News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 50 Guests are viewing this topic.

Ionut

Quote from: ciprebbe on July 24, 2013, 11:21:37 AM
Pe Tm-Lugoj lot 2 S-a anulat doar raportul procedurii de atribuire. Adica rezultatul. Deci nu avem constructor inca!

Eu aia intrebam, dar am scris Lugoj-Deva lot 2 cu gandul la licitatiile celelalte. :bash: Mda, ce mizerie.

tigrel58

Acuma ca au sarit o gramada si ti-ai turnat cenusa in cap, revin la ideea de ieri ca poate sursele secrete ne dau o informatie pretioasa.

Archi

#9317
Quote from: Pellady on July 24, 2013, 11:39:09 AM
UMB va face nodul de la Soimus (Deva) care este destul de dificil. Iar traseul de-a lungul Muresului va fi destul de anevoios luand in considerare faptul ca va avea multe portiuni de consolidat impotriva eroziunii raului, iar pe dreapta vor fi dealuri care vor trebui stabilizate la randul lor.

Plus ca sunt vreo doua zone unde ar trebui deblee destul de adânci (20-30 de metri)

Ionut

Ar fi primul succes al acestei guvernari in materie de autostrazi, sper sa nu o mai dea in bara si de data asta.

CNADNR estimează că va semna în august contractele pentru 3 loturi ale autostrăzii Lugoj-Deva
"Referitor la semnarea contractelor (pentru cele 3 loturi, n.r.), estimăm că acestea vor fi semnate în cursul lunii august 2013", au declarat reprezentanţii CNADNR, la solicitarea MEDIAFAX.

Cele trei loturi însumează 71,9 kilometri. Proiectarea este preconizată să dureze maximum şase luni, iar execuţia lucrărilor cel mult doi ani.

sursa: Mediafax

Marea veste insa acum urmeaza, desi trebuie sa luam cu rezerve... sunt sanse totusi pentru ca vine de la CNADNR, o institutie cu un grad de credibilitate marginal mai mare decat Sova sau Fenechiu.

CNADNR: Câştigătorul pentru primul lot al autostrăzii Nădlac - Arad ar putea fi desemnat în august
"Se estimează că procedura de achiziţie publică va fi finalizată în luna august 2013, iar durata de finalizare a lucrărilor va fi de 12 luni de la data semnării contractului", se arată în răspunsul Companiei de Drumuri la solicitarea MEDIAFAX.

sursa: Mediafax

Cand spun "se finalizeaza" evident ca se refera la anuntarea unui castigator. Apoi urmeaza contestatiile, imi vine greu sa cred ca nu vor fi contestatii.

dorum

#9319
...sa dea dumnezeu...
...in rest, toate cele bune tuturor, dar parca prea trag mata de coada....de la sova la ponta...de la director CNADNR la Dorel care sparge a doua zi o strada proaspat asfaltata! ...   http://www.tion.ro/dorel-loveste-din-nou-la-timisoara-strada-asfaltata-ieri-si-sparta-azi/1317751
...scuze de off topic, dar nu m-am putut abtine...sincer!!!

Redox



alecu26

anul viitor sau sfarist de 2015? cine dracu face greseli? autorul aritcolului  nu stie in ce an e?

sfarsti de 2015 e plauzibil. Semnare in august pe 6 luni de proiectare +24 executie e foarte foarte posibil. Mai ales ca deja din etapa de proiectare se va incepe in santier.
Drumurile noastre POATE;

alin_simeriaveche


Ionut

^



N-am mai vazut cadrul asta. Foarte fain. De unde e facuta poza? Din varful dealului cu probleme?

Redox

Da, de acolo. Vedere spre tunel.

reed

Si inca o intrebare..aici autostrada va veni curbata catre stanga?(cea a privitorului)

alecu26

nu. e cam drept inainte spre viaduct.

mai este de coborat acolo si inca cateva trepte de facut.
Drumurile noastre POATE;

doryan93

 Premierul Victor Ponta a declarat joi, la Sibiu, în timpul unei întâlniri cu autorităţile locale, că speră ca anul viitor să fie gata autostrada Arad-Sibiu, o lucrare mare de infrastructură "pentru toată partea de vest a ţării".
http://www.informatiiauto.ro/victor-ponta-autostrada-arad-sibiu-va-fi-finalizata-anul-viitor-sid12414.html

florin74

#9329
Basme si povesti nemuritoare, vad ca se persevereaza in prostie, avea dreptate cine spunea ca omul tinde sa-si depaseasca limitele...