[CJ] Cartierul Sopor din Cluj-Napoca

Started by RobertH, October 10, 2019, 08:40:04 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

RobertH

Am sa incerc cu ce stiu eu si ce am inteles. Mai multe informatii vor fi disponibile cand va fi dezbaterea pentru urbanizarea cartierului.

Atat cetatenii cat si cei unii din primarie s-au saturat de dezvoltarea haotica din Cluj-Napoca. Problema cea mai mare e ca se fac PUZ-uri pe suprafate prea mici si fara a fi legate de restu zonei. Asa te trezesti cu sir de blocuri stil locomotiva si alei private care se duc in zig-zag si uneori nici nu is asfaltate sau fara trotuar.

Printre singurele zone ramase libere de constructii si care is cat de cat plate e colonia Sopor. Primaria a initiat un concurs de solutii si selectand castigatorii au fost pusi sa elaboreze PUZ pe intreaga zona din Sopor.

Filozofia cartierului e de "walkable city". Mersu pe jos e prioritar,apoi cel cu bicicleta, cel cu transportul in comun si doar pe ultimul loc cu masina personala. Adica sa fie de acum proiectate scoli si cladiri administrative si de birouri pentru a elimina din novoile de deplasare. Ca si transport macro, prin cartier trece si centura metropolitana si metroul.

Pentru a urbaniza un teren din Sopor iti trebuie sa faci o asociatie. Nu ai altfel singur cum sa tragi utilitati.  Primaria intervine si propune un plan per cartier si ofera sa medieze discutiile dintre proprietari pentru ca multi se plangeau ca nu se inteleg cu vecinii. 

Problema apare cand vine vorba de ce se va construi pe terenul lor si de faptul ca toti trebuie sa cedeze o parte din el pentru utilitati. Mai is si ghinionisti care au pe terenul lor proiectat un parc sau cladire publica.
Din cate am inteles, primaria vrea sa rezolve asta cu o reparcelare partiala. Fiecare sa puna terenul, sa cedeze partea pentru utilitati si sa primeasca la schimb alt teren potrivit pentru constructii la front stradal.

nicolaem

pasii ar fi asa:
1. se pune tot terenul la comun si se calculeaza cat are fiecare proprietar cota din total.
2. se "ia" pt utilitati publice (drum, pacr etc..) ce este necesar conform PUZ si se trece in proprietate publica.
3. Ce ramane se imparte la toti proprietarii procentual conform cotei de la pct 1.

acuma oricum s-ar face problema e doar capra vecinului. unii au teama ca vor ramane cu bucati de valoare mai mica decat altii la metru patrat.

nu cred ca exista o solutie in democratie sa fie toata lumea multumita. sper ca primaria sa se tina tare, si sa tina totul blocat pana oamenii inteleg ca ori respecta PUZ ori raman cu teren agricol ca acum.

alexV

Autorii PUZ-ului cart. Sopor au spus in presa ca blocajul cu proprietarii de parcele e insurmontabil.
O vorba din auzite: toti proprietarii de acolo se vad deja cel putin milionari. Iti dai seama: metrouri, autostrazi urbane, gradinite, bulevarde, un delir.

qionescu1

Primaria nu poate face PUZ pe terenuri propietate privata. Cei 900 de proprietari ar trebui sa accepte asocierea pentru a avea un PUZ gratis de la primarie intr-o chestiune care altfel se rezova mult mai dificil dar e greu de stabilit beneficiile pe care l-ar avea si mai ales cand.

Desi intr-un PUZ toata lumea pierde la fel si urmeaza o reparcelara proportionala cu suprafetele detinute si cotele parti pierdute, unii considera ca pierd prea mult asa cum e gandit cartierul sau nu primesc parcele ci cote parti din parcele ceea ce complica mult mai mult lucrurile. Nu cred ca demersul va reusi, din pacate, cel mai probabil primaria ramanand sa stabileasca doar drumurile si utilitatile prin PUG. In plus fata de toate astea mai sunt si vreo cativa care au sentinte si pot construi deja acolo. Restul, ca si pana acum.

