibiu - Fagaras este suspendat din 18.11.2015 pentru 12 luni.

Allex

"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

aldocan

    Ce sanse sunt ca sa se reia contractul suspendat pe 12 luni ptr SF Sibiu-Fagaras  18.11.2015 ar veni pe  18.11.2016

SILVIUFG

#93
@aldocan : Liniste ...... Din 13 minusuri pe care le am 10 sunt pentru faptul ca pe ici pe colo am mai insistat  pentru A13 Sibiu-Fagaras (Brasov). Dar imi asum.... Si intreb din nou!!! CE SE INTAMPLA CU SF-UL PENTRU SIBIU-FAGARAS? Mai ales ca vad autostrada asta printre primele locuri in mai nou adoptatul Master Plan. Nu se poate avea in vedere accelerarea centurii Fagarasului ca parte din autostrada?

TibiV

Quote from: SILVIUFG on October 04, 2016, 03:58:47 PM
Nu se poate avea in vedere accelerarea centurii Fagarasului ca parte din autostrada?
Uite, +1... :)
Ai ajuns la +75...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alexV

#95
^
Ciolos declara recent ca autoritatile vor sa construiasca autostrazi in toate regiunile tarii, nu doar ardeal si banat. A mentionat explicit moldova - posibil ploiesti/bacau sau tg neamt/iasi - si oltenia - posibil pitesti/craiova.

avand in vede ca in ardeal si banat se construiesc A1 lugoj/deva , A10 sebes/turda, A3 suplacu/bors si A3 campia/tg. mures, consider un indiciu subtil ca sibiu/fagaras de care zici sa fie pe plan tert.

LE: uitasem A3 nadaselu/mihaiesti de asemenea in ardeal

aldocan

@SILVIUFG  Nedumerirea mea este ca de ce nu sa continuat SF-ul pana la brasov sau chiar pana la Oituz. Imagineazati ce bucurosi ar fi soferii ce transporta spre Moldova si invers, daca s-ar incepe si constructia. Eu personal nu sunt interesat ca sa circul pe A in RO ptr ca locuiesc de 26 ani la montreal insa citesc acest forum de ani buni de asemeni si stirile din tara. Cunosc zona caci de acolo am plecat din Fgs. Ai un + de la mine. Ca esti Fagarasan. ;)            @alexV  Nuera vorba de Ardeal dar daca te uiti pe harta si poate ai circulat pe zona Sibiu -Brasov ,terenul e aproape ca in palma cu o singura mica complicatie in zona Persani .  Tmisoara-Sibiu-Brasov-Oituz, nu crezi ca taie Romania de la west la est? o zi buna.

rocklee

#97
eu spun ca se va face SF SIBIU BRASOV ...pentru ca autostrada a3 nu are continuitate pe directia brasov sighisoara ....targu  mures cluj ...varianta este brasov sibiu sebes cluj  :)

Allex

Daca tot s-ar ajunge la Brasov, relieful ar fi acceptabil si pentru o continuare pana la Targu Secuiesc (aprox 60 km). Cu exceptia a doua dealuri, culoarul e relativ drept. Dar comform MPGT mai este de asteptat.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

dumbravaandrei

Pana sa o continuam de la Brasov spre oriunde... nu ii putem trezi pe astia de la companie sa furnizeze ceva detalii? ce blocheaza acest SF, care sunt impedimentele etc... Ca mi se pare ca incepem sa vorbim fara ca astora macar sa le treaca prin cap o idee ca sunt blocati intr-o faza ce ar permite darea in folosinta a unei autostrazi pe acest traseu in cel putin 10 ani ..

