[BV] Centura Fagaras

Started by tom_sawyer, January 17, 2020, 10:08:51 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

user201

Am ajuns ieri pe centura Făgăraș și lucrurile par destul de avansate. Prima imagine este de la giratoriul cu drumul spre cartierul Galați.



De acolo spre Brașov pare a fi asfalt cam peste tot, mai puțin chiar în capăt la conexiunea cu DN1 unde nu a fost făcut giratoriul:


Și spre Sibiu par a sta lucrurile la fel, dar nu am ajuns până la cele 2 poduri pe care le-am văzut în iarnă să știu cum e acolo:




Ca o concluzie, cu ceva muncă la capete cred că se poate deschide circulației anul acesta , dacă se dorește.

SILVIUFG

Am si eu cateva poze de azi (13.10.2024). Se lucreaza la 2 din cele 3 giratorii de pe traseu. Singurul (inca) neatacat este giratoriul dinspre Brasov. Strabag a asternut asfalt pe toata lungimea cu exceptia giratoriilor. Mai au de lucru la rigole, parapeti, iluminat in giratorii, marcaje. Maine voi posta si o filmare ce cuprinde tot proiectul.

Zona giratoriului de langa Podul de la Olt.











Partea dinspre Brasov











Partea dinspre Sibiu







Ajutor pentru filmare  :D


SILVIUFG

#62
Asa cum am promis revin si cu un videoclip cu filmarea integrala a centurii ocolitoare a mun Fagaras. Ritmul firmei Strabag este unul bun, daca tine vremea cu ei cu siguranta pana la finalul anului centura va fi data in circulatie. Inca nu sunt familiarizat cu drona dar orice se invata  :D . M-ar ajuta un share sau chiar subscribe la canal.


gruia88

Mi se pare o idee utila pentru multe localitati , o centura pe masura orasului simpla si eficienta.

Recomanda genu asta de centura pentru alte orase sufocate de trafic ... Filiasi de exemplu in Dolj , Strehaia in Mehedinti si multe alte orase mici strabatute de drumuri europene care pe viitor o sa fie dublate de Autostrazi sau drumuri expres..

Cipi

Eu sunt foarte bucuros de aparitia centurii (eram si mai bucuros daca aparea si mai repede) si nu pot decat sa ma bucur ca voi scapa de tranzitul prin centrul Fagarasului (pe varianta asta pana apare autostrada).

Cred (si oarescum si sper), totusi, ca viteza va fi limitata (da! stiu, imi asum blamul public pentru ca fluier in biserica). E foarte aproape de albia Oltului si rata de road-kill va fi foarte mare. Si nah, una e sa eviti / lovesti o caprioara / vulpe / etc. cu 60/70km/h, alta sa mergi cu 90km/h.

Calculul meu se bazeaza si antecendentele DRDP-ului brasovean care a pus limita de 70-80km/h in ditamai drumurile cu doua benzi (vezi Centura Brasovului sau legatura A3-Cristian).

voicul

Si care e legatura cu oras, centura si dupa albia Oltului si dupa, poate, caprioara / vulpe / etc? (animalele nu prea sunt fane decibeli nelimitati venite dinspre oameni, deci nu se inghesuie ca la concert)

Probabil limita la 90 si nu 100 ca nu e E, deci o limita tot va fi  :)