News:

.

Main Menu

Portul Tulcea

Started by Horațiu 87, November 06, 2016, 12:25:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Horațiu 87

Un nou parteneriat pentru studiul de fezabilitate necesar modernizării portului din municipiul Tulcea

Consilierii locali tulceni au aprobat asocierea cu Administraţia Porturilor Dunării Maritime (APDM) din Galaţi şi cu Consiliul Judeţean, pentru realizarea studiului de fezabilitate a proiectului privind dezvoltarea portului din Tulcea. Hotărârea a fost aprobată în unanimitate şi survine deciziei luate luna trecută de societatea Deltanav SA de a se retrage din acordul de parteneriat încheiat în luna aprilie cu cele trei entităţi juridice.

"Estimarea valorică iniţială a întregului proiect era 185.909.703 lei, exclusiv TVA, iar după retragerea societăţii Deltanav SA din parteneriat, valoarea finală estimativă este de 169.489.601 lei, exclusiv TVA. Pe baza acestor valori s-a determinat procentul de participare a fiecărui partener la costurile aferente Studiului de fezabilitate", se arată în hotărârea aprobată de consilierii locali.

Potrivit sursei, Primăria municipiului Tulcea va suporta 10% din valoarea studiului de fezabilitate necesar punerii în practică a proiectului privind dezvoltarea portului Tulcea, respectiv 16.667.269 lei, fără TVA.

Reabilitarea portului tulcean este un obiectiv mai vechi al autorităţilor locale şi judeţene care nu a putut fi pus în practică până în prezent din cauză că o parte din infrastructura portuară se află în patrimoniul companiei gălăţene.

De-a lungul timpului, oficialităţile tulcene au reclamat faptul că APDM SA Galaţi atrage venituri importante din activitatea portuară de pe raza municipiului Tulcea fără a investi în lucrări de reparaţii importante şi au susţinut că doresc preluarea în administrare a infrastructurii portuare. Un prim pas în acest sens a fost făcut în cursul lunii, atunci când Camera Deputaţilor a aprobat modificarea Legii nr 213/1998 privind bunurile proprietate publică, astfel încât după promulgarea actului normativ de către preşedintele României va exista o bază legală pentru transferul portului tulcean din administrarea APDM SA Galaţi în cea a autorităţilor tulcene.

http://www.administratie.ro/articol.php?id=53271

Harry

Marți, 14 mai 2019, ministrul Transporturilor, Alexandru Răzvan Cuc și ministrul Culturii și Identității Naționale, Valer Daniel Breaz s-au aflat într-o vizită de lucu la Tulcea, fiind primiți de președintele Consiliului Județean Tulcea, Horia Teodorescu și de vicepreședinții Dumitru Mergeani și Petre Badea.

   Cu această ocazie, a fost semnat contractul de finanțare pentru investiția Modernizarea Portului Tulcea. ,,Astfel, o altă investiție majoră pentru municipiul și județul Tulcea obține finanțare,  fiind vorba de un obiectiv capital, o investiție mult dorită de tulceni de-a lungul timpului. Proiectul înseamnă intervenții la infrastructura portuară și reabilitarea întregului cheu din administrarea Consiliului Județean. Utilitățile existente vor fi reabilitate, extinse, înlocuite după caz, astfel încât să se asigure desfășurarea în siguranţă a tuturor operaţiunilor și a traficului în Portul Tulcea.  Vreau să subliniez doar un singur lucru: construcția cheurilor care mărginesc limita dunăreană a falezei municipiului Tulcea a început în secolul trecut. Iată că, după un secol, Portul Tulcea capătă valoarea pe care o merită. Investiția este de aproximativ 40 de milioane de euro pentru acest proiect major pentru noi, tulcenii, pentru tot ceea ce înseamnă Delta Dunării și turismul în județul Tulcea", a declarat președintele Horia Teodorescu.