SILVIUFG

@TibiV : Nu vanez karma pozitiva pt ca nu-mi ofera nici un beneficiu personal si nici macar in cadrul forumului.    :p Dar fiind interesat de infrastructura, fiind din Fagaras, consider normal sa ma intereseze soarta acestei autostrazi. Nu cred ca este nici o greseala sa intrebam de ea. Daca ar fi, atunci l-am ruga pe Ionut sa desfiinteze topicul pt A13 si gata. Revin.... Cred ca toata lumea este de acord ca este nevoie de o varianta ocolitoare pentru Fagaras. Intre Brasov si Sibiu Fagarasul este cea mai mare localitate, dar se circula prin oras. Avrigul are varianta ocolitoare... Ca sa faci autostrada ocolitoare prin sudul orasului trebuie sa faci 2 noduri rutiere, te intersesctezi cu 2 drumuri judetene si 2 comunale. Cu CF 200 nu te intersectezi decat eventual la nodul spre Brasov (nu stiu cum ar arata acel nod si linia CF e lipita de DN dar spre nord). Ai teren ca-n palma. Ce vrei mai mult? Cand vad pasivitatea autoritatilor locale din Tara Fagarasului si jud Brasov in general imi vine sa turbez  >:( Altii se agita prin tara pentru autostrazi. In Brasov.... liniste. Dar nici un km de autostrada. Mai nou primarul Fagrasului se lauda ca face el ocolitoarea la nivel de DN prin nordul orasului langa Olt. Adica facem o salata orientala de nedescris. Ma rog... Asta e parerea mea. Ar trebui ocolitoarea Fagarasului, apoi in nu stiu cati ani facuta Brasov-Sibiu care are doar 2 zone mai cu problema. La Persani si la Bradu. In rest.... Cam campie.

@rocklee : Asa am gandit si eu. In momentul in care s-a luat decizia construirii Sebes-Turda ma gandeam ca Fagaras-Targu Mures e gata. Dar am crezut in Brasov-Sibiu. Dar vad ca tragem de timp....

@ AlexV : pai ce? Fagarasul, si de ce nu Brasovul sunt in Ardeal?  :D Cred ca mai repede in Moldova.


SILVIUFG

Am vazut acum pe topicul A8 ca s-a deblocat SF-ul acolo. Aceeasi firma ca si aici. Aceeasi perioada in care a fost suspendat proiectul. Poate primim vesti bune si pentru A13.

pasadia

Sau poate nu. ;)

Nu stiu cum sa-ti spun, dar NU SE DORESTE! Tot ce se vrea e PiSi + A7 + A8, adica triunghiul Bucuresti - Iasi - Cluj. Nimic in interiorul sau. ;)

SILVIUFG

Pai si proaspat adoptatul Master Plan e hartie igienica? Am vazut acolo Sibiu-Brasov pe 5. Daca vor sa elimine proiectul de ce nu-si asuma? Sa iasa si sa spuna franc!!! Ba nu vrem sa facem!! Avem alte prioritati. Si asa din partea judetului presiuni vizibile nu sunt. Altii urla ca apucati pentru autostrazi astia de aici dorm in papuci. caaaah!!!  >:(

pasadia

#104
Dar tu singur spui ca e locul 5. In plus:

- dorinta guvernului actual e sa puna la pregatit proiectele pe care presupune ca un viitor posibil guvern de alta culoare politica nu le-ar promova
- concomitent preferinta pentru acele proiecte ii determina sa se asigure ca nu vor fi concurate la finantare de alte proiecte ce le considera de o importanta mai redusa (locul 5, dupa cum bine ai spus, e destul de jos)
- pe deasupra intregul proiect A13 e format din 3 bucati nelegate intre ele (DX-ul Sibiu - Fagaras, bucata de A3 Brasov - Fagaras si ipotetica autostrada Brasov - Bacau). El nu a fost privit niciodata, de nimeni, ca un proiect de sine-stator, unitar. Cat timp e privit ca fiind bucatele, va fi tratat pe bucatele (din punctual asta de vedere zi mersi, s-ar putea tu sa te alegi cu Autostrada Mandra - Vestem).

Cat priveste judetul, e dublu ghinion pentru tine. Odata ca nu sunteti la SB (decat cu reteaua de apa, dar poate insistati si voi pentru reorganizare ca sa scapati de dobitocii din Brasov), si apoi pentru ca Grapa (adica really, cand il ai pe Grapa ca principal purtator de cuvant politic chiar iti meriti soarta).
Iar eu voi ramane cu brasovenii adormiti in reveria de a avea "cel mai frumos oras din Romania". Nu de alta dar astia nu au nevoie de altceva. ;)