News:

.

Main Menu

Drumurile Europei

Started by iuli, August 27, 2013, 07:23:53 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

dragos76

Quote from: cristi5 on August 21, 2018, 01:13:30 AM
^^ Istvan fogado acum vreo 8 ani era extraordinar. Daca ai timp, recomand fogas (supa de stiuca)

Merci de sfaturi. Am oprit la Istvan Fogado și a fost chiar foarte bine. Se potrivește ieșirea și ca să alimentezi la prețurile normale (nu cele de pe autostradă), ținând cont că în Ungaria combustibilul e mai ieftin decât în Croația și Slovenia.

dr4qul4

#1021
Centura Bolognei - la 1:05 este chiar locul exploziei



Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

dr4qul4

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

dr4qul4

Intre Bologna si Florenta autostrada veche era cam ...incalcita (si probabil cam aglomerata). Asa ca s-au gandit sa mai faca una paralela, mai dreapta (si pb mult mai scumpa). Se numeste A1- Var si e aproape gata (mai sunt portiuni nefinalizate sau pe un singur sens)






Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Dani_el

#1024
Quote from: dr4qul4 on August 29, 2018, 08:33:07 PM
Centura Bolognei - la 1:05 este chiar locul exploziei
Asta nu este centura Bolognei .. este intrarea pe A4 din Italia .. te indreptai spre Venezia. Aici baietii muncesc la largirea autostrazii de la 2 benzi pe sens la 3+ banda de urgenta.  :p O:-)

dr4qul4

OK.. Am filmat si locul exploziei...doar sa-mi dau seama care e, ca toate aratau la fel   :lol:
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

tom_sawyer


cezar-mario2012


TibiV

Senzationala filmarea aeriana...

Si sunt cateva cadre (02:00, 03:00) care explica fara cuvinte de ce este asa aceasta autostrada....

Pana la urma, tara se numeste Muntenegru, nu ?...

Norocul nostru ca nu avem relieful lor.
Am avea autostrada montana la "tri-centenar"...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

perfidus

Si norocul lor ca in marea majoritate roca este clacaroasa, duritate medie, fara mari probleme de stabilitate...
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

Ionut

Cum a ajuns Ungaria să aibă de 2,5 ori mai mulţi kilometri de autostradă, iar Portugalia de 4 ori mai mulţi decât România? Şeful Dacia: Încurajăm dezvoltarea infrastructurii nu pentru noi, ci pentru economia ţării



ZF

Iceman

Nu stiu cum se descurca financiar Muntenegru cu aceasta autostrada dar sigur ii foarte scumpa chiar daca chinezi o fac

voicul

Trage din greu spre faliment. Asa se descurca.

Morosanu

#1033
Daca nu gresesc le ia vreo 30% din PIB.  :-[ La sfarsitul anului se pare ca ajung cu datoria publica la 80% din PIB.
Politica distruge tot ce atinge.