   ,,Semnarea acestui contract de finanțare este unul dintre marile merite ale domnului președinte Teodorescu. Așa cum spuneam și la vizita anterioară, cu doamna prim-ministru Viorica Dăncilă, dacă podul Tulcea-Brăila a prins viață și s-a lansat execuția și proiectarea în 2017, faptul este datorat discuțiilor foarte intense pe care le-am avut cu domnul președinte, care îmi spunea că, de ani de zile, s-a promis această investiție dar nimeni nu a lansat acest proiect. Un alt punct pe care l-am avut în discuție în acel moment a fost trecerea falezei din proprietatea ministerului  în cea a autorităților locale. S-a reușit acest lucru și, astăzi, intrăm în linie dreaptă, semnăm contractul de finanțare și sunt convins că în perioada următoare Consiliul Județean va lansa și partea de execuție. Sunt sigur că domnul președinte va sta pe șantier, astfel că execuția se va înscrie în termen iar lucrarea va fi una de calitate", a declarat ministrul Răzvan Cuc.


razvan96

Astazi CJ Tulcea a lansat licitatia Proiectare, asistență tehnica și executie lucrari pentru obiectivul de investitie ,,Modernizarea Portului Tulcea de la Mm 38+1530 la Mm 38+800"

Valoare estimata:135.253.491 RON

Termen de depunere a ofertelor:12.09.2019

Durata contract:42 de luni

Sursa de finantare:POIM

TibiV

Stau de multa vreme cu TAB-ul asta deschis... Cu portul Tulcea - pasageri...
Evident, este strans legat de gara CF... Gara pe care v-am prezentat-o aici, dar fara sa trezeasca mare interes...

Dar plec tot de la gara...





Cladirea garii...







Linia 4, cap de retea CF....

Suntem aici:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

#5

Si acum ruinele de pe mal...



Sediul Administratiei Rezervatiei Biosferei Delta Dunarii








Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

#6
Cadeti... Frumos...



Republica...



Fonduri UE...



Vedere in sens invers, spre gara / santierul Damen VARD (L.E. multumesc colegilor pentru corectie...)



In centrul pozei se vede "palaria" garii CF


https://imgur.com/a/8AamzHi
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ionut

Un port încremenit în timp. Am avut o senzatie de întoarcere în anii '90... Cand am fost prin Delta acum cativa ani. Sunt curios daca modernizarea va schimba senzația asta.

kitsune

@TibiV nu văd bine poza, dar mie mi se par elevi la LMM cadeții. Am să încerc să deschid poza în rezoluție mai bună, dar eu așa parcă văd
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

kitsune

#10
Liceul militar de marină. Vipușcă lată albastră, tresă albastră cu anul, tresă aurie în V cu gradul (onorific, nu se păstrează dacă mergi în armată, de exemplu).



Spre deosebire de studenții de la Academia de Marină Mircea cel Bătrân



Iar ce e acolo pe Esplanadă e portul turistic. Cele adevărate sunt lângă Damen Vard și mai jos în aval, se vede de la Monument.
A, câte stele are pe mânecă bácterul (maistrul militar)

Notă: bácter, i, denumire dată de studenții civili de la IMMB (Institutul de Marină Mircea cel Bătrân), aka UM02192 tuturor purtătorilor de AZP, echivalentul APV-iștilor
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

mariusj

Poate Vard, la Tulcea nu este Damen, este la Mangalia si Galati

kitsune

#12
Șantierul naval, nu mai știu care, că eu l-am prins când era "de stat". Am corectat, mulțumesc +1
Cartierului ăla de lângă îi spune Dallas, de aia m-a dus gândul la Damen. Și mi-a tras-o și @TibiV, că și el a botezat șantierul  :lol:
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Io

Pacatele mele da' de ce merg junii aia cu pumnii asa?
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

dan tm

#14
Anul asta am trecut si eu prin portul Tulcea. Am circulat cu trenul din Mangalia, apoi la retur, cu microbuzul.

am intrat in gara fluviala. Acolo era o mare vinzoleala deoarece urmau sa plece vapoare pe cele 3 brate.

(GPS)


(GPS)


afara ,,la cheu" sau la ponton nu stiu cum era era un afisaj cu leduri cu destinatia si ora plecarii.Oamenii incarcau baxuri de bere, plase mari de rafie, tot felul de bagaje voluminoase, cred ca de la magazinele mari.Nu i-am pozat.

(GPS)


Am dat o tura pe faleza in drum spre acvariul Tulcea,erau doua nave mari de pasageri cu pensionari nemti, nu stiu cum au curaj sa plece de acasa, abia se misca.(ei nu navele)

Am pozat si eu morunul, ruina era  imbracata in plasa, am crezut ca se construieste ceva.Cred ca in curind o sa construiasca pe faleza direct pina la vapoare.





(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader