Accidente si incidente aviatice in Romania si in lume

Started by Ionut, January 20, 2014, 08:40:25 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

ciprebbe

Dupa masuratorile TOPO de ieri , locatia accidentului este la 300m in interiorul jud Cluj.

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Harry

#106
QuoteP.S. Vorbesc absolut serios : in clipa asta, m-as simti, ca cunoscator al sistemelor de informare/alarmare, mai sigur fara elicopterul ala ultra-high-tech al CJ Constanta in conditiile in care CJ-ul nu s-ar baga in oala SAR. Si n-am nimic cu CJ CT. As prefera de o mie de ori echipamente mai proaste DAR organizare mai buna decat echipamente ultima-ora si 7000 de oameni care se cearta pe cine-face-ce ...

Stai un pic ori nu ai inteles ori eu nu m-am exprimat corect. Mereu cand au fost probleme, cum spre exemplu e acum cu avertizarea asta de ninsori si probleme se activeaza comiteul judetean de urgenta.  Adica se activeaza Comandamentul Central de la Ct unde la aceeasi masa stau: Seful ISU, Seful Jandarmerie, Prefectul, Presedintele de CJC, Directorul general al RAJA. Si ei sunt tot timpul la curent cu ce se intampla, daca situatia se agraveaza se activeaza centrele EMS locale cum e spre exemplu cel din Baneasa, care transmit non stop informatii catre comandamentul central de unde se iau deciziile si se coordoneaza ecpajele, adica nu merge fiecare care de capul lui fiecare cu seful lui, toti sefii sunt intr-un singur loc.

scz de off topic , daca e cazul mutam discutia in privat
:cheers:

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Asa repede givraj?! :o OMG, ce noroc a avut ca a putut prinde drona. Cam nebun ca si-a bagat asa mana... :weird:

dorum

#109
Daca ii prindea mana vreo elice, nu era de bine deloc... Motoarele alea cat de mici par sunt extrem de puternice, doar unul putand sa ajunga sa consume la decolare zeci de amperi...sunt o tehnologie avansata, brushless, foarte usoare si extrem de puternice...iar cele ale lui Edy nu sunt hobby ci profesionale...

ciprebbe

Quote
De la Unitatea Militară din Câmpia Turzii vine un mesaj. În spatele anonimatului, ni se povesteşte că paraşutiştii au primit alerta în nici 20 de minute după ora prăbuşirii, s-au echipat, au pregătit un elicopter capabil să zboare în condiţii meteo dificile cu militari de elită şi au aşteptat, pentru a pleca, un ordin care n-a mai venit.

"Multe aş putea spune şi abia aştept să se încheie ancheta, să pot ieşi si să vă explic exact cum a funcţionat  totul. Aş face-o şi azi, dar a trebuit să dau în scris că nu fac niciun comentariu public până nu e gata ancheta. E fals 90% din ce vedeţi acum în spaţiul public", se apără, cu jumătate de gură, unul dintre cei obligaţi la demisie.
sursa

Chiar si 20 de min e mult, tinand cont ca avem asta aici, suntem tara NATO si locul prabusirii e la 25km.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

iuli

Vreti sa vedeti cum arata un BN2 in timpul decolarii si cat e de rezistent, ca tot s-a pus problema ca e un avion amarat sau vechi?

http://www.youtube.com/v/OQR7gGUPZYY
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

frunzaverde

Quote from: ciprebbe on January 29, 2014, 02:36:44 PM
Chiar si 20 de min e mult, tinand cont ca avem asta aici, suntem tara NATO si locul prabusirii e la 25km.

Aia e o baza radar si-atat - n-au elicoptere, ratracuri sau camioane, si nici macar multi soldati nu mai sunt (dupa ce-au modernizat radarul, sa fie compatibil NATO, mare parte e automatizat). Cum ar fi putut interveni cineva de-acolo - pe jos sau pe schiuri le-ar fi luat 8-10 ore si daca ar fi stiut unde se afla epava.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

ciprebbe


- Apuseni, 1970. Mărturii despre tragedia aviatică ascunsă unui popor întreg.


21 de oameni au murit într-o tragedie pe care comuniştii au ascuns-o, dar din care nici măcar după 1989 nu am tras învăţăminte.

Povestea aici .
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

get

Quote
Supervizor sală: Vă salut, de la Centrul de Dirijare al Zborurilor
ISU Cluj: N-am uitat de dumneavoastră, dar încă nu au ajuns colegii acolo.
Supervizor sală: Dar coordonatele geografice le aveţi dumneavoastră de acolo?
ISU Cluj: Am.
Supervizor sală: Mi le spuneţi şi mie?
ISU Cluj: Un moment. Latitudine 46,6023, Longitudine 22,98421
Supervizor sală: Dar de unde le aveţi pe acestea?
ISU Cluj: De la STS
Supervizor sală: Au un format care nu ne este familiar nouă. Când aveţi veşti vă rog să mă sunaţi.

http://www.evz.ro/detalii/stiri/halucinant-angajatii-isu-si-romatsa-nu-au-stiut-sa-interpreteze-coordonatele-primite-de-l-1080697.html

Maps: http://goo.gl/maps/2f2Uz

ashbird

totusi am impresia ca nu sunt coordonatele corecte.. daca ar putea cineva sa confirme coordonatele exacte ale prabusirii poate ne-am da seama de eroarea gpsului telefonului
Fie sa renasca numai cel ce har/Are de-a renaste, curatit prin jar,
Din cenusa-i proprie si din propriu-i scrum,/Astazi ca si maine, pururi sï acum!

ciprebbe

#116
Coordonatele locului sunt undeva mai spre Sud si usor vest.

Poate vede si MT ul schema asta si isi intelege locul nu sa ii preocupe legea dronelor.

Azi s-au gasit 2 localnici rataciti prin jud Constanta nu dupa coordonatele date de STS 112 ci i-au pus sa mearga la un stalp de inalta tensiune si sa le citeasca nr de identificare al stalpului. Le-au trebuit 3 ore in camp deschis sa ii gaseasca.

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

ciprebbe

ashbird  uite ca hotnews iti raspunde   aici

Coordonatele geografice pe care le-ar fi obtinut ISU de la medicul Radu Zamfir indica un punct la o distanta de peste 5 km de locul avionului prabusit.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Harry

#118
Un avion american a solicitat să aterizeze de urgenţă la Aeroportul Mihail Kogălniceanu din Constanţa.

Se pare că avionul a suferit o depresurizare în urma fisurării unui geam.

Mai multe ambulanțe și echipaje ISU s-au deplasat la aeroportul Mihail Kogălniceanu pentru a acorda primul ajutor potențialelor victime.

SURSA

ciprebbe

Accidentul din Apuseni. Parchetul Militar începe urmărirea penală!!!

QuoteParchetul Militar a anunțat că a început urmărirea penală pentru fapte de neglijență în serviciu, ucidere din culpă și vătămare corporală din culpă.
Există, așadar, indicii care i-au condus pe procurorii militari, cei care au preluat în urmă cu o săptămână această anchetă, să ajungă la concluzia că s-au săvârșit aceste fapte penale.

Sursa
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe