News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[B] Bucurestiul nou

Started by Ionut, January 30, 2014, 07:31:20 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cezar-mario2012

^Nu este interes, nu se uită nimeni...

dr4qul4

Eu sunt satul si de blocuri si de mall-uri. Chiar nu vad nimic interesant in asta. Daca ar avea o arhitectura mai interesanta poate, dar pe astea le pun pe ultimul petic de spatiu verde, pe care il ocupa abuziv prin tot felul de tertipuri (vezi scandalul One Modrogan). Asa ca ma abtin sa le fac reclama..
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

BIGRED1984

Blocuri peste blocuri, de ce ne-am bucura si am face poze ? 
Iti dau exemple din Berceni(extins) - zona serelor, Metalurgiei - densitate maxima, se construieste in prostie. Peste drum la fel, spre Jilava s-a mers in camp, vile frumoase, initial cat s-a putut ...acum au inceput blocurile printre ele.(acolo e loc berechet, toata zona pana in Jilava se va transforma intr-un Militari Rez sau Popesti)
Mai in oras, fabria de paine de pe Racovita, demolata, iarasi blocuri.
Si mai in oras, pe Viilor/Filaret, zona de case veche, se construiesc in prostie si aici blocuri imense.
Si multe altele, cum spui. 
Ce poze sa faci, e vreo mandrie ca suntem printre cele mai dens populate capitale si noi construim in continuare blocuri inalte fara gradinite,scoli,parcuri aferente ?

oc7avian

Există și destule proiecte bune în București. Cel puțin pe partea de clădiri office, sunt câteva cu arhitectură frumoasă. Unele reconstrucții, altele complet noi. Există și proiecte rezidențiale bune, "cinstite". Nu prea e de interes pe acest forum, dar recomand cu căldură forumul Skyscraper City unde comunitatea urmărește proiectele, iar ce e mai interesant are topic dedicat.

La noi au mai apărut ocazinal niște proiecte.

SUHOI

Multumesc oc7avian de informatie. Da, eu am vorbit si metaforic de "sute de santiere deschise" prin Bucuresti si imprejurimi (dar chiatr or fi!), pe de o parte. Pe de alta parte eu ma refeream ca din aceste sute de santiere (majoritatea banale cum spuneti voi si "enervante") sa fie si ceva mai select! Nu de alta dar cand spuneam ca aici avem cam 3 poze pe an de pe santeierele Bucurestiului includeam inclusiv randarile! Ori unele din randarile colegilor arata absolut SF. Exact pe aceste randari eram curios, daca se poate insista, sa vad daca si cum prind "viata"! :) Desigur ca alaturi de  rezidendial si office se includ si hoteluri.
In final interesant cum se schimba lumea in Romanica si in special in Bucuresti: daca in primii ani de dupa revolutie se spunea ca generatia mea nu va termina de "varuit" din ce a construit Ceausescu (saracu de el ca el era si arhitect si proiectant de rezintenta si fierar -betonist, etc. in acelasi timp) acuma majoritatea bucurestenilor sunteti nervosi acuma de cat de mult se construieste in zona (legal sau nelegal), de cat de mult se bentonifica pe foste zone verzi pe bune sau pe unele asa zise zone verzi (zone abandonate si in paragina). Daa, este nevoie de disciplina in Bucuresti la emitere de autorizatii si intocmire de PUZ-PUD (de cel putin 10 ani trebuia taiat in carne vie) si sper ca ce a inceput Nicusor sa nu se opreasca cu toata furia autoritatilor compromise: consilieri, ISC, justitie, etc. Inca odata multumesc oc7avian. :D

SUHOI

Si de acord ca s-au facut multe dezvoltari in Bucuresti absolut haotice (fara cap si fara coada), care mai mult au mutilat-poluat urbanistic decat sa repare, care au distrus spatii verzi (dar neamenajate), care au inebunit traficul in zona, care nu au respectat nici macar autorizatiile, etc. Dar toate acestea s-au intamplat cu concursul (interesat) al factorilor de decizie din Bucuresti! Pe de alta parte nu se poate sa nu existe in tot Bucurestiul si dezvoltari rezidentiale, ofiice, etc. care sa fie numite pe drept cuvant "regenerari urbane' si chiar de calitate!!!!

stangabriel

#606
One Cotroceni, blocurile de locuinte. Se lucreaza Aproape Non Stop, curat. Insa la Birouri nu prea vad miscare.

Powered by API/PUM imgur uploader


stangabriel

One Cotroceni.
Blocurile de locuinte si Cele de Birouri, cu intrarea finalizata.


Powered by API/PUM imgur uploader

Earthchild