Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

10 Members and 42 Guests are viewing this topic.

Beowulf

Probabil ceva legat de Holdea...
Ordinea prioritatilor:
A1: Bucuresti-Nadlac;  A3: Bucuresti-Bors;  A10: Sebes-Turda;  A0+DNCB: Centura Bucuresti; A8: Tg Mures- Ungheni; A12+A14: Calafat-Craiova-Pitesti-Tirgoviste-Ploiesti-Buzau-Braila; A6: Lugoj-Calafat; A7+DN(2X2): Botosani-Focsani-Slobozia-Calarasi.

dr4qul4

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

SB76UFO

Si sperantele mele se indreapta spre tunele, ca altfel nu o sa putem circula pe A cotinuu, nici in 2025.
"Prostia este eternă și invincibilă"

horatiu.cosma

#33108
Quote from: dr4qul4 on March 09, 2017, 08:43:04 PM
Eu am o curiozitate legata de AC? Cei de acum au primit totul aproape gata si au avut nevoie de 2 luni pt semnare? sau au pus osul la treaba sa termine?
Sau modificarile legislative grabesc procesul de autorizare si de acum inainte ar tb sa primim doar vesti bune?

Prevederile legislative care au permis autorizarea lucrarilor de pe LD4 au fost cele din OUG 7/2016. Procesul de autorizare pentru lucrarile efectuate fara autorizatie de constructie a cuprins urmatoarele etape, in ordinea asta: intocmire expertiza tehnica pentru lucrarile realizate fara AC care sa spuna ca acestea sunt conforme cu PT-ul aprobat si acordului de mediu revizuit, avizarea expertizei in CTE CNAIR, avizarea expertizei in CTE MT, ordin de ministru de punere in legalitate a lucrarilor executate fara AC, eliberare AC pe baza DTAC-ului.

Expertiza a fost realizata in cursul anului 2016, fiind finalizata si predata in CNAIR la inceputul lui decembrie, imediat dupa emiterea acordului de mediu revizuit.

Pentru a avea o imagine exacta in ceea ce priveste durata etapelor birocratice ramase ( CTE CNAIR, CTE MT, ordin ministru, eliberare AC), pe Sebes-Turda 3&4, unde s-a aplicat pentru prima data aceasta procedura, etapele respective s-au derulat in aproximativ 2.5 luni.

Considerand ca virgula CNAIR a acumulat experienta de pe ST, o eliberare a AC-ului undeva la finalul lui ianuarie/inceput de februarie ar fi fost mai mult decat plauzibila.


TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

michidush

Cu pescaria aveti idee ce se intampla? E expropiata? O relocheaza :) ?

NGC

^^^ Ce este peste 10 Kg in Dunare, si sub 10 Kg in Mures. :lol:

Vice33

#33113
Nu o pot muta acuma pentru ca este sezonul imperecherilor si strica feng-shui-ul pestilor... :lol: :lol:

Ionut

Din cate stiu eu acolo va fi expropriata toata. Sau a fost deja. Ar fi bine daca am face inventarul problemelor de pe LD4 pentru ca sunt MULTE. Avem cam asa: cariera Branisca, halda steril, vreo 3 locuri cu stalpi in mijlocul autostrazii, pescaria, o alunecare (sau doua?) si lilieci. Mi-a scapat ceva? Sigur rocklee isi poate da doctoratul in LD4. Si nu numai el.

Va repet, nu va faceti sperante pentru anul asta, sunt ZERO sanse sa fie gata.

dr

#33115
^

In toate mesajele tale spui sa nu isi faca lumea sperante anul asta. De acord, dar eu cel putin sper sa se miste lucrurile in viteza si sa continue asa. Chiar daca nu va fi Craciunul 2017, sa fie Pastele sau Rusaliile 2018.

ddfab

^^^ nu ne facem(cel putin eu), dar... prind tot sezonul 2017 si pot avansa foarte bine. la cum ii cunoastem, ce ziceti de un 85-90% la finalul anului? Forzza fie cu ei! :D

Hercule

Poate sosirea autorizatiei de constructie a fost "planificata" sa iasa doar acum cand UMB termina Gilau-Nadaselu si se poate muta aici cu toate fortele. Suna a teoria conspiratiei, dar de ce nu?

Oricum, le urez spor la treaba!
Deșteaptă-te române!

SILVIUFG

Quote from: ddfab on March 10, 2017, 09:38:50 AM
^^^ nu ne facem(cel putin eu), dar... prind tot sezonul 2017 si pot avansa foarte bine. la cum ii cunoastem, ce ziceti de un 85-90% la finalul anului? Forzza fie cu ei! :D

La asta ma gandeam si eu. Sa bage mare anul asta pentru ca au demonstrat ca se pot mobiliza, iar pentru 2018 sa ramana vreo 2-3 luni de lucru. Zic si eu.... Dar acum nu stiu cum e mai bine dpdv financiar sa lucreze. Pentru ca am inteles ca au castigat contractul asta cu o suma cam mica.

Germany

Salut !

Am o nelămurire cu privire la AC-ul ieșit ieri. Și anume, parcă era vorba că iese pentru toate loturile odată (L-D). Acum citesc că a ieșit doar pentru lotul 4. Nu prea am habar, așa că aș vrea să fiu lămurit :)

O zi bună!