[B] Bucurestiul nou

Started by Ionut, January 30, 2014, 07:31:20 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

Interesant. Nu stiu de proiect. Ar fi chiar lipit de A3. Panoul este rupt în două?

Cristi N

PUZ-ul respectiv le da doar un minim si un maxim. Practic Primaria le permite oricate etaje intre 1 si 35.

Harry

Exact. Asa am avut si in Ct PUZ-uri unde la regim de inaltime era trecut doar: cladiri cu regim de inaltime mare si la final ne-am ales cu Lidl sau Kaufland :(

Telvanni

Quote from: tom_sawyer on August 14, 2018, 06:43:03 PM
Cel mai bogat om din Lituania investeşte 90 milioane de euro în patru hoteluri din Bucureşti.

Celebra clădire Marmorosch Bank de lângă BNR va deveni un hotel aristocratic

Atentie, este MARMOROSCH BLANK, nu Bank.
Eu am intrat in ea, este foarte tare.
O parte din ea (spre Calea Victoriei) este in proprietatea BNR.

RobertN

Salutare!

Un mic update de pe șantierul Ana Tower:

















Powered by API/PUM imgur uploader

Mulțumesc!

Harry

Fosta autobaza de pe strada Azuga, la numarul 32 din Sectorul 2 al capitalei va deveni istorie. Locul ei va fi luat de un ansamblu rezidential alcatuit din 3 blocuri cu 5 etaje si mai multe locuinte individuale.


Cristi N

Zona respectiva are destul de mult potential fiind relativ aproape de birourile din Pipera plus proximitatea raului Colentina si spatiul verde din apropierea lui.
Deocamdata locuitorii din zona nu sunt cei mai "corporatisti" dar asta se va schimba dupa ce mai rasar cateva blocuri. :D

RobertN

#217
Salutare,

Pe bulevardul Expoziţiei a început construcţia clădirii Expo Tower Hotel (imobil cu funcţiuni mixte, hoteliere şi conexe: 3S+P+M+23E+Eth, 4 stele, 250 camere).
Şantierul este într-o fază incipientă (sper să reuşesc zilele următoare să ajung prin zonă pentru câteva fotografii; eventual, poate fac un update şi la alte şantiere importante).



sursa

Zi bună tuturor!

Harry


Ionut

Si mie imi place. Sper sa iasa in realitate asa, nu ciuntit si uratit cum a ajuns Unirii View, de exemplu.

RobertN

#220
Salutare!

Pe şantierul Courtyard by Marriot (str. Dimitrie Pompeiu, aproape de intersecţia cu Gara Herăstrău), s-a ajuns la nivelul solului (scuzaţi calitatea pozei):



Hotelul va arăta astfel (pentru reamintire  :D ):


RobertN

Aviaţiei Tower (lângă hotelul Courtyard by Marriot, tot pe str. Dimitrie Pompeiu) a ajuns la etajul 5:


RobertN

Pe Barbu Văcărescu nr. 313-315 se contruieşte clădirea Zone 313 (deocamdată se lucrează la fundaţie):



Clădirea va fi ridicată unde se vede macaraua  :D :




RobertN

La Skanska Equlibrium (pe str. Gara Herăstrău, intersecţie cu str. Fabrica de Glucoză) pare să fie mai multă activitate:









RobertN

#224
Şi ultima intervenţie de astăzi  :), de la clădirea C din complexul Oregon Park (în spate la Green Court, de pe str. Gara Herăstrău):





Sper să reuşesc zilele următoare să vin cu actualizări şi de pe alte şantiere din capitala patriei  :lol:

(în curând va începe construcţia clădirii Globalworth Square, pe terenul aflat între Green Court B şi Globalworth Plaza - fostul Nusco Tower. Clădirea va avea 15 etaje - informaţie direct de la sursă  ;)
De asemenea, se află în pregătire o clădire cu funcţiuni mixte birouri+locuinţe, 24 etaje, pe strada Tipografilor nr. 32 - lângă Complexul comercial Flora, de pe bd. Poligrafiei - având Certificat de urbanism eliberat la începutul lunii Iulie 2018; pe măsură ce aflu şi alte informaţii în acest sens, le voi posta aici)

Week-end plăcut tuturor!