News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

8 Members and 63 Guests are viewing this topic.

Ionut

Quote from: TibiV on November 22, 2016, 01:59:42 PM
A si subliniat : "constructorul va face ce vrem noi, nu ce vrea el".

Si daca noi suntem prosti? Ma rog, nu comentez ca ma enervez.
Mai vorbim pe subiectul asta cand o sa fie cazul.

icristian

Ok fidic Rosu, dar atunci studiul de fezabilitate va produce si un DTE? Sau trebuie contractat separat

A precizat cumva si o data estimativa pentru lansarea licitatiei de executie macar pe loturile din capete?

olea10

#31637
referitor la sectiunea6

cred ca e primul SF la care vedem si plan pentru conectarea oraselor adiacente la autostrada.
Nu doar planul in care autostrada trece pe langa acele orase, urmand ca acestea sa se conecteze la autostrada......printr-un drum judetean plin cu gropi....sau....cum o da Domnul.

Imi doresc aceeasi abordare si la TgMures - Iasi, si alte SF care sunt in pregatire sau aproape de licitatie.

hyp88

Quote from: olea10 on November 22, 2016, 01:27:46 PM
Daca va e mai usor de navigat puteti folosi si traseul rosu din harta de pe hotnews

L.E. va multumesc tuturor pentru devotament si perseverenta.

Cred ca harta de pe hotnews nu mai este de actualitate, vad cel putin 2 modificari intre harta hotnews si cea postata de Ionut mai devreme, nodul Curtea de Arges este mai aproape de coada lacului si apare Tigveni bypass pe harta, acel drum de legatura intre A1 si DN 73C.

Cunoscand zona destul de bine pot spune ca ma bucura includerea in proiect a reabilitarii DN73C (Nod Tigveni - Rm Valcea) si ar trebui sa se lucreze in Paralel cu constructia sectiunii 5 astfel incat atunci cand ii dau drumul sa se poata ajunge pe Valea Oltului de la Curtea de Arges. Momentan drumul DN73C este rupt in mai multe locuri in dreptul localitatii Piatra, circulatia fiind restrictionata la 3,5 sau 7 tone. Daca nu se lucreaza la reabilitarea DN73C in paralel cu sectiunea 5, o sa fie o mare problema.  Momentan se fac 50 -60 de minute intre Curtea de Arges si Rm. Valcea pe DN73C pentru ca drumul este foarte prost (culoare rosie pe harta calitatii drumurilor)

Ionut

^ Daca va fi FIDIC Rosu, proiectul tehnic, detaliile de executie si documentatia tehnica pentru obtinerea autorizatiei de construire (PT + DE + DTAC) vor fi licitate la pachet separat. Se face proiectarea mai intai, pe baza SF-ului, si apoi se scoate la licitatie executia pe baza a ce s-a proiectat. Sper doar sa fie proiectele tehnice facute cu maxima responsabilitate. Daca la SF mai poti, totusi, sa o dai in bara (in ideea ca proiectantul care executa PT o sa-si dea seama), la PT nu mai ai scapare si se va executa prost (Aciliu) sau nu se va putea executa si se vor bloca proiectele (tuneluri Lugoj-Deva).

Luati de buna harta pusa de mine! Pe Hotnews este o varianta mai veche. Cand va da API ceva expirat? ???

Ionut

^ Reabilitarea DN73C, din ce stiu eu pana in acest moment (citez din memorie), se va face, insa se face separat de proiectul A1. Ce vedeti cu rosu pe harta pusa de mine va fi parte integranta din proiectul A1 (drumul de legatura A1/Nod Tigveni->DN73C). Restul, nu. Avem pe cineva in zona sa faca un fotoreportaj la DN73C? Ar fi interesant sa vedem cum se prezinta drumul. Nu ca vom vedea repede gata autostrada, insa stim cat de greu se pot misca autoritatile. E bine sa facem reabilitarea din timp.

GDPR

La comunicatul CNAIR este anexata si o harta, care evident este cea postata de Ionut mai devreme. :)

Ionut

^ Merci, Adi, pentru clarificare! :)

Mi se pare pur si simplu incredibil interesul pentru Sibiu-Pitesti. Am pus un anunt mic pe pagina API de Facebook ca s-a stabilit traseul si ca pe forum gasesc cei interesati harta si pot comenta. Am batut apoi in cateva minute recordul de trafic pe forum ca numar de utilizatori prezenti in acelasi timp. Sper ca autoritatile si toti constructorii si proiectantii sa inteleaga acest interes imens al societatii si sa dea dovada de maxima responsabilitate! Sa isi faca treaba la modul cel mai serios posibil!

Europiu

The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

esendy

#31644
e prevazut nodul boita ca legatura cu A Sibiu -Fagaras. Nu trebuia (era mai normal) sa aiba rolul acesta nodul Vestem?

Europiu

Cred ca nu, daca e sa aduca autostrada de la Fagaras pe valea Oltului.
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

Cosminescu

Din ce vad pe Google Maps, pare mai usor sa faca legatura cu Fagarasul pe la Boita, merg pe valea Oltului.

dumbravaandrei

La vestem deja e prea mare aglomeratia. E mai ok Boita.

NGC

Sa va mai dau si eu o veste buna sau sa va las astazi sa va bucurati pentru Sibiu - Pitesti? :D

Cosminescu

Asteptam cu nerabdare si alte vesti bune, asa ca ... Te rugam, spune :)