News:

Video 18.06 Autostrada A0 A1-DN6, DN4-A2, A2-DN3 și DN3-DN2.

Main Menu

[B] Bucurestiul nou

Started by Ionut, January 30, 2014, 07:31:20 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

RobertN

#240
Salut,

Şantierul Ana Tower astăzi - se lucrează deja la etajul 1:









Mulţumesc.

RobertN

Salutare!

S-a finalizat clădirea de birouri Unirii View:

link

Diferenţă mare între cum arăta în prezentarea proiectului şi ce a ieşit la final...


Ionut

#242
Da, a iesit o porcarie. Fix in centrul orasului.


RobertN

^

Din articol: "Unirii View nu este doar cea mai vizibilă clădire din zonă ci și un proiect cu specificații tehnice excelente și o arhitectură deosebită pentru București, cu accente art-deco care creează o prezență distinctă în mulțimea de construcții de sticlă și oțel din această perioadă."

:o  :o

dr4qul4

Pe strada Baratiei nr 49 se va ridica o cladire cu 8  etaje. In randare arata bine, sa vedem ce iese.

PS. Si mai ales sa vedem unde mai transeaza riveranii porcul de Craciun  :lol:
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

Harry


RobertN

#246
Salutare!

Un mic update de pe şantierul Ana Tower, de ieri (scuzaţi calitatea fotografiilor) - se lucrează la etajul 2:







Mulţumesc.

RobertN

#247
Salutare,

La clădirea C, Oregon Park, mai este un singur etaj de construit:



Mulțumesc.

RobertN

#248
Salutare,

Două cadre de ieri, de la proiectul celor de la Vastint (divizia imobiliară a grupului IKEA), Timpuri Noi Square:





Mulţumesc.


RobertN

#249
Quote from: RobertN on September 06, 2018, 03:33:44 PM

Pe bulevardul Expoziţiei a început construcţia clădirii Expo Tower Hotel (imobil cu funcţiuni mixte, hoteliere şi conexe: 3S+P+M+23E+Eth, 4 stele, 250 camere).
Şantierul este într-o fază incipientă.

Salutare!

Am trecut astăzi prin zonă, au împrejmuit locul viitorului șantier:





A apărut și panoul informativ (se pare că hotelul va arăta ca în  proiectul prezentat inițial):



Mulțumesc.

RobertN

#250
Tot la capitolul  hoteluri - viitorul Courtyard by Marriot (Dimitrie Pompeiu cu Gara Herăstrău) a ajuns la nivelul doi suprateran:


RobertN

#251
La prima clădire a proiectului Skanska Equilibrium au mai avansat în ultima perioadă (foto de azi):






RobertN

#252
La Ana Tower se lucrează deja la nivelul 4 suprateran, foto de azi (clădirea va avea 110 m, deci va fi pe locul trei în topul celor mai înalte clădiri din București):




(am observat pe această porțiune a gardului de împrejmuire, în partea de sus, un sistem de jeturi fine de apă, probabil pentru a împiedica praful să circule mai departe)

Mulțumesc.

Harry

Au inceput lucrarile la Niro Tower Expozitiei

Niro Tower este un proiect ambiţios amplasat într-o zonă de top a Bucureştiului, lângă Centrul Expoziţional Internaţional ROMEXPO, la 15 minute de centrul capitalei, 20 de minute de aeroportul internaţional Henri Coandă şi la 5 minute de aeroportul Băneasa.

Un hotel de lux de calitate superioară, NIRO TOWER va fi una dintre cele mai înalte clădiri din Bucureşti, cu 85 m înălţime şi va include 30.000 mp construiţi, cu 3 nivele subterane şi 23 de nivele deasupra solului.

Hotelul va avea 238 de camere şi apartamente şi va include un design modern şi tehnologii de ultimă generaţie în zona de recepţie, restaurante, săli de festivităţi şi săli de conferinţe şi va oferi servicii de lux clienţilor săi, cum ar fi zona de spa şi piscină şi restaurantul exclusivist de la ultimul nivel.



sursa: http://nirogroup.ro/

RobertN

^

Într-adevăr, în week-end am avut drum prin zonă şi am observat că au adus câteva utilaje (eram la volan, nu am avut cum să fac foto).

Mulţumesc pentru informaţie!