[B] Infrastructura verde si cea de mediu in Bucuresti

Started by TibiV, January 10, 2020, 02:03:42 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

carutasul

vorbim de Politehnică, chiar nu ar fi capabili foștii colegi să facă un control access? :)

carutasul

Tocmai ce a anunțat domnul Ciucu pe fb accesul liber în Politehnică după 19 mai, cu sprijinul poliției locale :)

nivius

^

""Vom deschide, împreună cu rectoratul, campusul Politehnicii. Să sune trompetele! M-am străduit în ultimul an să dezvolt o relație normală, corectă și bazată pe respect și încredere cu Universitatea Politehnică din București. Consiliul de Administrație al Universității a votat astăzi protocolul cu Primăria Sectorului 6! Doamnelor și domnilor profesori, vă mulțumesc! Noi, Consiliul Local, îl vom vota pe 19 mai.
Imediat voi trimite ADP pentru a face pregătirile. Sper eu, ca în jur de 1 iunie să putem să asigurăm accesul locuitorilor din Sectorul 6 în generosul campus al politehnicii pentru relaxare", a scris primarul Sectorului 6, Ciprian Ciucu, pe pagina de Facebook.
Primăria va asigura paza cu Politia Locală, curățenia și va face diferite amenajări peisagistice.

"Dumneavoastră va trebui să respectați regulile și să întrețineți! Atât și nimic mai mult! Altfel, nu voi mai putea garanta deschiderea pe termen mediu/lung și să știți că eu răspund, mi-am pus obrazul în fața profesorilor universitari și nu trebuie să dezamăgim", a mai scris Ciucu."

https://www.hotnews.ro/stiri-administratie_locala-25538189-parcul-politehnicii-deschide-publicului-dupa-aproape-1-jumatate.htm


TVlad

Am fost sa vad daca si ce lucreaza la Parcul Liniei. Se misca ceva dar mai putin decit speram. In apropierea giratoriului de la Cora unde era un teren cu iarba, traseaza niste alei:






Demonteaza si scheletul "coviltirului" de musama construit pe platforma de descarcare de la Cora:







Inspre gara Cotroceni e prapad. Au defrisat boschetii insa linia e in stare absolut deplorabila. Daca totusi au de gind sa o faca circulabila, acum e momentul, nu dupa ce amenajeaza parcul. E liber, se poate interveni cu orice utilaj fara a strica ceva in jur:





























b1

De mult nu am mai văzut imagini de pe această cale ferată. Mulțumim @TVlad pentru efort :cheers:
Gândirea de grup presupune că valorile grupului nu sunt doar indicate, ci și corecte și bune.
--------------------------------------------------
Un pic de istorie 1, un pic de istorie 2, un pic de istorie 3, un pic de istorie 4, un pic de istorie 5, un pic de istorie 6, un pic de istorie 7, un pic de istorie 8, un pic de istorie 9, un pic de istorie 10 (Nou)

AndreiB

Imi si imaginez burajul prin campuri de panselute, sau traverse vechi aruncate peste banci daca vreodata revine linia asta in functie (90% sigur nu).

TVlad

E aproape de mine; as mai fi facut fotografii si inainte dar era aceeasi paragina. De cind cu blocurile noi, au evacuat macar satra si ne putem incumeta pe acolo.

Daca vreti, mai fac o incursiune pina dincolo de Gara Cotroceni. Sint curios ce a mai ramas din linie. Judecind dupa ce am vazut, ma tem ca nu mai e nimic. Dupa parerea mea, ar trebui refacuta acum, indiferent daca iese sau nu pasenta lui Nicusor cu trenul metropolitan. Linia aceasta mai are si functia de a aproviziona cu pacura centrala Grozavesti. Nu o fi prea eco dar prefer pacura frigului, la iarna.

Xed

Stiu ca o cam dam in offtopic aici cu linia pe care se face parcul dar @TVlad , din cate stiu partea de linie care alimenta CET Grozavesti cu pacura a fost desfiintata acum multe zeci de ani (anii 60-70?). Trenurile nu mai pot ajunge acolo in niciun fel.

Si daca te uiti pe google maps o sa vezi ca infrastructura catre Grozavesti nu mai exista.

Ca sa revenim si la subiect, parcul acesta ar trebui sa reziste mult si bine. Cred ca e cel mai bun lucru care se putea intampla cu acel teren. Curatat, igienizat si creata o oaza de verdeata intr-o parte a orasului care sufera de poluare si aglomerare urbana.

TVlad

E mai mult decit binevenit acest parc; sa vedem insa ca o sa il si faca...Se pare ca nu a fost initiat nici un fel de demers catre CFR pentru preluarea sau amenajarea terenului.

Sistemul de descarcare a pacurii pentru centrala Grozavesti e linga Gara Cotroceni; de acolo pleaca mai departe pe conducte.
Am sa incarc niste fotografii relevante pe subiectul dedicat.

Intrarea in Politehnica a fost permisa la acest sfirsit de saptamina, cu ocazia unei expozitii auto. De miine e inchis, ca pina acum. Accesul dinspre Bd. V. Milea e inchis permanent prin sudarea zavorului...Rectorul ai zice ca se trage din tractoristii alfabetizati ai anilor '50.





Powered by API/PUM imgur uploader


TVlad

De statia de epurare de la Glina ce se mai aude? Era vorba sa fie gata anul trecut. Stiam ca incineratorul e mai in urma cu lucrarile, poate asteapta sa il termine si pe el si sa inaugureze o statie 100% functionala?

TibiV

De la Ionut Ivasca: Parcul Liniei / Bucuresti / Sector 6 / 12.05.2023


Arata bine, doar ca avea termen de finalizare 6 mai 2023...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

O filmare frumoasa de la Romania din drona - CEL ro : Delta Dambovitei - Chiajna - drona CEL.ro

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

StefanD_

Nu stiu daca este topicul potrivit, dar las aici o filmare cu santierul de reabilitare a podului din Parcul Tineretului.


TibiV

De la @adix aka Alberto Costea: CE SE PETRECE ACOLO? Parcul IOR partea retrocedata!! Noaptea mintii...


Chiar e noaptea mintii....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TVlad

Le-au pus otrava la radacina ca sa se usuce? De curiozitate, cine sint proprietarii?