News:

.

Main Menu

Drumurile Europei

Started by iuli, August 27, 2013, 07:23:53 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Iceman

Totul este impresionant in legatura cu construirea acestei autostrazi....Nu ma mir ca costa exorbitant de mult.

Morosanu

Iar o tara ca si Muntenegru cu 600.000 de locuitori nu are de unde sa scoata banii pentru a o construi. De aceea au apelat la West, care au zis pas, si apoi la Est care a spus cum sa nu....imediat.  :)
Politica distruge tot ce atinge.

Dominik

You're in Steelers Country

HVMihnea

Am prins discutia lui @Ionut circuland pe A1 in Macedonia (cat am avut semnal).
Tin minte ca acum 4 ani am trecut ultima data. Era dezastru, sa statea cu orele la semafoare, drumul era bombardat. S-a putut face o autostrada prin munte, cu tunele. Cel mai tare m-au surprins portiunile ce purtau logo-ul Aktor. Cativa kilometri am fost deviati, pe un drum tipic macedonean (pasagerul a spus "Ia uite, am ajuns in Yugoslavia!").
Iar in Serbia, m-a uimit acea portiune celebra Grdelica-Vladicin Han. Este aproape gata. Ce este acolo, incredibil... Am ajuns sa imi fie ciuda pe Serbia  :lol:
Recomand cu caldura Serbia-Macedonia pentru cine vrea sa ajunga in Grecia. Si in Bulgaria s-a deschis Sofia-Blagoevgrad integral, insa Maps si Waze nu stiu ce santiere au tras bulgarii pe traseu (I1 inainte de Vratsa, evitati cu orice pret).

voicul

E de o luna jumatate, dar zic ca nou.
E scris cu picioarele de cineva care nu are habar probabil in alte domenii.
Si in Polonia este limita de 140km/h pe autostrazi.

A doua ţară din Europa care elimină limita de 130 km/h pe autostrăzi

Autorităţile din Austria au decis în luna august a axcestui an să mărească limita de viteză la 140 de kilometri pe oră, de la 130 km / h cât era până acum, pe două tronsoane ale uneia dintre principalele autostrăzi din ţară.

Noua limită superioară a vitezei, introdusă de ministrul transporturilor, Norbert Hofer, membru al Partidului Libertăţii de extremă dreapta (FPOe), este văzută ca o încercare de a atrage simpatia şoferilor.

Prin creşterea vitezei pe autostrada conducătorii auto vor căştiga două minute din durata călătoriei din capitala Viena până în oraşul Salzburg.

Decizia se va aplica pe durata unui an.

Partidele de opoziţie, activiştii şi alţi critici spun că decizia va duce la creşterea numărului de accidente şi la o poluare mai mare a mediului.

Hofer a spus că autostrăzile şi calitatea maşinilor s-au îmbunătăţit, deci este timpul să se testeze dacă limita de viteză poate fi ridicată.

Ţara vecină, Germania, este cunoscută pentru autostrăzile sale fără limită de viteză, iar Austria devine astfel a doua ţară unde se poate circula legal cu 140 de km / h.

https://www.promotor.ro/masini-noi/news/a-doua-tara-din-europa-care-elimina-limita-de-130-kmh-pe-autostrazi-17381235

yetiman

Si in Bulgaria e tot 140 km/h.
Decia Austria e chiar a PATRA din Europa.  :D

,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

voicul

Exact cu acest tabel am confruntat sa confirm ca in Polonia e 140.
Totusi, eu nu am vazut in BG aceasta limita, ba chiar le-am vazut pe cele de 120.

yetiman

,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

voicul

Si eu mergeam pe la ei cu 140, nu cu mai mult ... ca daca ma i-a radarul  :lol:

Ar putea si RO sa invete ceva, gen pe A7 daca tot se face proiectul de la 0.

yetiman

Si te-a luat? NU. Vezi  :lol:
Altfel poate mergeai cu 160  :D
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

TibiV

Frica pazeste pepenii...  ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cezar-mario2012


cezar-mario2012

 Și tot din Polonia, dar de la CNADR-ul lor:




Ionut

Bosnia concesionează o autostradă pe 33 de ani unei companii chineze

Guvernul Republicii Srpska, parte a Bosniei şi Herţegovina, a decis acordarea unei concesiuni pe 33 de ani pentru colectarea taxelor pe autostrada Banka Luka-Prijedor companiei chineze Shandong International Economic and Technical Cooperation, scrie Intellinews.com. Compania chineză este şi cea care va construi autostrada. Compania va putea colecta taxele pe autostrada respectivă timp de 33 de ani, perioada incluzând însă şi durata construirii autostrăzii. În schimb, Shangdong va plăti guvernului un comision de concesionare egal cu 1,5% din investiţiile totale, sau 4,47 milioane de euro, şi 5% din veniturile anuale din taxe.

ZF

pasadia

#1049
Nu stiu cum sa-ti zic, dar ZF e ZF si spune numai prostii. Acel sector de autostrada e deja construit, acum 2 zile a fost inaugurat ultimul tronson lipsa. Si or fi chinezii capabili de multe, dar chiar sa construiasca asa repede nu. Vezi pe SSC detaliile, inclusiv poze.