News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 11 Guests are viewing this topic.

flashu74

Fotografia aceata am făcut-o deoarece eu cred că cele două excavatoare continuă să pregătească teren pentru fundația zidului. Așa părea. Unul din excavatoare avea picon și săpa cred pentru fundație.Practic sunt în imediata vecinătate a locului unde se termină acum zidul.



danutzu_1069

Zidul va continua. Trebuie sa existe. Fie ca este de beton fie ca este cu "biscuiti"

vladb

^Nu era vorba ca fac zid de sprijin doar pe jumatatea de deal dinspre Lugoj? Eu asa am retinut parca... Pe cealalta jumatate, inspre Simeria, doar pamant armat?

udar

Trebuie zid din cap in cap nu vad solutie fara zid pe anumite zone asa ca mai este mult de munca ,  trebuie forat dupa ce este pregatit terenul si inceput zidul si in acele zone ......
Posibil asa au facut planul sa vina din ambele capete si sa-l uneasca pe la mijloc.

danutzu_1069

A fost vorba... aici, intre noi, (doar zid, nu de sprijin) estimari de tot felul ca proiectul nu l-am vazut...

flashu74

#42380
Pe partea cu viaduct1, cam 250m, este clar că vor fi biscuiți . Este făcută deja fundația și nu sunt mustăți de legătură pentru continuare. Acolo înălțimea terasamentului nu este așa mare. Un maxim de 7-8 m să zicem. Așa pare din teren. Și cred că zidul de biscuiți poate continua încă vreo 150m deoarece după aceea datorită configurației zonei înălțimea zidului trebuie să fie mai mare. Zona aceasta cu biscuiți este de fapt fundație cu pământ armat. Pe o porțiune de aproximativ 400-500 m cred că va fi zid din acesta cu ancore. În momentul acesta dinspre viaduct2 este făcut cam 150m. Restul vom vedea.

voicul

Pai daca au de facut zid continuu ... mai e ceva (mult) de munca.

danutzu_1069

Merge repede cu zidul...
Pentru a pu e in opera biscuitii, trebuie sa pui si pamantul, strat cu strat... asta inseamna timp mare. La zidul de beton, il torni cum ai vazut din doi in doi si apoi completarile, dupa care pui terasamentul pe toata lungimea...

rocklee

Nu vă mai agitați atâta. ..ca în zona dealului nu va fi nici un biscuite de beton ..... >:(

danutzu_1069

Nici spre Soimus?? Pai ce fac cu fundatiile alea?

StefanCelMare

Am fost miercuri pe A1 de la Pitești spre București. Chiar dacă nu am făcut tot tronsonul, am remarcat că este FOARTE aglomerat. Într-o miercuri la amiază... Este vreun plan de lărgire A1 spre București? Ar fi nevoie de 3 benzi deja.

boer_escu



Astazi la semaforul dinspre Bejan...

flashu74

Aliniamentul zidului si viaductul Bejan. Văzut de jos.












Powered by API/PUM imgur uploader

flashu74

La Șoimuș, lucrul la breteaua dublă de urcare+coborâre ce trece prin spatele CIC.












Powered by API/PUM imgur uploader

rocklee

pe acest zid de sprijin de langa culea din deal la viaductul dinspre soimus ....vor fi asezate aceste panouri din plasa de sarma galvanizata combinate cu plasa sinterica ...totasa ceva estepus si la culea din spre nod a aceluias viaduct ...NU VOR FI NICI UN FEL DE BISCUITI DE BETON...PE TOATA LUNGIMEA ....SPATURI DIN DEAL... >:(


PE ACEST ZID VA FI ..


ASA CE CEVA ...