News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Drumul Expres DEx4 Turda-Dej

Started by danpandrea, August 26, 2019, 11:47:19 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

SocrateGaby

Salut am si eu o intrebare acel drum de legatura dintre CLuj-Napoc si A3 va fi conectat cu acel drum expres Turda-Dej?

horatiu.cosma

Da, studiul de fezabilitate aflat în licitație (licitație ținută la sertar în ultimele luni) presupune continuarea de la Tureni spre Dej.

elphax

Titlul este aiurea - Legatura este A3 - DN1 dupa Turda, pentru ca azi tot traficul ce coboara de pe A3 si merge la Cluj trece prin Turda daca nu vrea sa ocoleasca pe la Gilau. Nu sunt 5 km intre A3 si Cluj-Napoca

DX Turda - Dej pleaca din A3 in zona Tureni, dupa Turda. Actualul proiect de 5 KM este doar pana la DN1 dupa Tureni unde se termina intr-un nod partial. De la Tureni DX va continua pe langa Apahida, Jucu, Bontida spre Dej.

Sunt destule planse pe paginile anterioare

TibiV

132 milioanei lei/km = 26 milioane euro/km.
Nu e cam mult?!
Ca nu e PiSi...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

vancouver

Dublu decat autostrada Bechtel :D
Feroviar: inadmisibil că ramâne 1 fir pe unele porțiuni după reabilitare pe Craiova-Caransebeș și Cluj-Oradea. Da pentru extinderea programului Quick Wins. Limitare instalare ETCS doar pe coridorul IV, pana cand va deveni pe deplin functional si isi dovedeste eficienta. Autostrazi: DA pentru 4 treceri montane: A1, A3, A6 si A8. NU deocamdata pentru A13 montan si A Nordului partea montana.

gicu

Nu e așa mult. Deși nu e lung, include două noduri, un CIC și mai multe poduri și viaducte.

SergiuSerj

Eu cred ca o sa fie ingesuiala mare pentru licitarea acestui tronson avand in vedere suma de mai sus O:-)

mirceaeliade

>ELABORARE STUDIU DE FEZABILITATE PENTRU ,,DRUM EXPRES CLUJ - DEJ"
>Termen limita pentru primirea ofertelor sau a cererilor de participare: Data si ora locala:28.07.2021

http://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100121580

Nu inteleg, la un an de la termen oferte inca nu exista castigator atribuit?

gicu

Azi va intra ședința de Guvern aprobarea indicatorilor tehnico-economici pentru legătura DN1-A3.

https://media9.ro/azi-se-aproba-legatura-a3-dn1-boc-va-scoate-traficul-din-zona-baciu-si-de-pe-bulevardul-muncii/

klax187

Aprobat.

QuoteGuvernul a aprobat joi indicatorii tehnico-economici pentru proiectul drumului expres ce va conecta Clujul la Autostrada Transilvania. Următorul pas este licitația pentru execuția șoselei.

Pe pagina 71 a acestui thread este un calendar oferit de CNAIR.
Suntem cu 3-4 luni in urma fata de ACEST calendar.

Sa speram ca vor tine cel putin ritmul actual cu pasii urmatori.

SergiuSerj

#1090
Quote"următoarea etapă fiind lansarea licitației privind executarea acestui obiectiv."

Am vazut ca mai sunt cateva etape pana la semnarea contractului pentru executie(vezi pagina 71, aprox. martie 2023 + 3-4 luni intarzieri acumulate deja). Dar chiar se poate lansa licitatia deja? Urmand ca pana la solutionarea urmatoarelor etape din acel tabel sa se lucreze in paralel si la desemnarea castigatorului? Adica ar fi super sa nu se mai piarda o gramada de timp (cateva luni -> 1 an aproximativ) pana la lansarea licitatiei.

alexV

Quote from: alexV on June 14, 2022, 01:17:53 PMEste finantare, proiectul e prins intr-un plan investitional.

Zice Horatiu ca trebuie sa asteptam totusi aprobarea proiectului tehnic, fiindca acolo sunt listele de cantitati necesare licitarii pe FIDIC rosu, adica direct construirea, ca pe A7.

Depun proiectul pentru autorizatia de construire sapt asta. In paralel DRDP Cluj lucreaza la caietul de sarcini pt licitatie. In august ar trebui sa apara licitatia.

gicu

Cine dă Autorizația de Construire? Consiliul Județean?

SergiuSerj

alexV exista vreo sansa sa se semneze contractul anul acesta? astfel incat din primavara sa se poate apuca de treaba ?

alexV

Depinde. Cred ca se va licita anul asta. Pe o suma corect estimata, pe o documentatie de calitate. De ce depinde inceperea lucrului? De procedura de licitatie: cati ofertanti, cat ii ia comisiei sa decida castigatorul, constatii la CNSC.