News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Drumul Expres DEx4 Turda-Dej

Started by danpandrea, August 26, 2019, 11:47:19 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

qionescu1

#840
@hvm :)) Multumesc, e o veste foarte buna care ne bucura pe multi din zona desi practic reprezinta doar normalitatea. Nu stiu in ce masura urmareste @cutter discutiile de aici dar problema prioritizarii si a criteriilor pe care se face e una cat se poate de reala.  "Cred în dezvoltarea echitabilă a regiunilor"... confirma, pt cine mai are vreun dubiu, existenta problemei.

Legat de neclaritatea anuntului, eu cred ca vorbim de SF pentru Tureni-Dej. Nu putem repeta greseala Tureni-A3, un SF pt un drum expres de 5km care nu stim cum mai continua dupa, rugand castigatorul licitatiei sa imagineze continuitatea traseului. Normal e sa avem un SF pt tot traseul de la Tureni pana la Dej, SF care va stabili si tronsonarea drumului si prioritatea executiei tronsoanelor.

Pentru cei cu capra vecinului, prioritati imaginate sau alte aberatii in functie de cat a inteles fiecare.... NU, drumul asta nu e important pentru ca vreau "sa-mi treaca prin fata casei" ci pentru ca are volume de trafic consistente si le are pentru ca e cel mai important coridor de transport in zona de nord si are rol de conexiune interregionala cu jumatatea nordica a Moldovei concurand si punand sub semnul intrebarii A8 in zona montana.

Oricum am deschis o bere in cinstea deciziei. Sampania am pastrat-o pentru debutul lucrarilor :)

naivu

Chit ca imho sectiunea Tureni-Apahida ar trebui sa fie printre ultimele investitii de infrastructura rutiera majora din .ro, subscriu la @qionescu1 ca ar fi bine sa fie SF Dej-Tureni. SF-urile trebuie facute pe distante cat mai mari, pt ca daca se fac pe bucatele s-ar putea sa nu se mai lipeasca frumos  :)!

hvm

@qionescu1:
Ce voiam sa spun e ca ai intarziat nemotivat. Trebuia sa fii cel care pune anuntul pe forum. Ar parea ca nu prea dai atentie lucrurilor importante care se intampla la tine in zona.  :oops:
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

qionescu1

@hvm
Asociatia si forumul sunt la apogeu acum, nu cred ca poate anunta altcineva mai repede. In al doilea rand nu e competitie si mereu am spus ca forumul trebuie sa fie mai mult decat linkuri cu licitatii si poze de pe santier.

Nu pot fi de acord ca "ar parea ca nu dau atentie lucrurilor importante care se intampla in zona", adevarata lupta se da la nivel de idee si argument, restul e executie. Ceea ce e a fost mai suparator a fost ostilitatea intampinata chiar de catre cei de la care se asteapta cate ceva si care ocoleau permanent cifrele oficiale si raspunsurile la realitatea implementarii DXurilor si prioritizarea lor.

gicu

https://zcj.ro/administratie/promisiuni-pentru-legatura-dn1-turda-cluj-la-autostrada-translivania-in-zona-tureni--218501.html

Încă un articol, că doar de astea avem în ultima perioadă. Pe scurt:
- proiectul tehnic e în fază finală
- se așteaptă acord de mediu
- se vrea licitarea în 2021 și execuția în 2022

SergiuSerj

Cei care se pricep mai bine, am si eu o intrebare:

Pe acest tronson sunt sanse de licitare pentru 2021 ? sau ramane pe 2022 si vinalizat prin 2024-2025.

Nu de alta dar orasul Turda moare usor, un calvar trait de mii de soferi care il tranziteaza zilnic.  Tranzitarea orasului ia in medie 30-40 min. iar in zilele de weekend te poti astepta sa stai si o ora in Turda.

Granata06

Pentru masinile mici exista varianta ocolitoare prin Sandulesti - Cheia - Mihai Viteazu. Faci cu vreo 20 de minute in plus fata de cum ai tranzita Turda lejer. S-a mai discutat de aceasta varianta cu ceva timp in urma.

alecu26

In nici un caz. Eu am dubii ca se va misca ceva in 2022.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).


dr4qul4

asadar, pana la umra podul nu va avea 160 metri (cum ne minunam cu totii) ci vreo 247 m  :bash:
Vom avea  grinzi de cate 40,75m (6 deschideri banuiesc), asadar pentru cine e cu dedicatie?
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

pasadia

Prebet Aiud? Sau Somaco? Sau Bauelemente?

Nu de alta dar e cam aiurea sa ne închipuim că orice pod cu grinzi ar fi dedicație pentru UMB...

dr4qul4

UMB parca le are mai scurte...
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

qionescu1

In conditiile astea cred ca 2-3 ani poate fi un termen optimist. Daca apar si alte probleme gen contestatii, insolvente, faliment sau tot felul de blocaje suntem pierduti.

alexV

Din acel memoriu:
- 18 luni propuse pt executie
- 1 milion metri cubi sapatura, 500 mii metri cubi umplutura, diferenta se depoziteaza in cariera din apropiere, care va furniza si agregate, etc.
- 100 mii tone asfalt (spre comparatie: A10 lot 2 Aktor are 350 mii la 24 km lungime de A)
- organizare de santier va fi pe locul viitorului centru de intretinere nou, in interiorul bretelei noi cu din A3.
- interzis sa ai statie de asfalt si de betoane in organizare, se impune sa aduci de la terti din Cluj sau Turda.

Am citit cu interes partea unde argumenteaza ca sa nu fie necesare Studiul de Ealuare Adecvata (SEA), si al celui de Evaluare a Impactului asupra Mediului (EIM). In principiu faptul ca zona e puternic antropizata, e la distanta de 300m de Natura 2000, si au identificat doar 3 specii de soimi posibil deranjate pe perioada santierului, concluzionand ca proiectul are un impact pozitiv asupra mediului, dupa construire. Sa vedem ce spun ANPM Cluj. Ei vor evalua memoriul si vor decide pasii viitori pt obtinerea Acordului de Mediu.

As reduce perioada de executie la 15 luni. Am ascultat opinii avizate care spun ca e nevoie de minim 9 luni de lucru, mai adugam 3 luni sa fie comfortabil pt constructor, si inca 3 luni perioada de iarna, rezulta 15, nu mai mult.

qionescu1

Perioada de implementare e de 33 de luni din care 18 executia.  Oare care o fi momentul t0 de unde curge termenul? Castigrea licitatiei pentru SF de catre Explan in 27 iulie 2020 (termen fara contestatii?)?  Inca suntem in faza acordurilor, urmeaza licitatia (4-6 luni -sper) si executia 18 luni, deci doar termenele contractuale si legale sunt 2 ani...  Si asta daca totul merge bine.