RobertH

https://www.monitorulcj.ro/administratie/107505-masterplanul-sopor-merge-spre-aprobare-in-comisia-de-urbanism-puz-ul-cartierului-de-15-minute-ajunge-sub-lupa-comisiei


QuoteMasterplanul pentru realizarea cartierului Sopor ajunge marți, 7 martie, pe masa comisiei de strategii urbane din cadrul Primăriei municipiului Cluj-Napoca. Odată trecut de comisie, proiectul celui mai mare cartier din municipiul Cluj-Napoca, realizat de la zero, va înregistra o nouă etapă și se apropie de concretizare.


Aflat în consultare publică până în 26 ianuarie 2023, PUZ-ul cartierului Sopor ajunge săptămâna viitoare în atenția comisiei tehnice, ulterior urmând a fi prezentat într-o ședință a consiliului local Cluj-Napoca pentru aprobare.

pasadia

Nu-mi dau seama daca are legatura cu cartierul Sopor, dar am zis sa nu poluez topicul CMC cu o intrebare care acolo era sigur off-topic. Dar va rog sa ma lamuriti si pe mine, unul care nu a ajuns in acel colt de Cluj deloc, ce reprezinta cele 3 zone din poza de mai jos:



1. Banuiesc ca e o viitoare zona de caze/blocuri dezvoltata pe ideea de "cul-de-sac". Din imaginea pare ca drumurile sunt deja construite, dar masina Street View nu a intrat pe acolo.

2. Nu imi e clar deloc ce e acolo - un cimitir cumva? Vad ca a fost amenajata str. Mos Ion Roata cu o parcare destul de generoasa in acea zona.

3. La fel, nu imi e deloc clar ce e acolo - terenuri de tenis poate?

Google maps nu are imagini din satelit pentru 2 si 3, poza mea e facuta dupa fundalul pus la dispozitie de openstreetmap. 

neobluenet

1. Acolo ar trebui sa fie ansamblul rezidential facut de Udrea, daca nu ar fi dat un tun de 1,6 milioane de euro pe care i-a luat de la creduli si nu i-a mai dat mai departe la proprietarii terenului.
2. Acela este noul cimitir al orasului, amenajat o data cu strada care duce la ansamblul de la punctul 1.
3. Cred ca este un poligon de tragere al armatei. Mai la nord este cazarma din Someseni.

RobertH

1. Faimosul cartier "Transilvania Smart City" unde avem printre investitori si pe cineva numit Udrea.
2. Noul cimitir de pe Mos Ion Roata.
3. Aici habar nu am dar e in proprietatea unitatii militare.

LE: Am raspuns aproape deodata :)) . Ideea e ca lucrarile astea is in afara PUZ-ului Sopor. Nu au legatura.

nicolaem

1 e ceva ce speram sa nu se faca niciodata pe randarile aparute. ceva mult prea aglomerat.
terenul ala e comasat inca de la boom-ul imobiliar precedent si unii (nu stim cine is proprietarii, ceva fonduri de investitii straine ??) au asteptat doar momentul sa vanda la pret mare. care ar fi fost acum. Doar ca asocierea de puscariasi (Udrea, patronu de la realitatea tv si inca vreo 2) nu au avut bani sa cumpere, doar cat sa faca valuri in presa si sa incaseze ceva avansuri.

Reclama lor agresiva mirosea a teapa.

qionescu1

3. Poligonul de tragere al unității militare din Someșeni. (restul cum se spune).

Transilvania Smart City - Udrea/Gurzau si restul penalilor. L-au pacalit si pe Berciu de la SDC Imobiliare care se pare ca a ramas singur in proiect. Aparent, pentru ca drumul ala spre cimitir a fost facut in mare grabă și la standarde cu care nu ne obisnuiește primăria. Pentru cetățeni bineînțeles.  Vechea echipă Berciu/Boc/partidul/Daniel Pop + investitii publice lângă proiecte private mari. A intrat si DNA CLuj pe fir, mai mult de ochii lumii. Relatări doar din presă.

RobertH

https://media9.ro/emil-boc-sustine-ca-anul-viitor-vor-aparea-primele-proiecte-in-noul-cartier-sopor-se-va-percepe-taxa-de-urbanizare/

QuotePrimarul Clujului, Emil Boc, a anunțat astăzi că viitorul cartier Sopor și-a epuizat toate etape de dezbatere și că, în 2024, va exista un plan urbanistic zonal în formă finală. Proprietarii din zonă vor fi probabil surprinși; la ultima dezbatere, mulți dintre ei au transmis că se vor opune din răsputeri.

"În 2024 vom avea PUZ-ul în formă finală. Vom percepe o taxă de urbanizare, pentru că trebuie să construim drum, creșă, școală, grădiniță, parc. Urmează să se stabilească acest mecanism. Apoi, pe PUZ-uri individuale, se va putea construi", a spus Boc.

În cadrul P.U.Z.-ului Masterplan Sopor sunt prevăzute următoarele dotări:

Spații verzi publice de diferite categorii;
Tramă stradală cu diverse categorii de străzi publice;
6 unități de învățământ;
Zone dotări sportive
Clădiri în parteneriat public-privat, clădiri cu mixaj funcțional;
Zone pentru clădiri multifuncționale culturale.

nicolaem

proiectul e f bun, pare ca primaria il vrea, dar il poateface pe legislatia actuala?
ok, voteaza in CL Pugul si apoi?
e clar ca multi nu vor intele ca in sfarsit avem "un cartier proiectat de la 0" si nu aberatii gen Bunaziua, dar daca lumea nu semneaza un acord?

daca primaria vrea sa exproprieze pt drumuri astazi valoarea e mica, dar peste 2 ani va fi enorma.
stie careva care ce urmeaza dupa ce se voteaza PUZ?

qionescu1

#42
Concluzionez ca proiectul a esuat. Primaria nu poate stabili decat PUG in Sopor iar faptul ca se asteapta PUZ uri individuale nu pare decat a confirma asta.

Urmeaza batalii in instanta pt proprietarii care nu au relatii bune cu echipa sau micii proprietari perdanti net.

Ca niciodata si ca in nicio alta parte din oras e suspecta graba cu care primaria vrea sa treaca la exproprieri.

RobertH

De ce a esuat? Primaria legal nu poate face foarte multe. Cat timp primaria nu ia terenurile alea pentru a face ea proiectul, nici o sansa sa fie ceva rapid. S-a zis de foarte multe ori si la dezbatere si de catre arhitecti, e un proiect pe termen lung.

Mingea va fi in curand la proprietari si acolo e acum blocajul de mentalitate. Trebuie sa inteleaga ca si pe sistemul vechi era aproape la fel si tot trebuiau sa dea bani pentru urbanizare si tot trebuiau sa stea ani de zile sa se inteleaga cu toti vecinii ca sa primeasca aprobare sa faca acolo constructii. Tot trebuia cedat spatiu pentru strada doar ca acum macar nu vor fi doar alei si toate in zig-zag cum e in Floresti.

Ai zis PUG, dar nu ... e PUZ pe toata zona. Cine va dori sa faca acolo ceva, va fi nevoit sa-l respecte. 

qionescu1

#44
Mi-as fi dorit sa reuseasca dar in conditiile legislative de azi era extrem greu daca nu imposibil. Greu sa pui la masa sau sa multumesti atata lume.

Primaria nu poate face PUZ in locul altora. Nu e legal. Poate face doar PUG, adica poate stabili regulile generale. PUZ-ul Sopor poate fi doar un PUZ concept inaplicabil (sau invers, aplicabil doar prin adoptarea lui partiala in PUG) iar faptul ca acum primarul afirma ca asteapta suplimentar PUZ-uri individuale confirma asta. Este ilogica sa ceri PUZ la PUZ nu?

Nu stiu cum vor motiva cheltuirea sumelor pentru PUZ-ul concept (ilegal si inutil) in cazul daca se indupleca Curtea de conturi sa puna niste intrebari primarului. Pana acum au gasit doar nimicuri la primarie pe motiv de teren concesionat pe Republicii sotului urolog dar cine stie ce se mai schimba.

Pt mine este clar, primaria a incercat imposibilul dar fara succes. Totusi graba exproprierilor e suspecta cand niciodata primaria nu s-a obosit cu astfel de lucruri in cazul investitorilor obisnuiti. Totul cadea in sarcina lor. Acum mai ca trece imediat la asfaltare...