News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Drumul Expres DEx4 Turda-Dej

Started by danpandrea, August 26, 2019, 11:47:19 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 3 Guests are viewing this topic.

raulbogdan23

Quote from: Lau on December 08, 2023, 03:37:32 PMCum va arata subtraversarea DC85. Un simplu pod peste autostrada?

Un pod/pasaj/supratraversare DEx4 cu 3 deschideri (2x39.69, 1x40.63)

Quote from: Ionut on December 08, 2023, 04:55:38 PMBă băieți, e plin de căprioare prin zonă. ;)

Plin, si nu numai.

StefanCelMare

#1546
Eronat, sigur sunt multe animale în zonă. Dacă nu le vezi, nu înseamnă că nu-s.
Noroc că noaptea este trafic foarte redus pe DJ-uri, deci probabil conectivitatea nu va fi complet distrusă. Dar ca să fie tentant pentru animale, ar trebui panouri fonoabsorbante pe acel pasaj, altfel datorită zgomotului de pe DX, multe animale se vor speria.
Iar cine crede că e risipă, nu înțelege că dacă animalele nu trec pe undeva unde e amenajat, le veți găsi pe Autostradă/DX în numere mult mai mari decât ar fi dacă se amenajează pasaje.
PS in zonă vor mai fi viaducte, cum e cel de la Valea Racilor. Deci nu mă aștept totuși să fie un DX atât de problematic pe partea de conectivitate animale sălbatice.


Light

Între timp a apărut și pe harta CESTRIN drumul expres, e doar o linie verde. Știe cineva de ce majoritatea proiectelor de pe harta CESTRIN sunt randate atât de prost? Diferența față de harta API e incredibilă, toate drumurile sunt doar linii trasate aproximativ, fără noduri rutiere sau bretele de legătură.



Powered by API/PUM imgur uploader

GIV

@Light unde ai vazut profesionism la stat? (scuze ca generalizez dar..)

Light

Mă așteptam la un nivel minim de decență al hărții, dar ai dreptate. Aveam așteptări prea mari.

klax187

Ca povesteam de animale mari in zona:

"Primăria Tureni a lansat o atenţionare către populaţie.

,,Atenție, urs!
În cursul nopții trecute a fost semnalată prezența unui urs pe raza localității MICEȘTI! Totodată, în satul Comșești, 4 oi au fost sfàrtecate de un animal sălbatic!"
src


StefanCelMare

#1553
Din ciclul că tot vorbeam despre asta, râs văzut la Copăceni.
Fix lângă DEx4 A3-Tureni, vedeți harta de mai sus, apare satul Copăceni.
Este și video în linkul de mai jos.
Incredibil, eu merg mult pe munte, am văzut toate animalele, mai puțin râs.
Foarte posibil să aibă ceva ascunzișuri/vizuine pe cheile Turenilor pe acolo, sunt zone greu accesibile pentru om.
Acum că la nord de cheile Tureni e șantier, zgomot, unde să meargă și animalul?

Un exemplar de râs a fost filmat în apropiere de Copăceni, lângă Turda. "Ceva rar la noi în Copăceni... un RÂS", a menționat Andrei Cadar, cel care a realizat filmarea.
Nu este pentru prima dată când s-a semnalat existența râsului în zona noastră. Conform WWF Romania, în țara noastră ar exista peste 1200 de exemplare de râs.
În august 2021, un râs a fost filmat în apropiere de Turda. În luna ianuarie a aceluiași an, pădurarii au surprins un râs în zona Valea Ierii. În octombrie 2017, un râs a fost lovit de o mașină în zona localității Tureni, fiind găsit decedat.


https://turdanews.net/un-ras-a-fost-filmat-la-copaceni-langa-turda-video/?feed_id=135596&_unique_id=657f44bede698&fbclid=IwAR2XIEWnQF2itLleJEX7SsaGb5KnYD1Hb94GWwPDl89NEgP8xuzJyCKohTo

Hercule

Turda news nu e o publicatie serioasa. La articolele despre deschiderea pasajelor peste A3 au pus poze preluate din filmarile vechi de aici. Nu s-au obosit sa se deplaseze 5 km ca sa faca o poza reala (si proprie). Apoi au schimbat cu poze scoase din filmarile mai noi in care se vedea circulatia pe pasaj. Bineinteles fara sa mentioneze sursa.

Despre ras, eu zic ca e in trecere. Am fost de multe ori in Cheile Turenilor, dupa ploaie sau chiar si dimineata la prima ora. Nu am vazut nicio urma de animal salbatic.
Deșteaptă-te române!

StefanCelMare

Posibil să fie și culoar de trecere, că tot pe acolo sunt văzuți.
Nu aș exclude să fie permanent în chei ceva vizuină, versanții sunt abrupți și e zonă de carst, pot fi tot felul de caverne.
Și eu am fost destul de des prin chei, dar vorbim despre animale suficient de agile încât să stea pe pereți undeva, nu pe firul apei.
Plus, sunt animale ce caută exact zone în care nu ajunge nimeni ușor la vizuină, sunt foarte eluzive.
Despre Turda news, e filmare totuși, deci nu e ficțiune de-a lor.

bacovia

In Chei nu exista vizuine de ras. Dar este ras in padurile de la vest de Chei.

Feri

Proiectul de Hotărâre a Guvernului privind declanșarea procedurilor de expropriere a tuturor imobilelor proprietate privată situate pe amplasamentul suplimentar, aprobarea listei imobilelor proprietate publică a statului, precum și aprobarea listei imobilelor proprietate publică a unităților administrativ – teritoriale, care fac parte din coridorul de expropriere al lucrării de utilitate publică de interes național "Drum expres pentru realizarea conexiunii dintre Autostrada A3 (zona Turda) și Drum Național DN 1 (zona Tureni)" - Link

elphax

#1558
sigur sunt rasi in zona Borzesti - Buru. Acolo e multa padure si nu mai trec nici cei care fura lemne prea mult. Totusi e ciudat sa fi ajuns pana dincolo de DJ si mai ales dincolo de A in Copaceni. Poate sunt smecheri si incearca sa vaneze in zona cheilor Tureni - totusi acolo e rezervatie si animalele mici nu prea sunt deranjate de oameni.

JohnDoe

Sa inteleg ca e nevoie de un ecoduct si peste A3 dar si peste DEx4 ?
Putem sa-l construim precum beljenii, dupa 30 de ani. Vezi R0 langa Castle Terblock.
A6 - Craiova Lugoj si extinderea catre Calafat