News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumurile Europei

Started by iuli, August 27, 2013, 07:23:53 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

misiekwas

#2115
@miahi Da, în general mi se pare ca e mai ieftin în general. Ce merge la Gddkia (CNAIR polonez) este ca sunt în stare sa gestioneze foarte repede licitații și au evitat situații unde un lot cheie a rămas în faza preparatoare nepermis de mult și - în caz de probleme cu constructorul - reliciteaza repede sau chiar pot sa negocieze cu constructorii fara licitații în caz de loturi reziliate ("punere în siguranță" prevede și asigurarea circulației pe lot).
Plus, niște constructori seriosi: de exemplu, în aprilie 2019 Budimex a preluat A1-VO Częstochowa, abandonat de Salini la 50% (20km),in iulie a fost semnat contractul, în decembrie a fost deschis lotul. If you ask me, pe Budimex și Mostostal as vrea sa vad pe piața românească.

reed

#2116
La polonezi nu doar ca se construieste mult,ci si frumos.Tunel in zona rezidentiala,

mirceaeliade

despre tuneluri in insulele Faroe, cu un quote interesant la 14:37:

panda80

#2118
Am avut ocazia sa merg la inceput de aprilie pe unul dintre cele mai frumoase drumuri de coasta din Europa, D8 in Croatia. A fost si primul film in care am montat camera deasupra masinii: