News:

.

Main Menu

Portul Tulcea

Started by Horațiu 87, November 06, 2016, 12:25:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

kitsune

@Io, n-am nici cea mai mică idee, nu am făcut LMM. Mă întâlneam cu ei pe la chioșc și mi se păreau niște copii de trupă, la 14 ani cu uniforma de două ori mai mare ca ei (pe vremuri, aveau ținuta de liceu, altfel decât asta de oraș, parcă erau trupeți).
@dan tm, WOW, tur de forță, Mangalia-Constanța-Medgidia-Tulcea! 4-5 ore? Că de la Medgidia merge linia ca pipi boului, pe lângă Cuțalacu, Baia, Babadag, Zebil și ce mai era
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

TibiV

Quote from: yk17fox on August 25, 2019, 10:13:20 PM
Și mi-a tras-o și @TibiV, că și el a botezat șantierul  :lol:

Quote from: TibiV on August 25, 2019, 01:09:07 AM

Onorata instanta, am fost un bou! :-[
Scrie VARD cu litere cat casa / macaraua! (Zoom pe poza full-size...)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Harry

Ai apucat sa pzoezi fosta fabrica de conserve? Sunt curios daca s-au apucat sa o demoleze ca sa faca un Kaufland. E chiar pe buza apei in zona hotelului, cum te uiti spre apa in dreapta.

TibiV

Nu, nu am poza de acolo.
Dar la momentul respectiv (aprilie) nu era nimic in demolare  - asta mi-ar fi atras atentia....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

razvan96

Proiectare, asistență tehnica și executie lucrari pentru obiectivul de investitie ,,Modernizarea Portului Tulcea de la Mm 38+1530 la Mm 38+800"

Au ofertat:

1.Asocierea CONSTRUCTII ERBASU SA– OCTAGON FUNDATII SPECIALE SRL-TERRA CONSTRUCT SRL
2.Asocierea MAX BOEGL ROMANIA –COMPLEX DELTA SRL - MAX BÖGL STIFTUNG & CO. KG

razvan96

^Licitatia pentru modernizarea portului Tulcea a fost atribuita MAX BOEGL pentru 133.964.978 RON.

myid

mai exact ce se modernizeaza?

razvan96


ghrt

Ce tentativă de proiect. Nu scriu deloc de câte locuri de cheiaj e nevoie pe următorii 20 de ani şi câte asigură, cum se poate extinde etc.
Mi-ar place să merg cu bărcuţa mea în Tulcea dar nu am unde să acostez acolo, ceea ce nu mi se pare deloc normal. (cunosc situaţia că am un amic barcagiu în zonă)
Cont (aproape) inactiv.

tom_sawyer

#24
Anunt de participare: [CN1018847] - proiectare și execuție lucrări din cadrul proiectului " Dezvoltare Port Tulcea – Etapa I"

Valoarea totala estimata: 45.114.191 lei

Domeniul de aplicare al Contractului îl reprezintă execuția lucrărilor din cadrul proiectului: "Dezvoltare Port Tulcea – Etapa I", inclusiv tot restul echipamentelor necesare, utilaje mobile şi containere, incluzând toate structurile provizorii necesare pentru desfăşurarea şantierului, în conformitate cu amenajarea teritorială şi condiţiile de construire, proiectarea și construcţia făcându-se pe baza studiului de fezabilitate aprobat.

În cadrul studiului au rezultat următoarele lucrări principale necesare a se realiza în Portul Tulcea:
Portul Industrial:
- reabilitarea danei maritime existente;
- prelungirea danei maritime spre aval cu 100 m, în dreptul danei fluviale existente;
- realizarea unui teritoriu portuar nou de cca. 4.000 mp (100 m x 40 m) în spatele prelungirii danei maritime;
- realizarea infrastructurii căii de rulare cu ecartament de 10,875 m pentru macaralele portic de 16tx32m sau alte echipamente de cheu;
- relocarea şi reabilitarea rețelei de alimentare cu energie electrică;
- realizarea lucrărilor (tablouri electrice şi hidranţi de cheu) pentru deservirea navelor acostate;
- realizarea unei rețele de colectare a apelor menajere cu stație de epurare;
- rețea de canalizare pluvială;
- montare hidranți pentru alimentarea cu apă a navelor;
- realizarea dragajelor în zonele colmatate.
Portul Comercial:
- realizarea de cheuri verticale;
- realizarea unei file de rulare macarale portuare;
- reabilitarea şi reconfigurarea rețelei de alimentare cu energie electrică şi prevederea de tablouri electrice pentru alimentare nave;
- montarea la dane a unor hidranți pentru alimentarea cu apă a navelor;
- realizarea canalizării pluviale magistrale;
- reabilitarea drumului de acces auto în port; realizarea dragajelor în fața cheului.

tom_sawyer

INFORMAŢIE DE PRESĂ privind proiectele de acte normative adoptate sau de care guvernul a luat act în cadrul ședinței din 20 februarie

HOTĂRÂRE pentru aprobarea indicatorilor tehnico-economici ai obiectivului de investiţii "Dezvoltarea Portului Tulcea - Etapa I"
gov.ro

paullie

Quote from: razvan96 on February 07, 2020, 10:36:06 AM
Aici o prezentare a lucrarilor cuprinse in proiectul CJ Tulcea:

Proiectant Consitrans. Vai de mamaliga noastra.

tom_sawyer

^^^

1 - Lot I –Port Industrial Tulcea
2 - Lot II – Port Comercial Tulcea

O singura oferta:

1. Asociere : Canal Sea Services (Leader), ADURO IMPEX, AVE TEBIA SRL, Loturile:1,2

Skynick

A avut loc si un concurs de reamenajare a falezei si acesta este proiectul declarat castigator.


Harry

Vezi ca avem topic dedicat falezei. Desi ala e proiectul castigator, nu se va face ca in randare, varianta finala e un mix intre primele 3 proiecte.